یکشنبه ۲۴ آذر۱۳۹۸

تاثیرات سیگار کشیدن بر سلامت دهان و دندان

تاریخ : 1396/10/09 تاثیرات سیگار کشیدن بر سلامت دهان و دندان

همه ما با عوارض سیگار کشیدن برای سلامت کلی بدن آشنا هستیم اما آیا می‌دانید که سیگار کشیدن می‌تواند تأثیرات مخربی بر سلامت دهان و دندان را به همراه داشته باشد. در اینجا سیگار تنها محصول مضر نیست و هر گونه مواد حاوی تنباکو می‌توانید آسیب جبران نشدنی را بر شرایط دهان و دندان شما وارد کند. اما تأثیرات دقیق سیگار و دخانیات بر روی دندان‌ها چگونه است و به چه شکلی می‌توان از این آسیب‌ها در امان ماند؟


حتما بخوانید: 6 راه درمان دندان درد در خانه و بدون نیاز به دارو شیمیایی


آسیب‌های سیگار بر دهان و دندان

  • - افزایش شانس ابتلا به سرطان دهان، یک بیماری با گسترش و توسعه سریع که در صورت عدم تشخیص و درمان موقع می‌تواند خطری برای جان بیمار باشد.
  • - افزایش شانس ابتلا به بیماری‌های لثه که یکی از دلایل اصلی از دست دادن دندان‌ها در بزرگ‌سالان است. با ورود باکتری‌ها به دهان و مختل شدن باکتری‌های اصلی، توسعه تخریبی چند برابر می‌شود.
  • - سیگار کشیدن به‌طور خاص می‌تواند موجب کاهش توان درمانی و التیام بیماری‌های دهان و دندان شود. این عادت قطعاً موجب به تعویق انداختن درمان نهایی پس از جراحی دهان مانند کشیدن دندان می‌شود.
  • - می‌تواند موجب وارد شدن آسیب به بافت لثه و عقب رفتگی آن شود به‌طوری‌که ریشه دندان از بیرون نمایان است. این عارضه می‌تواند افزایش شانسش پوسیدگی دندان و حساسیت به دمای گرم و سرد را به دلیل تماس مستقیم با اعصاب دندان به همراه داشته باشد. موردی که قبلاً توسط لثه‌ها پوشش داده‌شده بود.
  • - عاملی در بروز گندی دهان است که خود محتوای سیگار می‌تواند در این امر نقش داشته باشد اما دلیل دیگری به نام عدم توازن باکتری در دهان را نیز به همراه دارد.
  • - موجب ایجاد لکه بر روی دندان شده که نمی‌توان آن را با شستشوی ساده و استفاده از مسواک معمولی از بین برد. سیگار کشیدن یکی از دلایل اصلی تغییر رنگ دندان‌ها به حساب می‌آید.
  • - می‌تواند موجب ایجاد تارتار شود که نیاز به شستشوی بیشتری داشته و در صورت عدم رسیدگی، احتمال ایجاد بیماری لثه را به همراه دارد.

سیگار کشیدن و در معرض سیگار قرار گرفتن

تاثیرات سیگار کشیدن بر سلامت دهان و دندان

دخانیات سیگاری حاوی مجموعه‌ای از مواد مضر و سموم مرتبط با سرطان است اما به صرف سیگار نکشیدن شانس ابتلا به بیماری‌های دهان با در معرض آن قرار گرفتن کاهش نمی‌یابد.

دیگر دخانیات حاوی تنباکو

جالب است بدانید که میزان بیشتری از نیکوتین در دیگر انواع دخانیات تنباکویی وجود دارد و خطرات تنباکو بدون دود کردن آن، همچنان پابرجاست. بر اساس اعلام اتحادیه دهان و دندان ایالات‌متحده، بیش از 28 عامل سرطان‌زا در محصولات تنباکوی بدون دود یافت می‌شود.

قلیان و دخانیات رطوبتی

متأسفانه آب موجود در این روش دخانیات، به‌طورکلی سموم را تصفیه نمی‌کند و تأثیرات این وسیله بر دهان همچنان ناشناخته مانده اما پیش‌بینی می‌شود که عوامل عطروطعم‌دهنده می‌تواند بیماری‌های دهان و دندان را به همراه داشته و تنباکوی همراه با آن، آسیب‌های وارده را وخیم‌تر کند.


حتما بخوانید: معرفی انواع کیست دندان در کودکان


ترک سیگار و درمان آسیب‌های آن

ترک سیگار و دیگر دخانیات حاوی تنباکو می‌تواند تأثیر مثبتی بر سلامت جسم به خصوص دهان و دندان بگذارد. در ترک سیگار ممکن است عدم رغبت و مشکلات سطحی وجود داشته باشد که با راهنمایی و مشاوره از پزشک متخصص می‌توان این موارد را رفع نمود. در کنار ترک سیگار بایستی حتماً آسیب‌های واردشده به دهان و دندان را در نظر گرفته و با مراجعه به متخصص دندان‌پزشک، از یک معاینه کلی بر سلامت و وضعیت دهان و دندان خود بهره ببرید. بیماری‌های دهان و دندان هر چه زودتر تشخیص داده شوند؛ فرایند درمان آسان‌تری را به دنبال داشته و آسیب‌های کمتری را می‌کنند.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص جراحی و درمان ریشه دندان

درمان ریشه

درمان ریشه

دندان مرکب از یک ساختمان سختی است که بافت نرم زنده‌ای را احاطه کرده است. این قسمت نرم مرکزی، پالپ و دراصطلاح عامیانه، عصب نام دارد که شامل سلولها، عروق خونی و اعصاب می‌باشد. از گذشته‌ای نه چندان دور تا بحال، عامه مردم لفظ عصب کُشی یا عصب کِشی را بجای معالجه ریشه دندان (Root canal Therapy) بکار می‌برند که چندان صحیح نبوده و آنچه که باعث رواج و شایع شدن این اصطلاحات شده، تصور مردم با توجه به از بین رفتن درد دندان بدنبال معالجه ریشه می‌باشد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص جراحی و درمان ریشه دندان

آخرین مقالات پزشکان متخصص جراحی و درمان ریشه دندان