شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

تاثیر کمبود خواب کودکان در افزایش شانس ابتلا به دیابت

تاریخ : 1396/05/24 تاثیر کمبود خواب کودکان در افزایش شانس ابتلا به دیابت

در ادامه به بررسی ضررهای کمبود خواب در کودکان و نحوه تاثیر آن در سلامت جسمانی اطفال و افزایش شانس ابتلا به بیماری دیابت می پردازیم.

تاثیرات کمبود خواب در ابتلا به دیابت در کودکان

بر اساس آخرین گزارشات بدست آمده کودکانی که عادت به کم خوابی دارند و علائم کمبود خواب در آن ها دیده می شوند بیش از دیگر افراد خردسال، شانس ابتلا به دیابت از نوع 2 را دارند.

بررسی های قبلی ارتباط کم خوابی و افزایش احتمال ابتلا به دیابت را در بزرگسالان یافته بود اما کمتر گمان می رفت که این تاثیر پذیری از کمبود خواب در کودکان نیز یافت شود.

بدین ترتیب تعدادی از محققین بریتانیایی با بررسی حدود 4,525 کودک 9 و 10 ساله از قومیت و نژادهای مختلف پرداختند. میزان خواب اعلام شده از سوی والدین کودکان ما بین 8 تا 12 و به طور میانگین 10 ساعت اعلام شد که به خوبی زمان موردنیاز خواب افراد با این سن را پوشش می داد.

در این بررسی در زمینه اطفال یافته شد که کودکان با خواب کمتر دارای شاخص توده بدن بیشتری در خود می باشند. بدن این کودکان مقاومت بیشتری در برابر انسولین داشته و مقداری بیشتری کلوگز را در خون خود در بردارند. هر سه شاخص بالا یعنی افزایش شاخص توده بدن، مقدار گلوکز و مقاومت در برابر انسولین به معنای افزایش شانس ابتلا به دیابت از نوع 2 می باشد.


حتما بخوانید: کودک شما به چه مقدار خواب نیاز دارد؟ 


از آن طرف نیز مشاهده شد که افزایش هر بار یک ساعت زمان خواب روزانه در طول یک هفته منجر به کاهش 0.2 درصد شاخص توده بدن و 3 درصد مقاومت در برابر انسولین شد. که به طور کلی وضعیت صحیح بهتری را برای کودکان رقم زد و می توان گفت که خطر ابتلا به بیماری های دیابتی از نوع در دراز مدت نیز کاهش یافت.

پیوند میان زمان خواب و ابتلا به دیابت از نوع دوم همچنان غیر شفاف و نامعلوم می باشد. اما محققین پیش بینی می کنند که کاهش زمان خواب، روند و میزان اشتهای مطلوب کودک را مختل نموده؛ که این امر موجب به زیاد روی در مصرف مواد غذایی و چاقی مضر می شود. با توجه به ترکیب شیرین و پرکربوهیدرات برنامه  غذایی کودکان این عادت غذایی نیز می تواند دلیل موجهی بر این امر باشد. به هر حال این بررسی نمی تواند پیامدها و تاثیرات مستقیم کم خوابی را شفاف نماید.

با این حال پروفسور کریستوفر جی اون، متخصص اپیدمیولوژی نیز در توضیح اضافی این بررسی اضافه نمود که خواب برای کودکان بیش از افراد بزرگسال اهمیت داشته و نمی توان آستانه و حد مشخصی را برای نیاز آن ها تعیین نمود و به طور کلی بهره گیری هر چه بیشتر از خواب برای آن ها مفیدتر است.

ایشان اضافه کردند که افزایش میزان خواب مداخله کمی با وضعیت صحیح کودکان دارد و بهتر است مطمئن شویم که فرزندانمان تا حد مطلوب و موردنیازشان از خواب کافی بهره می برند.


حتما بخوانید: بی خوابی : علائم ، درمان و پیشگیری


تاثیر کمبود خواب کودکان در افزایش شانس ابتلا به دیابت

نحوه رفع کمبود خواب در کودکان

مدارس و کلاس های آموزشی نقش بالایی در میزان خواب کودکان و تنظیم زمان آن دارند بدین ترتیب باید با در نظر گرفتن در زمان مدارس یا تعطیلی آن برنامه متفاوتی را برای خواب کودکان چید.

بدین ترتیب باید سعی شود تا تکالیف درسی کودکان به آخر شب کشیده نشده تا کودک بتواند در زمان زودتری به خواب رفته با توجه به اجبار در بیدار در صبح روز بعد بهتر است زمان خواب زودتری برای کودکان بر خلاف ایام تابستان در نظر گرفته شود.

همچنین برای مقابله با بی خوابی فعالیت هایی مانند کار با تلفن هوشمند که سطح نور آبی بالایی دارند نیز کاهش داده شود. چرا که انجام این نوع از فعالیت پیش از خواب، موجب اختلال در خواب شده و زمان به خواب رفتن را به تعویق می اندازد.


حتما بخوانید: اهمیت خواب بر سلامت قلب


همه ما در اوقات مختلف سال به یک بازه زمانی مشخص برای خوابیدن عادت می کنیم و معمولا در زمان مشخصی به خواب رفته و بیدار می شویم. ایجاد یک بازه زمانی بهینه و تبدیل آن به عادت بیش از همه موارد به بهبود و افزایش زمان خواب کودکان کمک می کند.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص و فوق تخصص اطفال

بر طرف کردن گرفتگی بینی کودکان

بر طرف کردن گرفتگی بینی کودکان

گرفتگی بینی اطفال و به خصوص شیرخواران آن ها را بسیار آزار می دهد و موجب خفگی و مشکلات تنفسی در آن ها می شود با چه روش های درمانی باید این عارضه را برطرف کنیم و توصیه های مهم در این زمینه کدامند

آخرین مطالب پزشکی متخصص و فوق تخصص اطفال