دکتر ندا رشتچیان

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

تخمیر چیست و فوائد و مزایایی استفاده از مواد غذایی تخمیری

تاریخ : 1396/07/29 تخمیر چیست و فوائد و مزایایی استفاده از مواد غذایی تخمیری

در ادامه به معرفی 8 مزیت مواد غذایی تخمیری برای هضم، مبارزه با سرطان، از بین بردن باکتری‌ها، افزایش بهره‌برداری از مواد غذایی، بهبود تحمل لاکتوز، درمان بیماری‌های کبدی، بهبود ورم مفاصل و درمان پوکی استخوان می‌پردازیم.


حتما بخوانید: توصیه های غذایی برای افزایش وزن


تخمیر برای چه چیزی مناسب است؟ مزایای تخمیر برای سلامتی چیست؟

تخمیر چیست و فوائد و مزایایی استفاده از مواد غذایی تخمیری

1. بهبود هضم

تخمیر مواد مغذی را به اشکال قابل هضم تری تجزیه می کند. هنگامی که لاکتوباسیل ها در مواد غذایی تخمیر شده تکثیر می­شوند، سطح ویتامین آنها بیشتر شده و قابلیت هضمشان نیز افزایش می­یابد. هنگامی که به دانه سویا بنگریم، این لوبیای غنی از پروتئین بدون تخمیر قابل هضم نیست. تخمیر پروتئین پیچیده سویا را به اسیدهای آمینه قابل هضم تجزیه می­کند و مواد غذای سنتی آسیایی مانند میسو، تاماری (سس سویا) و تمپه را به ما ارائه می­کند.
شیر نیز برای بسیاری از افراد قابل هضم نیست. نوع باکتری موجود در محصولات لبنی تخمیر شده، لاکتوز، شکر شیر را که برای بسیاری از افراد قابل هضم نیست، به اسید لاکتیک قابل هضم تبدیل می­کند. در یک مطالعه فرانسوی بر روی زنانی که مشکلات گوارشی جزئی را گزارش کرده بودد، این زنان گزارش دادند که علائم گوارشی آنها زمانی که شیر تخمیرشده  حاوی بیفیدوباکتریوم لاکتیس را مصرف نمودند بهبود یافت.

تخمیر چیست و فوائد و مزایایی استفاده از مواد غذایی تخمیری

2. از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری

اچ پیلوری (عفونت هلیکوباکتر پیلوری) یک عامل خطرناک مهم برای بسیاری از بیماری های دستگاه گوارش است. بعضی غذاهای تخمیر شده برای سرکوب عفونت H. pylori مفید هستند. یک مطالعه مشاهداتی که در مجله جهانی معده و روده در رابطه با 464 نفر از شرکت کنندگان انجام شد، شیوع حساسیت هلیکوباکتر پیلوری مثبت را در افرادی که بیش از یک بار در هفته ماست مصرف کرده بودند نسبت به افرادی که آن را مصرف نکرده بودند نشان داد. یافته های دیگر تحقیقاتی تایید می­کند که شیر تخمیر شده علائم گوارشی را در بیمارانی که دارای اچ.پیلوری مثبت بودند، بهبود می­بخشد.

تخمیر چیست و فوائد و مزایایی استفاده از مواد غذایی تخمیری

3. دارای اثرات ضد سرطان است

سرطان ناشی از فعال شدن یا جهش ژنهای غیر طبیعی است که باعث کنترل رشد و تقسیم سلولی می شود. محققان بر این باورند که پروبیوتیک ها و مواد غذایی تخمیر شده ممکن است قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا را کاهش دهند:

  • - سم زدایی از مواد سرطان زا
  • - تغییر محیط روده و کاهش فعالیت های متابولیک یا جمع آوری باکتری هایی که ممکن است باعث ایجاد ترکیبات سرطان زا شوند
  • - تولید محصولات متابولیک که باعث مرگ سلولی برنامه ریزی شده یا آپوپتوز می­شوند
  • - تولید ترکیباتی که مانع رشد سلول های تومور می­شوند
  • -  تحریک سیستم ایمنی بدن برای دفاع از خود در مقابل تکثیر سلول های سرطانی

گزارش های متعددی در مورد راه های غذا خوردنی که می­تواند به درمان سرطان کمک کند ارائه شده است. مطالعات بزرگ کوهورت در هلند و سوئد اثرات مصرف منظم محصولات لبنی تخمیر شده را بر کاهش خطر ابتلا به سرطان مثانه تحلیل نموده‌­اند سويه هاي باكتري با نام لاكتوباسيلوس با دفع فلزات سنگين مضر و آمين هاي معدني هتروسيكليک، و مواد سرطان زاي موجود در گوشت باعث جلوگيري از مسموميت فلزات سنگين می­‌شوند. کیمچی، یک غذای تخمیر شده درست شده از کلم است که، حاوی سویه هایی است که با تجزیه یک نگهدارنده مواد غذایی ایجاد کننده سرطان به نام نیترات سدیم. باعث تخریب ماده کشنده ارگانوفسفره می­‌شود.

تخمیر چیست و فوائد و مزایایی استفاده از مواد غذایی تخمیری

4. افزایش قابلیت دسترسی زیستی به مواد مغذی

تخمیر به ایجاد مواد مغذی جدیدی کمک می­کند و نشان داده شده که در دسترس بودن، قابل هضم بودن و مقدار مواد مغذی رژیم را بهبود می­بخشد. همانطور که میکروارگانیسم ها وارد چرخه های زیستی خود می­شوند، محیط های کشت میکروبی باعث ایجاد ویتامین B، از جمله اسید فولیک، ریبوفلاوین، نیاسین، تیامین و بیوتین می­شوند. قابلیت ذخیره زیستی چربی و پروتئین توسط هیدرولیز آنزیمی باکتریایی افزایش می­یابد و تولید اسید لاکتیک، اسید بوتیریک، آمینو اسیدهای آزاد و اسید های چرب کوتاه (SCFA) با باکتری های اسید لاکتیک افزایش می­یابد.

هنگامی که SCFA جذب می­شود، ممکن است فرد را در برابر تغییرات آسیب پذیر محافظت کند. آنها نقش مهمی در حفظ pH مناسب  روده بزرگ دارند که در بیان انواع آنزیم های باکتریایی و مواد سرطان زا و متابولیسم ترکیبات خارجی در روده نقش مهمی دارد.

تخمیر چیست و فوائد و مزایایی استفاده از مواد غذایی تخمیری

5. علائم عدم تحمل لاکتوز را کاهش می دهد

لاکتوباسیلوس لاکتوز را در شیر مصرف می­کند و آن را به اسید لاکتیک تبدیل می­کند که ممکن است هضم آنرا برای افراد آسانتر کند. اسید لاکتیک در ماست علائم عدم تحمل لاکتوز را در افرادی که کمبود لاکتاز دارند، کاهش می­دهد. اثرات مفید باکتری های اسید لاکتیک شیر تخمیر شده، افزایش لاکتاز در روده کوچک است. در عملکرد بالینی، جایگزینی شیر با محصولات لبنی تخمیر شده، باعث کاهش اسهال، هضم بهتر و بهبود علائم عدم تحمل در شرکت کنندگانی با مشکل عدم تحمل لاکتوز و مشکلاتی نظیر سندرم کوتاه مدت و کودکان مبتلا به اسهال می­شود. افزایش هضم ساکارز در نوزادان دارای کمبود سوکراز نیز نشان داده شده است.  

تخمیر چیست و فوائد و مزایایی استفاده از مواد غذایی تخمیری

6. به درمان بیماری های کبدی کمک می­‌کند

بیماری کبد چربی غیر الکلی باعث افزایش چربی اضافی در سلول های کبدی می­شود که به علت کبد چرب الکلی ایجاد نمی­شود. بیماری کبد می تواند باعث تورم کبد، زخم و حتی منجر به سرطان یا نارسایی کبدی شود.در یک کارآزمایی بالینی تصادفی دوسوکور، برخی از شرکت کنندگان 300 گرم در روز ماست پروبیوتیک حاوی لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس و بیفیدوباکتریوم لاکتیس را مصرف کردند، در حالی که گروه شاهد به مدت هشت هفته 300 گرم از ماست معمولی مصرف نمودند. گروهی که ماست پروبیوتیک مصرف کرده بودند، کاهش آلانین آمینوترانسفراز، آسپارتات آمینوترانسفراز، کلسترول کل و کلسترول لیپوپروتئین کم تراکم را نسبت به گروه شاهد گذارش دادند. کاهش این پارامترها ممکن است در مدیریت عوامل خطرناک مربوط به ایجاد بیماری کبد مفید باشد.

تخمیر چیست و فوائد و مزایایی استفاده از مواد غذایی تخمیری

7. علائم آرتروز یا ورم مفاصل را بهبود می بخشد

اکثر افراد مبتلا به آرتروز هستند. این مشکل علت اصلی ناتوانی آنهاست که علایمی نظیر درد، خشکی، سفتی و تورم مفاصل را بهمراه دارد. تصور می شود که التهاب همراه با علائم آرتریت روماتوئید ممکن است از طریق مصرف مواد غذایی تخمیر شده تغییر کند.یک مطالعه تجربی پویا  دو سو کور، کنترل شده دارویی بر روی پروبیوتیکها در آرتریت روماتوئید فعال، بر روی "بیمارانی با حداقل چهار مفصل متورم و خشک و داروهای ثابت بدون استروئیدها برای حداقل یک ماه قبل از شروع و در طی مطالعه، نشان داد که پس از سه ماه درمان پروبیوتیک بهبود قابل توجهی در میزان سلامت آنها مشاهده شد.


حتما بخوانید: با این خوردنی‌ها خوش اندام شوید

تخمیر چیست و فوائد و مزایایی استفاده از مواد غذایی تخمیری

8. درمان پوکی استخوان التهابی

شیر تخمیر شده به همراه پروبیوتیک ها می تواند تاثیر مستقیمی بر روده داشته باشد و در کنترل اختلالات روده ای و التهابی موثر باشد. آزمایشات بالینی نشان می دهد که پروبیوتیک ها باعث کاهش درد شکم، نفخ، یبوست و باد شکم در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده، از جمله بیماری کرون می‌شوند.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص تغذیه

ابتلا به سرطان معده با افراط در خوردن نمک

ابتلا به سرطان معده با افراط در خوردن نمک

همه می‌دانند خوردن نمک زیاد می‌تواند باعث فشار خون و سایر بیمار‌ی‌های قلبی شود اما بسیاری از شما نمی‌دانید که خوردن زیاد نمک می‌تواند باعث ایجاد سرطان معده شود.

آخرین مطالب پزشکی متخصص تغذیه

آخرین مقالات پزشکان متخصص تغذیه