جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹

تشخیص اختلالات شخصیتی

تاریخ : 1398/05/09 تشخیص اختلالات شخصیتی

شخصیت مجموعه ای از رفتار و شیوه های تفکر و هیجانی فرد در زندگی روزمره که با ویژگی های بی همتا بودن ، ثبات و قابلیت می باشد.

اختلال شخصیتی :

اختلال شخصیت شامل یک الگوی بادوام و پایدار از رفتار و تجربه درونی است که طور جدی با انتظاراتی که از شرایط فرد وجود دارد متفاوت می باشد ، فراگیر و غیرقابل انعطاف است ، شروعش به دوران بلوغ و نوجوانی باز می گردد و به آسیب دیدگی روحی منجر می شود.

در اصل این اختلال زمانی اتفاق می افتد که میان عملکرد رفتاری فردی و بین فردی نقص وجود داشته باشد. اگر نشانه های این نقص به طور متداوم بروز کند به عنوان بخشی از مرحله رشد فردی یا رشد محیطی اجتماعی شناخته نشوند ، با عنوان اختلال شخصیتی شناخته می شود.

نشانه هاس کلی اختلال شخصیت :

  1.  تغییر دائمی خلق و خو
  2.  داشتن روابط پر تنش
  3. انزوای اجتماعی
  4.  کنترل ضعیف رفتار
  5.  سوء مصرف الکل و مواد مخدر
  6.  مشکل در پیدا کردن دوست

تشخیص اختلالات شخصیتی

دسته بندی اختلالات شخصیتی :

دسته A : اختلال اسکیزوئید ، پارانوئید ، اسکیزوتایپال

دسته B : اختلال ضد اجتماعی ، اختلال شخصیت نمایشی ، مرزی

دسته c :وابسته ، دچار وسواس فکری ، شخصیت دوری گزین

بیشتر افرادی که به اختلالات شخصیتی دچار هستند به موقع و آگاهانه اقدام به درمان نمی کنند و معمولا پس از انکه خسارت های زیادی به بار آوردند به درمان روی می آورند.

بسیاری از آنها زمانی تشخیص داده می شوند که افراد برای مورد دیگری مراجعه کرده اند اما در خلال درمان ، مشکلی دیگر شناسایی می شود.

 


مقاله پیشنهادی : درمان افسردگی

 

اختلال پارانوئید :

اختلال پارانوئید با بی اعتمادی فراگیر نسبت به دیگران همراه می باشد. این بی اعتمادی بسیار زیاد و گسترده است و دوستان و خانواده را درگیر خود می کند.

افراد مبتلا به این اختلال ، معمولا دچار ترس های گوناگون هستند و برای آنها توجیه دارند این افراد به همه چیز مشکوک هستند و در لاک خود فرو می روند. کینه جو هستند و در برابر شکست سریع غمگین می شوند.

اختلال شخصیتی اسکیزوئید :

این نوع باعث می شود تا فرد عمیقا به درون خود فرو برود و از ارتباط با جهان خارج عقب بماند . این افراد گوشه گیر هستند ، درون گرایی شدیدی دارند و بیشتر توهم می زنند.

این افراد هیچ تمایلی به ارتباط جنسی و اجتماعی ندارند. به دنبال پیروی از سنت ها نیستند و بیشتر در خود غرق می شوند و نیازی به برقراری ارتباط خارجی ندارند.

اختلال شخصیتی اسکیزوتایپال :

افراد دارای این اختلال در ظاهر ، سخن و تجارب عجیب هستند و ناهنجاری های فکری مشابه اسکیزوفرنی دارند. افکار و عقاید عجیبی دارند و شک و نگرانی از جمله مشکلاتی است که این افراد را همراهی می کند.

این افراد فکر می کنند دیگران برایش خطرناک هستند و تمامی اتفاق ها را به خود ربط می دهند . تعاملات اجتماعی در آنها بسیار دشوار است و از برقراری ارتباط با دیگران ترس دارند.

اختلال شخصیتی نمایشی :

این افراد از درون احساس بی ارزشی نمی کنند و برای اثبات خود نیاز به تایید و تصدیق دیگران دارند. به همین علت ممکن است برای جلب توجه دیگران دست به حرکات نمایشی بزند.

این افراد به ظاهر خود اهمیت زیادی می دهد و ترجیح می دهد به گونه ای اغواگر و جذاب جلوه کند. این مورد باعث می شود تا دیگران از آنها سوء استفاده کنند.

اختلال شخصیت دوری گزین :

این اختلال باعث می شود تا افراد مبتلا به آن احساس کمبود و جذاب نبودن داشته باشند. انها از تحقیر شدن ، نقد و طرد شدن می ترسند.

در روابط صمیمی خود محدودیت هایی قائل می شوند و این افراد معمولا نشانه هایی از اختلال اضطراب اجتماعی دارند و در کودکی ، طرد شدن از سوی خانواده و هم سن و سالان را احساس کرده اند و در رفتار های شخصی و رفتارهای دیگران مدام با کشمکش روبه رو هستند.

اختلال شخصیتی وسواسی

اختلال شخصیت وسواسی :

این افراد به شدت درگیر فهرست ها ، جزئیات ، دقت در ریزه کاری در امور مختلف هستند. کمال گرایی این افراد باعث می شود تا از به پایان رساندن کارها باز بمانند.

این افراد در برقراری روابط بسیار محدود هستند و در مقابل همه چیز خودشان را کنترل می کنند و نظراتشان را بیان می کنند.

انواع روش های درمان بیماری وسواس توسط پزشکان انجام میشود.


اختلالات شخصیتی چگونه تشخیص داده می شوند ؟

برای تشخیص اختلالات شخصیتی باید در فرد عوارضی وجود داشته باشد این الگوهای رفتاری باید مزمن و فراگیر باشند و بر زندگی فردی او مانند کارکرد اجتماعی ، کاری ، تحصیلی او تاثیر بگذارند.

فرد باید عوارضی نشان دهد که بر دو یا بیشتر موارد زیر تاثیر بگذارد مانند رفتار ، هیجانات ، روابط میان فردی . اختلالات شخصیتی گروهی از حالات روانی می باشند که بیماری نبوده بلکه شیوه های رفتاری هستند .

خصوصیات این اختلالات شامل :

الگوهای رفتاری نسبتا ثابت ، انعطاف ناپذیر و ناسازگار که به بروز مشکلاتی در برقراری ارتباط با دیگران و مشکلات شغلی و قانونی می شود.

افراد دچار این حالات تصور می کنند که الگوهای رفتاری شان طبیعی و صحیح است.

در نتیجه اختلال شخصیت یعنی رفتارهای ناسازگار و انعطاف ناپذیر در برخورد با محیط و موقعیت ها.

نقش وراثت در اختلالات شخصیتی :

نقش عوامل ژنتیک در اختلالات شخصیتی بررسی شده است و نشان می دهد که میزان ابتلا به اختلالات شخصیتی در بین افراد دوفلو بیشتر از تک قلو می باشد. اگر یکی از دو قلوها دچار این اختلال باشد احتمال دچار شدن دیگری نیز بسیار زیاد است.

بعضی از مطلاعات نشان داده است که اگر یکی از پدر و مادر دچار اختلال شخصیت باشد احتمال دچار شدن فرد دیگری از همان خانواده به آن اختلال بیشتر از افراد جامعه است.

عوامل هورمونی و شیمیایی :

تغییراتی در سطح و میزان ترشح هورمون های غدد داخلی وجود دارد. برای مثال سطح هورمون آندروزن و تستسترون در خون افراد پرخاشگر بیشتر است و این نشان دهنده آن است که بعضی از رفتارهای پرخاشگرانه ناشی از افزایش سطح این دو هورمون در خون می باشد.

همچنین تغییراتی در ترشح اندروفین ، سرتونین و دوپامین در انواع اختلالات شخصیت دیده می شود.

درمان اختلالات شخصیتی

درمان اختلالات شخصیتی :

برای این کار دو راه وجود دارد :

  1. درمان روان شناختی

  2. دارو درمانی درمان اختلال شخصیت

در کنار روان درمانی دارو نیز استفاده می شود تا فرآیند درمان تسهیل شود. اما در کل هیچ دارویی برای علاج یا درمان اختلالات شخصیتی وجود ندارداما ممکن است داروهای ضد افسردگی و روان پریشی زیر نظر وانپزشک تجویز شود.

مشاهده ویدیو : ویژگی های شخصیتی توسط لیلا محمدی - روانشناس بالینی

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناسی و مشاوره

آخرین مطالب پزشکی روانشناسی و مشاوره