دکتر ندا رشتچیان

یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

تعریف، روش استفاده، کاربردها و عوارض آنتی بیوتیک ها

تاریخ : 1396/05/29 تعریف، روش استفاده، کاربردها و عوارض آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک یا آنتی باکتریال ها، مواد دارویی هستند که منجر به نابودی یا کاهش روند پیمایش باکتری ها می شوند.

آنتی بیوتیک ها مجموعه ای از داروها و مواد دارویی می باشند که به از بین بردن و یا کاهش روند فعالیت های باکتری ها کمک می کنند. توجه داشته باشید که عفونت های ناشی از حملات ویروس ها مانند سرماخوردگی، آنفلونزا، بیشتر سرفه های مزمن و... نمی توانند توسط این روش دارویی درمان شوند.


حتما بخوانید:  10 روش برای تسکین و درمان گلودرد


آنتی بیوتیک چیست؟

آنتی بیوتیک ها مواد دارویی قدرتمندی هستند که می توانند با بیماری و التهاب های ناشی از باکتری ها مقابله کرده و جان افراد را نجات دهند؛ اگر به درستی از آن ها استفاده شود.

آنتی بیوتیک ها به طور معمول موجب نابودی باکتری ها شده و یا آن ها را از بازتولید و تکثیر باز می دارند.

اما چه موقع؟ پیش از آنکه باکتری ها توانایی تکثیر و وارد کردن صدمه به بافت های شوند؛ گلبول های سفید به عنوان سیستم دفاعی بدن، این مواد مضر را نابود و از جریان خون خارج می کنند. قدرت دفاعی بدن انسان حتی پس از بروز علائم بیماری های ناشی از باکتری ها همچنان موثر است.

حال در برخی موارد حجم حمله باکتری ها بیش از توانایی سیستم دفاعی می باشد و در اینجا نیاز به یک کمک خارجی وجود دارد.

آنتی بیوتیک ها در انواع مختلفی عرضه می شوند. اولین آنتی بیوتیک، پنی سیلین نام دارد که توسط دکتر الکساندر فلمینگ در سال 1928 میلادی عرضه شد. آنتی بیوتیک های دیگری مانند آموکسی سیلین، آمپی سیلین و پنی سیلین نیز با پنی سیلین هم خانواده بوده و برای مدت طولانی به عنوان یک روش درمانی استفاده می شود. در کنار این آنتی بیوتیک های مرسوم نمونه آنتی بیوتیک های مدرن دیگری وجود دارد که استفاده از آن ها تنها توسط تجویز دکتر متخصص مجاز می باشد.

مقاومت آنتی بیوتیکی

یک نگرانی جهانی درباره استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها وجود دارد. این نگرانی در استفاده مازاد به دلیل افزایش شواهد مقاومت باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها می باشد به طوری که در طول سال های اخیر تعداد کمتری از باکتری ها توسط آنتی بیوتیک ها از بین رفته و یا روند پیشرفت آن ها کمتر از قبل کند می شود.

طبق گزارشات مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده و همچنین اروپا سالانه بیش از 25 هزار نفر بر اثر افزایش مقاومت باکتری ها جان خود را به دلیل تاثیر کم آنتی بیوتیک ها از دست می دهند.


حتما بخوانید:  4 آنتی بیوتیک طبیعی شگفت انگیز


آنتی بیوتیک ها چگونه عمل می کنند؟

با وجود تنوع بالای آنتی بیوتیک ها این مواد دارویی به دو صورت عمل می کنند.

- یک آنتی بیوتیک ضد باکتری (مانند پنی سیلین) که به از بین بردن باکتری ها می پردازد (با مداخله در دیواره  سلول های باکتری و یا محتویات درون هر سلول آلوده)

- یک استاتیک باکتریایی که مانع تکثیر هر چه بیشتر باکتری ها می شود.

موارد استفاده از آنتی بیوتیک ها چیستند؟

همانطور که گفته شد آنتی بیوتیک ها برای مقابله با بیماری های ناشی از باکتری ها استفاده می شوند و در برابر بیماری و التهابات ناشی از ویروس ها کاربردی ندارند. به همین دلیل بسیار مهم است بدانید که بیماری رخ داده از سوی باکتری ها و یا ویروس ها رخ داده است.

برای مثال بسیاری از بیماری های صورت گرفته در دستگاه تنفسی مانند سرما خوردگی های معمول و گلودرد های مزمن بیشتر ناشی از ویروس ها می باشند.

به همین دلیل نباید در مواقع غیر کاربردی از آنتی بیوتیک ها استفاده نمود چرا که استفاده بیش از حد از این مواد دارویی منجر به افزایش مقاومت باکتری ها می شوند.

برخی از آنتی بیوتیک ها جامع با گسترهخ بزرگی از باکتری ها و برخی نمونه های محدود با تعداد کمی از باکتری ها مقابله می کنند. همچنین تعدادی از این مواد دارویی برای از بین بردن باکتری های هوازی و تعدای برای باکتری های غیر هوازی به کار می روند.

پیشگیری با آنتی بیوتیک ها

در برخی موارد محدود از این مواد برای جلوگیری و پیشگیری از بروز بیماری های مربوط به باکتری ها استفاده می شود. این روش معمولا در پیش از انجام برخی از جراحی ها به کار می رود.


حتما بخوانید: عفونت بعد از بلفاروپلاستی


تعریف، روش استفاده، کاربردها و عوارض آنتی بیوتیک ها

عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها

موارد زیر قسمتی از نشانه، تاثیرات و پیامدهای معمول استفاده از این مواد دارویی می باشد.

- اسهال

- احساس مریضی

- عفونت های قارچی دهان، دستگاه گوارش و واژن

موارد زیر قسمتی از نشانه، تاثیرات و پیامدهای نادر استفاده از این مواد دارویی می باشد.

- تشکیل سنگ کلیه (هنگام مصرف سولفونامید)

- لخته شدن غیر طبیعی خون (هنگام مصرف بعضی از سفالوسپورین ها)

- حساسیت به نور خورشید (هنگام مصرف تتراسایکلین)

- اختلالات خون (هنگام مصرف trimethoprim)

- ناشنوایی (هنگام مصرف اریترومایسین و آمینوگلیکوزید)

برخی از بیماران به خصوص افراد بزرگسال ممکن است به التهاب روده یا یک نوع ورم مخاط روده بزرگ مبتلا شوند که می تواند اسهال های خونین را به همراه داشته باشد. کلیندامایسین یک نوع آنتی بیوتیک مورد استفاده برای جدی ترین عفونت ها است که به طور معمول عوارض فوق را به همراه دارد. پنیسیلین ها، سفالوسپورین ها و اریترومایسین همچنین می توانند این عوارض جانبی را بسیار نادر تر از مورد بالا تولید کنند.

واکنشها و آلرژی های نسبت به آنتی بیوتیک ها

برخی بیماران ممکن است نسبت به مصرف آنتی بیوتیک ها (به خصوص پنی سیلین) واکنش منفی دهند. خارش، ورم زبان، ورم صورت و سختی تنفس می تواند از واکنش های منفی نسبت به این داروها باشد.

توجه داشته باشید که واکنش ها و آلرژی های نسبت به آنتی بیوتیک ها می تواند در مواقعی حتی مرگبار نیز باشد پس بهتر است پیش از تجویز پزشک متخصص، وضعیت و حساسیت های خود را اعلام نمایید.

افرادی با علائم زیر باید با احتیاط فراوان از آنتی بیوتیک ها استفاده نمایند.

- هر شخص با عملکرد پایین کلیه و کبد

- افراد باردار

- مادران شیرده

توجه داشته باشید که اختلالات و مصرف همزمان چند روش دارویی و درمانی همراه با آنتی بیوتیک ها نیز پیامدهای منفی می تواند به همراه داشته باشد. این نکته شامل داروهای بدون نیاز به تجویز نیز در مواردی می شود. پنی سیلیین ها، سفالوسپورین ها و برخی از آنتی بیوتیک های دیگر می توانند اثر ضدعفونی کننده های خوراکی را کاهش دهند. مصرف آنتی بیوتیک هایی که موجب بروز اسهال و یا استفراغ شود نیز می تواند اثرات ضدعفونی کننده های خوراکی را غیر عملی کند.


حتما بخوانید: گلو درد را جدی بگیرید


چگونه از آنتی بیوتیک ها استفاده نماییم؟

آنتی بیوتیک ها معمولا به صورت خوراکی از طریق دهان مصرف می شوند؛ با این حال گاهی از روش های تزریق و یا ادخال مستقیم به بخش آسیب دیده بدن استفاده می شود.

بیشتر آنتی بیوتیک ها تاثیرات خود را از همان ساعت های ابتدایی ورود نشان می دهند؛ با این حال بهتر است دوره مصرف دارو به صورت کامل طی شود تا از رشد مجدد باکتری ها و شروع مجدد بیماری جلوگیری شود.

اما یک نکته مهم تر این است که قطع مصرف باکتری ها پیش از اتمام دوره شانس افزایش مقاومت باکتری ها را در برابر این مواد دارویی در آینده افزایش می دهد.

برخی از داروهای آنتی بیوتیک نباید با برخی مواد غذایی همزمان وارد دستگاه گوارشی شده و در برخی موارد نیز توصیه می شود تا دارو را تا دو ساعت بعد و یا دو ساعت قبل از وعده های اصلی غذایی مصرف کنید. پس از مصرف مترونیدازول نباید میعانات الکی مصرف کرده و محصولات لبنی نیز نباید همراه با تتراسایکلین استفاده شود.

برای دستیابی به نتیجه سریع و کامل بسیار مهم است که از دستورات دارو و تجویز شده توسط پزشک به طور کامل پیروی کرده و اطلاعات صحی، حساسیت های خود را با او در میان بگذارید.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های سلامت

همه چیز درباره کم کاری تیروئید

همه چیز درباره کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید ، علل و درمان و پرهیزها و پیشگیری از ابتلا به آن

آخرین مطالب پزشکی سلامت

آخرین مقالات پزشکان سلامت