چهار شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

تقسیم بندی درست درآمد خانواده برای استحکام زندگی

تاریخ : 1396/06/24

دکتر مهدی قاسمی

روانپزشک و رواندرمانگر

زوجدرمانی
مسائل مالی در خانواده

آیا باید همه‌ی درآمد خانواده در یک سبد و در دسترس هر دو نفر باشد؟

یا آن‌که هر کس حسابی جداگانه برای خود داشته باشد، صورت حساب‌ها تقسیم شود و هرکس مطابق با پس‌انداز خود خرج کند؟

آیا آن‌که در مسائل مالی، ماهرتر است باید درباره همه مخارج خانه تصمیم‌گیری کند؟

تمامی موارد فوق می‌توانند هم بسیار موفق باشند و هم با شکست ناجوری مواجه شوند. «قانون» نیست که سبب موفقیت می‌شود،  دیدگاه و شخصیت کسانی که این قوانین را می‌گذارند سبب‌ساز موفقیت است. در مورد برخی از چنین زوج‌هایی اعتماد دوطرفه، حسن‌نیت و انعطاف وجود داشت و این راهکار موثر و کار‌آمد بود.

قانون‌گذاری درباره‌ی خرج کردن پول یا کارهای خانه بسیار موثر است. اما این تاثیر وقتی بهترین حالتش را دارد که انتظارات هر فرد واضح بیان شده باشد. تا زندگی زوج برنامه‌ریزی و تنظیم شود. 

فرض کنید قرار است قبل از گرد‌هم‌آیی خانوادگی و کباب خوردن دسته‌جمعی کارهای خانه و حیاط انجام شود، اگر بدانید انتظاری که از شما می‌رود چیست بهتر می‌توانید وقتتان را زمان‌بندی کنید.

مشکلات بسیاری از زوج‌ها درباره‌ی کارهای خانه و مسائل مادی از آن‌جا نشات می‌گیرد که معمولا علایق و ارزش‌های هریک از دیگری متفاوت است. چیزی که برای یکی از زوج‌ها مهم است (مثلا خانه‌ای تمیز و نظیف) یا حساب پس‌اندازی که نتواند از حدی کم‌تر شود ممکن است برای دیگری به آن اندازه مهم نباشد. در این صورت باید به ارتباط متعادل و مطلوب در میانه‌ی دو انتها دست یابند.
 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر اعصاب و روان

آخرین مطالب پزشکی دکتر اعصاب و روان