جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

توده زیر بغل چیست؟ علل، تشخص، درمان

تاریخ : 1396/12/16 توده زیر بغل چیست؟ علل، تشخص، درمان

برآمدگی زیر بغل چیست؟

برآمدگی های زیر بغل معمولا به دلیل بزرگ تر شدن حداقل یکی از غده های موجود در زیر بغل تان است. برآمدگی های غدد معمولا کوچک هستند و شکل تخم مرغی یا بیضی شکلی دارند که درون بدن قرار دارند. این غدد نقش مهمی برای سیستم ایمنی بدن ایفا می کنند. این برآمدگی ممکن است بسیار کوچک حس شود. در موارد دیگر ممکن است اندازه شان بسیار قابل توجه باشد. برآمدگی های زیر بغل ممکن است به دلیل وجود کیست، عفونت و یا تحریک شدنشان در اثر اصلاح موهای زائد این ناحیه ایجاد شوند. اگرچه این برآمدگی ها ممکن است ناشی از مشکلات درونی بسیار جدی باشد. اگر برآمدگی هایی را در زیر بغل تان احساس کردید به آن توجه کنید زیرا کم کم ممکن است بزرگ تر شوند و با وجود اینکه دردی را احساس نکنید ولی ممکن است اصلا رفع نشوند.

 

علل برآمدگی زیر بغل

بیشتر برآمدگی ها بی ضرر هستند و در اثر رشد غیرطبیعی بافت های موجود در این ناحیه بوجود می آیند. اگرچه برآمدگی زیربغل میتواند ناشی از بیماری های درونی خیلی جدی نیز باشد. باید در مورد بی خطر بودن یا نبودنشان با پزشک داخلی مشورت کنید. شایع ترین علل برآمدگی های زیربغل عبارتند از:

عفونت های باکتریایی یا ویروسی، غدد چربی (چربی غیرمضر برای رشد بافت ها)، الیاف غیرسرطانی رشد بافت ها، واکنش های حساسیتی، واکنش معکوس به واکسیناسیون، عفونت های قارچی، سرطان سینه، سرطان سیستم لنفاوی، سرطان سلول های خونی، لوپوس (بیماری ایمنی که مفصل ها و اندام ها را تحت تاثیر قرار می دهد).

علل برآمدگی زیر بغل

 

مقاله پیشنهادی : تورم غدد لنفاوی | درمان غدد لنفاوی

 

برآمدگی زیر بغل در زنان

برآمدگی های زیربغل ممکن است در مردان و زنان و در هر سنی اتفاق بیفتد. اگرچه معمولا این برآمدگی نشانی از سرطان سینه است. زنان باید هر ماه تست سرطان سینه را خودشان انجام دهند و هرگونه احساس برآمدگی را به دکتر بگویند. قابل ذکر است که به دلیل تغییرات هورمونی در طول عادت ماهیانه ممکن است این برآمدگی ها بیشتر احساس شوند و یا فقط در طول این مدت احساس شوند و این کاملا طبیعی است. برای اینکه تست تان صحیح باشد سه روز بعد از اتمام عادت ماهیانه این تست را انجام دهید.

توده زیر بغل

تشخیص برآمدگی زیر بغل

اولین گام برای درمان این موارد تشخیص صحیح این برآمدگی هاست. متخصص داخلی تان ممکن است سوالاتی در مورد تغییر در این برآمدگی ها مانند احساس درد داشتن در این ناحیه از شما بپرسد. معاینه با دست برای بررسی این برآمدگی ها ممکن است انجام شود. این روش دقیقا با دست انجام میشود تا متخصص غدد، غدد لنفاوی را نیز بررسی کند. در برخی موارد تست فیزیکی ممکن است نشان دهد که این برآمدگی ها مضر نیستند. برای مثال برآمدگی های خوش خیم مانند غدد چربی نیاز به درمان ندارند. اگر این برآمدگی ها کمی آزار دهنده باشند ممکن است فوق تخصص غدد برای رفع آن ها اقدام کند و آن ها را بردارد. بر اساس نتایج بدست آمده از آزمایشات فیزیکی تان ممکن است پزشک تست های دیگری برای تشخیص عفونت ها، واکنش های حساسیتی و یا تغییرات سرطانی برایتان تجویز کند. فوق تخصص غدد خوب ممکن است ترکیبی از آزمایشات زیر را برایتان بنویسد:

شمارش تعداد گویچه های خون در یک حجم معین برای اندازه گیری تعداد سلول های سفید و قرمز خون در سیستم بدنی تان

ماموگرافی که نوعی تست تصویری است که به پزشک این امکان را می دهد تا این برآمدگی ها را بهتر ببیند

بافت برداری یا بیوپسی که شامل برداشتن قسمت کوچکی از بافت این برآمدگی ها برای انجام آزمایش روی آن

تست حساسیت

تشخیص برآمدگی زیر بغل

 

مقاله پیشنهادی : اختلال غدد درون ریز چیست؟ | انواع، عوامل بروز و درمان

 

درمان برآمدگی های زیر بغل

در زمان درمان پزشک تان ممکن است دلیل آن را یک سری عوامل درونی اعلام کند. عفونت باکتریایی را میتوان با آنتی بیوتیک ها درمان کرد. بعد از گذشت چند روز این برآمدگی ها باید شروع به ناپدید شدن بکنند زیرا بدن تان در حال مبارزه با این عفونت هاست. اگر این برآمدگی ها به مصرف آنتی بیوتیک خوراکی جواب ندهند ممکن است مجبور شوید به بیمارستان بروید و از آنتی بیوتیک های تزریقی استفاده کنید. اگر برآمدگی موجود به دلیل وجود حساسیت باشد باید با شروع دوره ی دارویی فروکش کند و به یاد داشته باشید که از مصرف چیزهای حساسیت زا خودداری کنید. در بسیاری از موارد برآمدگی های زیربغل هیچ درمانی نیاز ندارند و فقط باید معاینه شوند. اگر پزشک تان تشخیص دهد این برآمدگی از این نوع است باید درمان های خانگی مانند استفاده از کمپرس آب گرم و مسکن ها برای راحتی بیشتر خودتان استفاده کنید. برآمدگی هایی که نیاز به درمان ندارند شامل موارد زیر می باشند: غده های چربی، عفونت های ویروسی، برآمدگی های غیرسرطانی زیربغل. اگر برآمدگی زیر بغل تان سرطانی باشد پزشک ممکن است درمان های مخصوصی را برایتان درنظر بگیرد. روش درمان بستگی به نوع سرطان و سطحی باشد که در آن هستید و ممکن است ترکیبی از شیمی درمانی، پرتو درمانی، عمل جراحی  باشد.

برآمدگی زیر بغل

نظریه های مربوط به برآمدگی های زیر بغل

این نظریه ها ممکن است بر اساس علل ایجاد شدن آن متفاوت باشد. برای مثال یک برآمدگی که ریشه ی آن عفونت ویروسی باشد خود به خود از بین می رود. اگرچه غدد چربی در حالیکه مضر نیستند خود به خود از بین نمی روند. یک متخصص پوست میتواند آن ها را برایتان بردارد. نظریه برای برآمدگی هایی که به دلیل عوامل سرطانی معمولا به عوامل متنوع دیگر مانند درجه ی سرطان و اینکه آیا تومور در سطح بدن پخش شده یا نه، داده می شوند. بهترین شانس برای ریکاوری این است که خیلی زود به پزشک مراجعه کنید و درمان را آغاز کنید. حتی اگر فکر می کنید این برآمدگی ها مضر نیستند باز هم بهتر است با متخصص و فوق تخصص غدد برای تشخیص آن مشورت کنید.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


اعظم
1399/03/12

با سلام من دوروز پیش متوجه یک توده ی نسبتا بزرگ در نزدیکی زیر بغل خود شدم که با بالا رفتن دست شکل ظاهریش محو و با پایین اوردن مشخص میشود درد خفیفی دارد گرد است و سفت تقریبا و بدون لمس کاملا قابل مشاهده است

معرفی بیماری های متخصص و فوق تخصص غدد

آخرین مطالب پزشکی متخصص و فوق تخصص غدد

آخرین مقالات پزشکان متخصص و فوق تخصص غدد