خانه پزشکان

چهار شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

جراحی آری یا نه؟!

تاریخ : 1396/08/06 جراحی آری یا نه؟!

جراحی آری یا نه؟!
همه روزه شاهد آن هستیم که بیمار سونوگرافی به دست با کیست تخمدان و یا فیبروم رحم مراجعه می‌کند و متاسفانه سونوگرافی‌های متعدد  و با تشخیص‌های مختلف و نظریان متضاد پزشکان، بیمار را دچار سردرگمی کرده.


فاجعه وقتی است که خود بارها دیده‌ام، دختر جوانی به علت یائسگی مراجعه می‌‎کند و متوجه می‌شویم که به علت کیست تخمدان (بدون در نظر گرفتن نوع و اندازه آن) موارد اوروکتومی یک طرفه و مدتی بعد طرف دیگر نیز کامل رزکسیون شده (در حالی که باید حتما نسج تخمدان حفظ شود). و یا به علت میومکتومی که ضرورت چندانی هم نداشته دچار چسبندگی لوله‌ها و ....... و یا بامیوم‌های جدیدی مراجعه می‌کند (امروزه جراحی‌ لاپاراسکوپی و تکنولوژی Imaging، کمک شایاینی باری لزوم جراحی فراهم می‌آورد).


همینطور در مورد هیسترکتومی که طبیعتا در صورت داشتن اندیکاسیون عملی ضروری است ولی در عصر حاضر رای به نگهداشتن رحم تا حد امکان است (برخلاف نظریه قدیمی که رحم کارخانه بچه سازی بود).
مثلا در DUB  می‌توان حتی‌المکان از دارو و در صورت مشکوک (منوپوز) می‌توان DEC انجام داد و البته نباید فراموش کرد که اهمال در عمل گاهی با بروز کانسر توام است و باید در نظر گرفته شود.


سیستوسل مورد دیگری است که معمولا بستگی به تعداد و نحوه‌ی زایمان، ژنتیک و دانسیته‌ی پروتئین و عضلات فرد دارد و چنانچه علائم ادراری و لگنی جدی ایجاد نکرده غالبا نیاز به ترمیم پیدا نمی‌کند.
گرچه با پیشرفت بهداشت و سلامت احتمال تولد نوزاد سالم بالا رفته و یا از طرفی با بالا رفتن آمار تصادفات جوانان و نیز طلاق و ازدواج مجدد و اشتیاق به داشتن فرزند باید باروری محفوظ بماند، به کرات ملاحظه می‌کنیم که زوج در سنین بالا به دنبال درمان نازایی هستند و این خود با اتلاف هزینه سرسام‌آور توام است.


شایان ذکر است که اندیکاسیون‌های طبی که برای بیماری‌ها موجود است نیاز به دقت کافی دارد مثلا کیست‌های تخمدان دوران باروری (15-45) اکثرا فوتکسیونل و کمتر از 5cc قطر دارند و نیز اغلب اوقات بزرگتر بودن آن نیز دلیل جراحی نیست و با کنترل احیانا درمان هورمونی چنانچه خونروی، پارگی، یا تورسیون پیدا نکند قابل برگشت و درمان است.


میوم‌ها نیز چنانچه خیلی بزرگ نباشند و علائم سقط، خونروی و نازایی (سوب موکوز) ندهند اغلب نیاز به عمل چندان پیدا نمی‌کنند. (اخیرا با داروهایی مثل گونادوتروپین و نیز پروسه‌ی آنزیوگرافی رحم و تزریق مواد تومیوئیک و اسکلروزان و گریسون دیده می‌شود).


خونروی‌های دوره‌ی باروری نیز اغلب فوئکسیونل و گانی نیز به علت مصرف نامناسب BCP و حتی علل نوروتیک (البته پس از رد کردن علل حاملگی و سقط) دارد و نیز گاهی علل ژیتوکولوژیک مثل تیروئید دارد.
در مونوپوز چانچه بالانس هورمونی برقرار نشود DU روش نتیجه بخشی است، البته نباید واژینیت آترونیک را که علت عمده‌ی خونریزی اس از نظر دور داشت. 
هیستروکتومی ندرتا وقتی که با DU نتیجه‌ی  مناسب عاید نشود و یا احتمال کانرو و یا فیروم‌های متعدد که تحلیل نرفته باشد؛ لزوم پیدا می‌کند.


مورد دیگر مراجعه به پزشک با علائم و دردهای نامشخص لگنی است که همیشه باید از رد علل ارگانیک و فونوکسیونل و نیز مشکلات ادراری و گوارشی باید دیرسیون را در نظر گرفت که حتی با دردهای مزمن از جمله دیسمنوره، سردرد و... همراه است و گاهی با علائم هیستریک شکم حاد جراحی را مطرح می‌کند.
مورد دیگر جراحی که احساس ناخوشایندی می‌دهد کورتاژ غیر اصولی است که در حاملگی‌های ناخواسته صورت می‌گیرد و با مخاطرات جدی توام است مخصوصا گاهی با مصرف Misoprotol و یا دستکاری رحم باعث تهدید جانی می‌شود.

این مقاله توسط آقای دکتر چادر باف متخصص زنان و زایمان نوشته شده و برای آشنایی بیشتر لطفا  (کلیک کنید)
 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی