یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

جراحی اصلاحی چشم فمتولیزیک

تاریخ : 1398/01/25 جراحی اصلاحی چشم فمتولیزیک

جراحی لیزر چشم با فمتولیزیک

فمتولیزیک از سال 2004 مورد استفاده قرار گرفت. در سال 2007 نیز ناسا این روش بدون خطر و بدون درد را برای فضانوردان بکار برد . فمتولیزیک یا لیزیک از پرکاربردترین تکنولوژی برای جراحی لیزری چشم است. اولین قدم برای انجام لیزر چشم با فمتولیزیک یا خود لیزیک لایه ی بالایی قرنیه به صورت دایره ای باز شده و به صورت یک کلاهک کنار گذاشته می شود. این کلاهک به آن فلپ گفته می شود.

روش لیزری فمتوسکند شامل ایجاد یک برش میکروسکوپی در قرنیه برای برطرف کردن هر گونه اشکال انکساری در چشم می باشد. با استفاده از فمتولیزیک می توانیم دیوپتر چشم بین منفی دوازده تا مثبت شش را به راحتی درمان کنیم. دیوپتر همان واحد انکسار می باشد.

 

فواید فمتولیزیک

روشی امن و مطلوب است: این روش به شدت خطرات ناشی از ایجاد برش در قرنیه را کاهش می دهد. خطر عفونت و التهاب را کاهش داده و معمولا بعد از انجام آن فرد کمتر نیاز به درمان دوباره پیدا می کند.

کلاهک ایجاد شده در قرنیه کوچکتر و باریک تر است: هر چه کلاهک و یا فلپ ایجاد شده کوچکتر باشد بافت قرنیه ای بیشتری باقی می ماند و این باعث می شود ثبات قرنیه طولانی مدت تر باشد و خطای انکساری نیز کمتر می شود.

ضخامت کلاهک مشخص می شود: در زمان استفاده از فمتولیزیک جراح می تواند ضخامت، اندازه، ظرفیت و فرم قرنیه را نیز مشخص کند که این مسئله برای داشتن عمل بهتر و همچنین رفع خطای انکساری بالاتر مورد استفاده است.

فواید دیگر: اندازه گیری مردمک چشم برای انجام جراحی فمتولیزیک بسیار مهم است. این روش زودتر بهبود می یابد و سریع تر فرد خوب می شود. نتیجه ی بینایی نیز در آن عالی است. در طول جراحی با فمتولیزیک فشار کمتری به چشم وارد می شود و بیمار احساس ناراحتی کمتری دارد.

 

فمتولیزیک برای چه افرادی مناسب است؟

این روش برای افراد دوربین، نزدیک بین و آستیگمات مناسب است. افراد بین هجده تا شصت سال می توانند آن را استفاده کنند. مناسب خطای انکساری بین منفی دوازده و مثبت شش است. افرادی که قرنیه ی نازک و خشکی چشم دارند این روش برایشان پیشنهاد نمی شود. برای مشکلات چشم که ناشی از افزایش سن است نیز این روش مناسبی نیست.

معمولا در این عمل از بی حسی موضعی استفاده می شود و بیهوشی کامل نیازی نیست. در طول عمل مژه ها را می چینند. معمولا در این عمل فرد نیاز به بستری ندارد ولی تا چند روز نباید رانندگی کنید.


دکتر ساسان وجودی

جراح و متخصص بیماری های چشم

جراحی بیماری های شبکیه و لیزر ضایعات شبکیه

فوق تخصص جراحی و لیزر شبکیه (رتین)

جراحی مدرن کاتاراکت (فیکو)

جراحی عیوب انکساری لازک و فمتولیزیک

نشانی: تهران - خیابان شریعتی - بالاتر از میرداماد - خیابان منظرنژاد - پلاک ۵۸ - طبقه دوم - واحد ۵

تلفن همراه: 09124261779

شماره تماس: 26703882 - 26703885

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص شبکیه چشم

علت مهم نزدیک بینی

علت مهم نزدیک بینی

کار زیاد با کامپیوتر می تواند تاثیرات منفی زیادی روی سلامت چشمان ما بگذارد و موجب تغییرات زیادی در دید ما شود نزدیک بینی از شایع ترین عوارض ناشی از صرف وقت زیاد با مانیتو و صفحه های الکترونیکی مانند موبایل است

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص شبکیه چشم