یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

جراحی سینوس

تاریخ : 1398/07/07 جراحی سینوس

سینوس ها را بشناسید : 

به گردهمایی حفره های اطراف بینی سینوس گفته میشود. این در حالی است که اکثرا فکر میکنند سیستم سینوسی پشت بینی قرار دارد اما باید بدانید که حفره های سینوسی در پشت پیشانی و چشم هم دیده میشوند.

از جمله مشکلاتی که برخی مواقع سیستم سینوسی با آن مواجه میشود؛ پوشش ضخیم، پولیپ یا عفونت های مکرری هستند که این موارد در نتیجه مشکلات تنفسی را در پی خواهند داشت که بهترین روش درمان مشکلات سینوسی جراحی سینوس است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت دکتر فهمیه بیاتی متخصص گوش، حلق و بینی و جراح زیبایی مراجعه نمایید.

جراحی های سینوس

انواع جراحی های سینوس را میتوان در این سه دسته قرار داد.

1. عمل جراحی اندوسکوپیک

2. جراحی کاهش توربینات

3. جراحی اتساع استخوانی سینوس

جراحی های سینوس

مراحل عمل جراحی سینوس

در ابتدا تلسکوپی کوچک را در سینوس وارد میکنند تا جراح امکان مشاهده دقیق جزئیات کار را داشته باشد.در نهایت نیز جراح تمامی انسداد ها، بخش های کوچک استخوانی یا پولیپ ها را از سینوس جدا میکند.

در بعضی از جراحی های سینوسی از بالنی کوچک برای بزرگ کردن سینوس ها در طی انجام عمل استفاده میشود که با توجه به شکل سینوس ها ممکن است جراح پیشنهاد ترمیم جهت سپتوم را حین عمل به شما دهد که نتیجه این کار بهبود تنفس شما خواهد بود.

آمادگی پیش از جراحی سینوس

آنچه پیش از جراحی سینوس قابل اهمیت است، عدم استفاده از داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن و آسپیرین در یک هفته قبل از جراحی است اما در موارد خاص مثل استنت قلبی برای اطمینان خاطر بیشتر از جراح خود سوال کنید تا متوجه شوید تا چه زمانی نباید داروهای خود را مصرف کنید.

از طرفی پیش از عمل باید استفاده از اسپری و سرم را آغاز کنید.

جراحی سینوزیت

خطرات ناشی از جراحی سینوس

جراحی سینوس نیز همچون جراحی های دیگر خطراتی را به همراه دارد اما خوب است بدانید که عوارض جدی جراحی سینوس بسیار نادر است.

بعد از جراحی ممکن است خونریزی شدیدی را تجربه کنید که اگر این خونریزی بیش از حد معمول باشد باید خون دریافت کنید.

بطور کلی هر جراحی سینوس اتموئید میتواند خطر ایجاد نشت مایع مغزی نخاعی را باخود به همراه داشته باشد که برای رفع این مشکل نیز جراحی های بیشتری را درنظر گرفته اند.

در صورت ایجاد موارد زیر باید فورا با پزشک تماس گرفت.

1. تجربه سر دردی شدید که این سر درد ادامه دار میشود

2. قرمزی یا تورم اطراف چشم

3. تجربه تب شدید


عمل جراحی سینوس

این نکته را هرگز فراموش نکنید که برای اطمینان از بهبود صحیح سینوس ها بعد از جراحی سینوس، مراقبت های لازم، ضروری است.

این روند تا پنج روز طول میکشد و پس از ان قادر به انجام کارهای روزانه خود خواهید بود و تا زمانی که پزشک متخصص اجازه نداده است نباید به فعالیت هایی که فشار خون‌تان را بالا میبرد بپردازید.

داروها

برای بهبودی پس از جراحی سینوس، داروهای مخصوص تسکین درد توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی تجویز میشود و داروهای بدون نسخه مثل؛ اسپرین و ایبوپروفن میتواند در فشار خون شما اختلال ایجاد کند که به همین دلیل توصیه نمیشوند.

از اهمیت شستشو معابر سینوسی خود با اسپری و سرم غافل نشوید چرا که اسپری باعث میشود از ایجاد پوسته های خون و ترشح سینوس ها جلوگیری شود.

خانم دکتر فهیمه بیاتی

جراح پلاستیک و متخصص گوش و حلق و بینی

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص جراحی بینی و سینوس

راههای مراقبت از سینوس ها

راههای مراقبت از سینوس ها

با رعایت چند نکته مهم و مراقبت از اندامهای حیاتی در سینوسها، می توان از بروز بسیاری از عوارض پیشگیری کرد. محمدرضا عمرانی متخصص گوش و حلق و بینی با اشاره به اینکه سینوسها حفره‌های هوایی در سر و صورت هستند که باعث هوادار شدن استخوانهای چهره، تکه برداری عناصر بسیار از درون جمجمه، ریزش ترشحات زائد مغز به بینی و به بیرون و نگه داشتن هوای گرم در استخوانهای چهره می‌شوند، اظهار کرد: همه سینوسها یک ورودی و یک خروجی در انتهای بینی دارند که در این حفره‌ها، تاجکها ترشحات درون سینوسها را از درون به بیرون می

پیشگیری از خونریزی مکرر بینی

پیشگیری از خونریزی مکرر بینی

چگونه می توان از خونریزی از بینی پیشگیری کرد و این عارضه خبر از چه بیماری هایی می دهد و موجب وارد شدن چه آسیب هایی به بدن ما می شود آیا نشانه سرطان در بدن می تواند باشد

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص جراحی بینی و سینوس

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص جراحی بینی و سینوس