یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

جراحی مجرای اشک - تشخیص و درمان

تاریخ : 1398/01/21 جراحی مجرای اشک - تشخیص و درمان

تشخیص بیماری انسداد مجرای اشک

برای تشخیص بیماری و مشکل تان ابتدا پزشک سوالاتی در مورد علائم تان می پرسد و به معاینه ی چشم تان می پردازد . همچنین پزشک به بررسی کانال بینی می پردازد تا ببیند آیا انسدادها و یا مشکلاتی در این بخش وجود دارد یا نه . اگر پزشک انسداد مجاری اشک را تشخیص دهد در این صورت با انجام آزمایشات و معاینه ی چشم محل انسداد را پیدا می کند.

آزمایشاتی که برای بررسی انسداد مجاری اشک انجام می شود عبارتند از :

آزمایش خشکی مجاری اشک: این آزمایش مشخص می کند که اشک هایتان با چه سرعتی خارج می شود. قطره ای که دارای رنگ مخصوصی است را روی سطح هر کدام از چشم ها می چکانند و اگر بعد از گذشت پنج دقیقه رنگ همچنان در سطح چشم باقی بماند یعنی مجاری اشک تان بسته است .

آزمایش آب زنی و تفحص: پزشک با مایع مخصوصی چشم تان را شست و شو می دهد تا میزان آب خارج شده از چشم تان را ببیند . در موارد دیگر نیز ممکن است پزشک با یک لوله ی بسیار ریز از کنار چشم تان محل انسداد را پیدا کند . در برخی موارد همین میل زدن می تواند مشکل را رفع کند .

آزمایش عکس گرفتن از چشم: در طی این فرآیند ، پزشک رنگ مخصوصی را با استفاده از وسیله ی باریکی از قسمت تیزی چشم وارد مجاری اشک تان می کند . سپس از طریق سی تی یا ام آی آر ، عکس برداری می کند تا محل انسداد را ببیند.

 

درمان انسداد مجاری اشک

درمان به این مسئله مربوط است که انسداد مجاری اشک به چه دلیلی رخ داده است . معمولا بیشتر از یک راه درمانی برای حل این مشکل وجود دارد . اگر یک تومور باعث بروز انسداد شده باشد درمان بر روی رفع تومور متمرکز می شود. برای رفع تومور از روش جراحی استفاده می شود و یا از روش های دیگر برای کوچک کردن تومور بکار می گیرد .

چنانچه پزشک عفونت تشخیص دهد برای رفع آن آنتی بیوتیک تجویز می کند .

معمولا نوزادانی که با این مشکل متولد می شوند با گذشت زمان خود به خود این مشکل در آن ها رفع می شود . چنانچه این مشکل خود به خود رفع نشود پزشک راه حل هایی را به والدین آموزش می دهد تا این مشکل را برطرف نمایند .

اگر انسداد بر اثر جراحت ایجاد شده باشد پزشک به بیمار پیشنهاد می دهد تا خوب شدن جراحت صبر کند و معمولا پس از خوابیدن التهابات انسداد رفع می شود .

معمولا برای درمان انسداد مجاری اشک از روش جراحی استفاده می شود. در طی این جراحی مجاری اشک توسط پزشک باز می شود. جراحی معمولا به محل انسداد بستگی دارد و می تواند به صورت خارجی و یا آندوسکوپیک انجام شود.


دکتر رضا پورمازار

جراح و متخصص بیماریهای چشم لیزیک - لازک - آب مروارید (فیکو) - لیزر - جراحی پلاستیک پلک و مجاری اشکی

نشانی: تهران، سعادت آباد، سرو غربی، خیابان بخشایش، انتهای کوچه هفدهم، پلاک 54، طبقه 4، واحد 403

تلفن همراه: 09108077708

شماره تماس: 26760892-26760439

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص چشم پزشک

آخرین مطالب پزشکی متخصص چشم پزشک