ساره خودرو

پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

جراحی پلاستیک سوختگی

تاریخ : 1396/12/13 جراحی پلاستیک سوختگی

جراحی پلاستیک برای سوختگی ها و زخم های دیگر

یکی از روش های بهبود جای سوختگی و زخم جراحی پلاستیک است. جراحی پلاستیک از روش های مختلفی برای بهبود جای زخم ناشی از سوختگی استفاده می کند:

پیوند پوست : این جراحی اغلب برای سوختگی ها استفاده می شود؛ پوست یک قسمت از بدن را برداشته و به محل سوختگی پیوند می زنند. دو نوع پیوند پوست وجود دارد:

پیوند نیمه ضخیم

پیوند ضخیم

 

پیوند نیمه ضخیم پوست

که در آن فقط چند لایه پوست بیرونی پیوند می شود. در طی پیوند پوست، یک ابزار برش پوستی خاص که به عنوان درماتوم شناخته می شود، پوست را از یک ناحیه (ناحیه اهدا کننده) جدا میکند که به احتمال زیاد پوست ناحیه باسن و زیر ران است که به چشم نمی آید. پس از برداشتن پوست، آن را به موضع پیوند می دهند و پس از بخیه آن را محکم پانسمان می کنند. زمان بهبود پیوند پوست نیمه ضخیم به طور کلی نسبتا سریع، اغلب کمتر از سه هفته است.

 

مقاله پیشنهادی : چه زمان باید به متخصص پوست مراجعه کرد

 

پیوند ضخیم پوست

روش پیوند مانند روش نیمه ضخیم است اما در بیماران دچار سوختگی عمیق ضخیم پوست، زمان بهبود چند هفته طول می کشد.

جراحی پلاستیک برای سوختگی

روش میکروسرجری : آیا انگشت، انگشت پا، گوش، یا حتی لبتان از دست داده اید؟ روش میکروسرجری بافت آن ناحیه را پیوند می دهد.

در این روش جراح از میکروسکوپ برای کمک به جراحی در مراحل بازسازی استفاده می کند. با استفاده از میکروسکوپ، جراح می تواند رگ های خونی کوچک و یا اعصاب را ببیند و به تشخیص بافت های آسیب دیده کمک میکند.

فلپ آزاد پوستی : در طی این روند، عضله، پوست یا استخوان به همراه شریان اصلی خون از یک ناحیه بدن (قسمت اهدا کننده) به محل جراحی جهت بازسازی پوست منتقل می شود. البته این پوست از نزدیک ترین قسمت بدن استفاده می شود زیرا شبیه ترین بافت را دارد تصور کنید قسمتی از دست شما آسیب دیده است در این روش ترمیمی پوست زیر بازوی شما را جدا کرده و به این محل منتقل می کنند.

جراحی بافت گستر : جراحی بافت گستر روشی پزشکی است که بدن شما را قادر می سازد تا پوست بتواند پوست سازی کند و بافت آن رشد کند. در این روش یک وسیله بالون مانند از جنس سیلیکون قابل اتساع را در زیر پوست و در نزدیکی ناحیه آسیب دیده قرار می دهند با گذشت زمان، این بالون به تدریج با محلول شور (آب نمکی) پر شده و به آرامی باعث ایجاد و گسترش پوست می شود و این حالت  بسیار شبیه پوست یک خانم در دوران بارداری است. اشکال عمده در گسترش بافت، طول دوره است که می تواند تا چهار ماه ادامه داشته باشد. در طول این دوره، بالون رشد کرده و باقیمانده زیر پوست با آن رشد می کند. این روش برای بیمار بازسازی پستان مطلوب است.

 

مقاله پیشنهادی : خطاهایی که پوست را پیر می کنند

 

پس از عمل جراحی چه اتفاقی می افتد؟

برای هر عمل جراحی که شامل جداسازی و پیوند پوست است بسیار مهم است که از دستورالعمل های کلی مراقبت از زخم خود پس از ترخیص از بیمارستان استفاده کنید.

جراحی زیبایی

فعالیت روزانه پس از جراحی زیبایی

به یاد داشته باشید که بعد از بازگشت به خانه بعد از جراحی زیبایی، میزان انرژی شما کاهش می یابد. بیماران اغلب نسبت به زمانی که در بیمارستان بودند، خسته و خسته تر می شوند. ممکن است برای تنظیم یک روال منظم مفید باشد، اما به یاد داشته باشید که با انجام فعالیت های روزمره و ورزش های خیلی سبک سعی کنید راه بهبودی خود را پیدا کنید.

 

تغییرات پوستی پس از جراحی زیبایی

پس از عمل جراحی زیبایی، برای جبران سوختگی یا زخم، صبور باشید همانطور که به درمان ادامه میدهید، تغییراتی در رنگ، ظاهر و احساس پوست شما در محل جراحی مشاهده خواهید کرد.

همچنین ممکن است احساس بیحسی، احساس سوزن سوزن شدن یا احساس ناخوشی در اطراف بافت های خود را مشاهده کنید. این طبیعی است. این احساسات در چند ماه آینده ادامه خواهد یافت.

 

مقاله پیشنهادی : تفاوت جراحی زیبایی و جراحی پلاستیک

 

علائم عفونت در ناحیه جراحی

علائم زیر نشان می دهد که ممکن است عفونت در محل جراحی وجود داشته باشد. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، دکتر خود را بلافاصله مطلع کنید.

جوش های سفید یا  لکه های سفید اطراف خطوط برش

عفونت در ناحیه جراحی

افزایش قرمزی، رطوبت، یا تورم محل جراحی

گاهی اوقات، مقدار کمی از مایعات خون یا خالص رنگی زرد ممکن است تخلیه شود. در صورتی که همچنان ادامه یابد ، فوق تخصص جراحی پلاستیک خود را مطلع سازید.

افزایش ناگهانی درد ناشی از داروهای ضد درد.

منبع: webmd.com

------------------------------

دکتر هدی عین اللهی

دکتر هدی عین اللهی

متخصص پوست ، مو ، زیبایی و لیزر
داراي بورد تخصصي از دانشگاه شهید بهشتی
عضو انجمن متخصصان پوست ايران 
عضو مرکز تحقیقات پوست و سلولهای بنیادی

نشانی : شریعتی روبروی حسینیه ارشاد کوچه نسترن، پ۱۲، ط۴

شماره تماس : 22273799

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص جراحی پلاستیک،ترمیمی و زیبایی

کارهایی که باید بعد از عمل لیپوساکشن انجام بدیم

کارهایی که باید بعد از عمل لیپوساکشن انجام بدیم

اکثرمردمی که لیپوساکشن می‌کنند فکر می‌کنند که بعد از عمل به خانه می‌آییم و بعد از اینکه استراحت کردیم و بهبود یافتیم دیگر قسمت سخت ماجرا تمام شده است. در واقعیت این بازیافت می‌تواند اثراتی بر روی کیفیت نتایج حاصل از لیپوساکشن شما داشته باشد. در اینجا چند راه برای اطمینان از به دست آوردن نتیجه مطلوب‌تر ذکر می‌کنیم که به کمک آن ها شما می‌توانید نگرانی‌هایتان را در طول این زمان بحرانی کاهش دهید.

عمل زیبایی و نوشیدن الکل

عمل زیبایی و نوشیدن الکل

اگر به تازگی عمل زیبایی انجام داده‌اید بهتر است نکاتی را درباره‌ی حفظ سلامت بعد از عمل و ارتباط آن با نوشیدن الکل بدانید: الکل باعث افزایش تورم می‌شود

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص جراحی پلاستیک،ترمیمی و زیبایی