جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

جراح قلب

تاریخ : 1398/07/07 جراح قلب

جراح قلب

متخصص قلب یک تخصص در پزشکی است که با اختلالات قلب و عروق سر و کار دارد. این رشته پزشکی با تشخیص و درمان بیماری های مادرزادی ، بیماری های عروق کرونر ، بیماریهای دریچه ای قلب ، نارسایی قلب و ... سر و کار دارد. 

یک متخصص قلب درگیر چگونگی درمان حمله قلبی ، نارسایی قلبی و ناراحتی های جدی ضربان قلب می شود. مهارت ها و تمرین هایی که متخصص قلب انجام می دهد در تصمیم گیری او برای نحوه درمان تاثیر گذار می باشد مانند درمان های آنژیوپلاستی ، رگ سازی ، کاتترگذاری قلبی و عمل جراحی قلب.

تحصیلات جراح یا متخصص قلب کمی متفاوت است او 4 سال در مدرسه پزشکی درس می خواند و 3 سال در حیطه پزشکی داخلی مهارت آموزی می کند. بعد از آن یک متخصص قلب 3 سال یا بیش تر آموزش های تخصصی می بینند. 

جراح قلب

پزشکان پس از گذراندن حداقل 10 سال تحصیلات کلینیکی و مقدماتی ، یک مرحله ازمون انجام می دهند . این امتحان برای محک زدن توانایی آنها در مراقبت ویژه می باشد.

شما اگر مشکلات کوچکی در زمینه قلبتان داشته باشید برای چکاپ و مطمئن شدن از سلامت قلبیتان به متخصص قلب مراجعه می کنید. پزشک سابقه بیماری شما را بررسی می کند و آزمایشاتی برای تشخیص بهتر بیماری شما تجویز می کند .

اگر برایتان عمل جراحی تجویز کند شما را به جراح قلب معرفی می کند که تخصص او در زمینه ی عمل قلب ، شش ها و رگ های خونی است . 

تخصص قلب رشته پیچیده ای است که بیشتر متخصصان قلب و عروق متخصصان بالینی هستند که تمرکزشان روی تشخیص ، درمان دارویی و جلوگیری از بیماری های مربوط به رگ های قلبی می باشد.

برخی دیگر تخصص در زمینه های بیماری قلبی کودکان دارد که به تشخیص و درمان بیماری در کودکان می پردازند.
برخی دیگر تخصصشان در درمان بزرگسالان می باشد که در زمینه ی تشخیص و درمان مانند بالون گذاری و باطری سازی در قلب تخصص می گیرند.

یک متخصص داروهای عروقی ، بیمارانی مانند مغزی عروقی ، دو انتهای بالایی و پایینی سرخرگ ، آئورت ، روده بند و عروق کلیوی را مدیریت می کند همچنین اختلال در سیستم لنفاوی ، التهاب عروق خونی ، حالت های مختلف لخته شدن شدید خون و اختلالات عروقی محیطی را نیز کنترل می کند.

این پزشک آزمایشات تشخیص بیماری های عروقی را در لابراتور انجام می دهد. این متخصصان هم بیماران بیشتری و هم سرپایی را درمان می کنند.

معایناتی که توسط جراح انجام می شود :

آکوکاردیوگرام : یک تصویر فراصوت برای مشاهده ساختار و عملکرد قلب می باشد.

ECG گردشی : برای مشاهده ریتم غیرعادی قلب ، تصویر قلب در حین حرکت را ضبط می کنند.

آزمایش تمرینی : یک آزمایش برای سنجش عملکرد و محدودیت های آن

کاتترگذاری قلب : یک آزمایشی است که درآن یک لوله کوچک به نام کاتتر در نزدیکی قلب جا گذاری می شود.

هدف اصلی از این آزمایشات ، عکس برداری ، مشاهده نحوه عملکرد قلب ، بررسی سیستم الکتریکی یا کمک کردن به برطرف شدن انسداد عروق قلب.

وظایف بهترین جراح قلب :

1. تشخیص صحیح بیماری و مشکل قلبی فرد
2. تصمیم گیری در مورد مناسب ترین روش جراحی
3. انجام بهترین شکل عمل جراحی
4. پس از جراحی بیمار را تحت نظر خود قرار دهد.

درمان بیماری های قلب و عروق خونی ، انجام آنژیوگرافی ، اکو و نیز تعیین مواد لازم برای عمل جراحی قلب به متخصصین قلب مربوط می باشد.

متخصص قلب و عروق

مهم ترین دستگاه ها برای تشخیص نوع عارضه قلبی :

1. نوار قلبی : این نوار فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند و نحوه عملکرد ریتم قلب را نشان می دهد. با نوار قلب می توان شواهدی از سکته قلبی را مشخص کرد. این نوار اطلاعات کلی از عملکرد قلب می دهد و به جزئیات توجهی ندارد.
2. هولتر ریتم قلب : وقتی قلب فرد اختلال ریتمی پیدا می کند از ابزاری به نام هولتر ریتم قلب استفاده می شود این دستگاه قابل حمل می باشد و به مدت طولانی به بیمار وصل می شود تا اگر اختلالی بود این دستگاه دقیق تر نشان دهد.
3. رادیوگرافی از قفسه سینه : همان عکس برداری از قفسه سینه می باشد که در آن اندازه قلب ، سایه قلب و بافت ریه و استخوان ها مشخص می شود.
4. تست ورزش : تست ورزش مانند نوار قلبی است با این تفاوت که بیمار روی تردمیل حرکت می کند و نوار قلب ثبت می شود حال اگر اختلالی در عملکرد ریتم و خون رسانی قلبی باشد با تست ورزش مشخص می شود.
5. سی تی آنژیوگرافی :این روش نیز نوعی سی تی اسکن است که دقت بالایی دارد و با آن می توان عروق ریز کرونر را بررسی کرد.
6. الکتروفیزیولوژیک استاتیک : در این روش نیز با استفاده از کاتترهای خاص و سیم های نازک عملکرد الکتریکی قلب توسط متخصص بررسی می شود.


مقاله پیشنهادی :  دارو های بیماری های قلبی

فلوشیپ های قلب و عروق :

در ایران تخصص قلب دارای چندین فلوشیپ می باشد که شامل : فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی ، فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب ، فلوشیپ نارسایی قلب ، فلوشیپ پیس میکر ، فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی کودکان و نوزادان شامل مطالعه تصاویر عروق قسمت های مختلف بدن مانند تفسیر آنژیوگرافی عروق کلیه ف قلب ، مغز و گوارش می باشد.

جراح قلب می تواند در زمینه های زیر تخصص داشته باشد :

1. تعویض دریچه آئورت
2. ترمیم دریچه آئورت
3. ترمیم دریچه میترال
4. عمل تعویض کل شریان آئورت
5. عمل جراحی بیماری های مادرزادی در بزرگسالان
6. عمل جراحی قلب در نوزادان و کودکان بالای یک سال
7. نارسایی قلبی
8. نشت دریچه های قلبی
9. انسداد دریچه های قلبی

محیط کاری جراحان قلب :

جراحان قلب و قفسه سینه معمولا در بیمارستان ها فعالیت می کنند و عمل های از قبل تعیین شده و یا اورژانسی را انجام می دهند. برخی از جراحان در بیمارستان ها کار کرده اند و به افرادی که تمایل دارند جراح قلب و قفسه سینه شوند برای افزایش مهارتشان کمک می کنند.

جراحانی که با تیم های بزرگ کار می کنند امکان دارد شیفت های آن کال را با افراد دیگر تیم مبادله کنند و یا شیف های روز و شب خود را جا به جا کنندجراحی قلب و قفسه سینه یک حرفه پر تقاضاست و دانستن نحوه مدیریت استرس در آن بسیار مهم می باشد.

آنژیوگرافی
 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح قلب

آخرین مطالب پزشکی جراح قلب

آخرین مقالات پزشکان جراح قلب