سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

جراح مغز و اعصاب

تاریخ : 1398/05/15 جراح مغز و اعصاب

جراحی مغز واعصاب یک رشته و حوزه تخصصی در علم پزشکی مغز و اعصاب است. این رشته در رابطه با تشخیص ، پیشگیری و درمان اختلالات و بیماری های دستگاه عصبی ست که شامل مغز . نخاع . اعصاب پیرامون بدن و سیستم عروق مغزی ست.

جراح مغز و اعصاب کیست ؟

برای شناخت جراح مغز واعصاب اول باید با مفهوم جراحی مغز واعصاب آشنا شویم.

(Neurosurgeon) جراح مغز و اعصاب :

یک پزشک متخصص در زمینه جراحی مغز و اعصاب است که به تشخیص و درمان بیماری ها و ناهنجاری های دستگاه عصبی به وسیله جراحی و دستگاه های پزشکی و گاه با استفاده از دارو میپردازد.

بیماری ها و اختلالات دستگاه عصبی : 

بیماری ها و اختلالات دستگاه عصبی سه بخش است:

1. اختلالات و بیماری های روانی تاثیر گذار در شخصیت و رفتار فردی در اکثر موارد این اختلالات نشانه های فیزیکی مشخصی ندارن و کاملا عارضه ای غیر فیزیکی هستند که البته در طول زمان عوارض فیزیکی خود را نشان میدهند.

مانند: اضطراب . افسردگی .اختلالات شخصیتی و بیماری های روانی پیشرفته . این گروه از بیماران توسط روانپزشک یا متخصص روان واعصاب درمان میشوند.

2.بیماری هایی که مستقیما درعملکرد سیستم عصبی تاثیر میگذارند و به وسیله جراحی قابل درمان نیستند و تنها با دارو به طور مستمر قابل درمان هستند و میتوان از پیشرفت انها جلوگیری کرد.

مانند: صرع . پارکینسون . ام اس .فلج اطفال و سکته مغزی. این گروه از بیماران توسط متخصص داخلی مغز و اعصاب درمان میشوند.

3.اختلالات و بیمارهایی همچون تومور های مغزی و نخاعی . ضربه های مغزی . صدمات نخاعی . ضایعات نخاعی . دیسک کمر و گردن و بیماری اعصاب محیطی توسط جراح مغزواعصاب به وسیله جراحی درمان میشود

جراح مغز و اعصاب

چگونه جراح مغز و اعصاب شویم؟

دانشجویان رشته پزشکی بعد گذراندن دوره هفت ساله پزشکی عمومی در امتحان تخصص مغز و اعصاب شرکت میکنند در صورت قبول شدن در امتحان دوره دستیاری خود را شروع میکنند.

این دوره پنج یا شش ساله بسته به بیمارستان های آموزشی دانشگاه ها متغییر است.

آزمون بورد!

طی این دوره آموزشی علوم پایه و اصلی مغز واعصاب ، بیماری ها و روش های درمان و جراحی آموزش داده میشود. پس از پایان این دوره امتحان جامع و تخصصی رشته برگزار میشود که به آزمون بورد شهرت دارد

این آزمون دو مرحله دارد افرادی که مرحله اول را قبول شوند مدرک گواهینامه تخصص خود را دریافت کرده و میتواند در مراکز خصوصی و دولتی اعم از بیمارستان یا مطب و.. کار خود را شروع کنند.

افرادی که مرحله دوم آزمون بورد را هم قبول شوند میتوانند علاوه دریافت مدرک و شروع کار در مراکز آموزشی و دانشگاهی نیز به تدریس بپردازنند.

دوره های تکمیلی:

دوره های تکمیلی شامل جراحی عروقی مغز .جراحی مغز واعصاب اطفال و جراحی ستون فقرات است فارغ التحصیلان در صورت تمایل به تخصصی کردن حوزه خود میتواند در دوره های تکمیلی در مراکز آموزشی که اغلب در خارج از ایران هستند شروع به تحصیل نمایند.

جراحی مغز و اعصاب حرفه ای است بسیار حساس که نیازمند مهارت های علمی و عملی بالاست و به همین دلیل تحصیل در این رشته زمان زیادی را نیاز دارد اما متخصصان این رشته از درآمد بالایی برخوردار هستن ولی خب یک متخصص جراحی مغز واعصاب تقریبا 40 سالگی کار تخصصی خود را شروع میکند

متخصص مغز و اعصاب

فلوشیپ:

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه و فلوشیپ استریوتاکسی و فلوشیپ رادیولوژی مداخله‌ای (اینترونشن) تفسیر کلیه تصاویر ناشی از کاتتریسم عروق ارگانهای مختلف بدن مانند تفسیر آنژیوگرافی عروق قلب، کلیه، مغز، گوارش، پس این فلوشیپ در رشته های رادیولوژی، قلب و عروق، جراحی عروق، کلیه، نورولوژی، جراحی مغز و اعصاب و فوق تخصص های گوارش و جراحی عمومی نیز برگزار می‌گردد که به اسامی کاردیواینترونشن، نورواینترونشن، گاسترواینترونشن و نفرواینترونشن نامیده می‌شود.

جراحی مغز و اعصاب در بازار کار :

براساس استاندار سازمان بهداشت جهانی به ازای هر 250 هزار نفر باید یک جراح مغزواعصاب مشغول به کار باشد در حالی که در ایران به ازای هر 100 هزار نفر یک جراح مغز واعصاب مشغول به کار است.

در ژاپن به ازای هر 50 هزار یک جراح مغز واعصاب مشغول به کار است.


مقاله پیشنهادی :  6 راه برای تقویت اعصاب

نکته :

ناگفته نماند یک جراح مغزواعصاب تحصیل را از 20 سالگی شروع می کند و تا40 سالگی مشغول به تحصیل است و بعد از شروع کار خود نیز باید سطح علمی خود را همواره به روز و هم سطح پزشکی جهان نگه دارد.

یادگیری زبان انگلیسی به صورت پیشرفته نیز یکی از شرایط لازم برای تحصیل در این رشته و تمام رشته های پزشکی نیز هست .

جراحی مغز و اعصاب در آمریکا :

در ایالات متحده به طور کلی دانشجو باید چهار سال در دانشگاه (کالج) و چهار سال در دانشگاه علوم پزشکی به همراه یک سال کارآموزی و دستیاری (رزیدنتی) و در حوزه های تخصصی تر پنج الی شش سال دوره دستیاری ویژه را بگذراند.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


ریحانه طاهونچی
1399/05/02

برای فردی که علاقمند به این حرفه هست مثل خودم واقعا مفید و جالبه
ممنون

مبینا صخراوی
1399/03/19

مورد مفیدی بود خیلی خیلی

معرفی بیماری های جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

آخرین مطالب پزشکی جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

آخرین مقالات پزشکان جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات