یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

جراح چشم

تاریخ : 1398/07/02 جراح چشم

تخصص چشم شاخه ای از علم پزشکی است که با بیماری های چشم ، پلک و مجرای اشکی بیمار در ارتباط می باشد. یک متخصص چشم باید مهارت کافی در درمان بیماری های طبی و جراحی چشم داشته باشد.

چشم هر انسان امکان دارد دچار مشکلات ، حوادث و عفونت هایی مانند عفونت میکروبی چشم ، آب سیاه ، آب مروارید ، گل مژه ، دکولمان شبکیه و ... شوند و جراح چشم باید بتواند آنها را تشخیص دهد و در صورت نیاز بر روی چشم جراحی انجام دهد.

متخصص چشم ، 4 سال دوره پیش پزشکی در مقطع کارشناسی ، چهار سال دوره پزشکی ، یک سال انترنی و سه یا شاید بیشتر دوره تخصص در زمینه جراحی و مراقبت از چشم را می گذراند. جراح چشم پزشک دارای برد قانونی است و برای تشخیص و کنترل شرایط بینایی چشم و محافظت از آن تعلیم دیده است.

وظایف دکتر چشم :

 1. انجام معاینات دقیق چشمی
 2. بررسی و تشخیص نقص ها ، صدمات و بیماری های چشم
 3. درمان بیماری ها و ایرادات چشم به وسیله دارو یا عمل های جراحی
 4. دادن آرامش به بیماران و راهنمایی های کردن تخصصی بیماران

چشم پزشک به چه تجربه ای نیاز دارد ؟

چشم پزشکان باید تجربه کافی داشته باشند. اپتومتریست یا چشم پزشکی که تجربه بالایی دارد می تواند ناهنجاری های چشم را تشخیص دهد . همچنین چشم پزشکان با تجربه بارها و بارها تجربه کسب کرده اند و کمتر پیش می آید که دچار قصور پزشکی شوند زیرا افراد اشتباهاتی که پزشک انجام داده است را فراموش نمی کنند.

جراحان چشم پزشک باید در سمینارها و پژوهش های روز دنیا شرکت کنند و با تکنولوژی روز آشنایی پیدا کنند تا در برای درمان بیماری های چشم و مشکلات مربوط به دید آنها آگاه تر باشند و از تکنولوژی روز دنیا عقب نمانند.

چشم پزشک جراح

مهارت های لازم یک چشم پزشک :

 1. استعداد در درک علوم و ریاضی
 2. دقت و توجه به جزئیات
 3. به روز بودن و آگاهی از جدیدترین تکنیک ها و ابزارها
 4. قابلیت تمرکز برای کارهای متعدد
 5. توانایی توضیح دستورات و علائم به کودکان

جراحی چشم به 4 صورت انجام می شود :

 1. عمل PRK نوعی از جراحی عیوب انکساری نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم می باشد.
 2. روش لیزیک چشم
 3. روش لازک که نوع تغییر یافته PRK می باشد.
 4. روش فمتولیزیک که روشی جدید برای اطلاح نزدیک بینی ، دوربینی و استیگماتیسم می باشد.

مقاله پیشنهادی :  آب مروارید | نشانه ها ، علائم و درمان آن

فرصت های شغلی چشم پزشکان :

بسیاری از چشم پزشکان به صورت مستقل کار می کنند اما برخی نیز در کلینیک یا بیمارستان ها استخدام می شوند و همچنین می توانند در صورت علاقه در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نیز تدریس کنند و به تحقیقات علمی خود نیز بیافزایند.

عمل جراحی چشم

چگونگی انتخاب بهترین جراح چشم :

صدور مجوز قانونی که مدارک جراح را تایید کند و آن را از طریق بانک اطلاعات پزشک متخصص نیز بررسی نماید.

جراح باید دارای گواهینامه چشم پزشکی باشد که توسط نظام پزشکی به او داده می شود و جراح را برای انجام تخصص خود تایید کرده است.

چشم پزشک ماهر باید با بیماران خود مطابق با وضعیت آنها تغییر وضعیت دهد مثلا فوق تخصص انحراف و چشم پزشکی کودکان با کودکان به ملایمت رفتار کند و با افراد کهن سال و کم حوصله بر اساس شرایط جسمی و رفتاری او برخورد کند.

میزان آگاهی علمی ، کارآمدی تخصصی ، بهره مندی از متدهای روز در عرصه چشم پزشکی و درمان آنها از طریق بهترین دستگاه های موجود یکی دیگر از موارد انتخاب چشم پزشک خوب می باشد.

بسیاری از مراکز جراحی در مکان ها و جاهای مختلف تبلیغات وسیعی انجام می دهند. برخی از این تبلیغات نسبت به تبلیغات دیگر آموزنده تر است و برخی قیمت های خوبی ارائه می دهند. برای شما باید نوع تبلیغ و قیمت برای انتخاب یک پزشک حراج مد نظر باشد.

از پزشک متخصص یا چشم پزشک بخواهید به شما جراحی خوب را معرفی نماید.

همچنین می توانید از طریق اینترنت و یا دوستان و آشنایان متخصص جراحی چشم خوب پیدا کنید.

جراح چشم

پس از انتخاب جراح خوب چه سوالاتی از او بپرسید ؟

 1. چه روش های درمانی برای مشکل چشم شما مناسب می باشد؟
 2. این درمان در مرکز خودشان انجام می شود یا نیاز است برای درمان به بیمارستان یا کلینیک دیگری برود؟
 3. آیا در این مراکز شیوع عفونت چشم وجود داشته است و اگر بوده چگونه حل شده است؟
 4. اگر اتفاقی ناخواسته رخ بدهد مراحل شما برای پیگیری این مسئله چیست؟
 5. اگر کارهای اضافه تری در زمان جراحی انجام دهد شامل هزینه ی جدا می شود؟

اگر پزشک شما به این دست از سوالات جواب درستی نداد پزشک جراح دیگری را انتخاب کنید.

چه تفاوتی میان چشم پزشک و اپتومتریست ها وجود دارد ؟

اپتومتریست ها در کار تجویز عینک و لنزهای تماسی مهارت دارند و متخصصان چشم پزشک در تجویز دارو و یا جراحی چشم بیمار مهارت کافی را دارند. هرچند چشم پزشکان نیز به تجویز عینک و لنز نیز می پردازند اما هر پزشکی در زمینه رشته خود مهارت کافی را دارد.

افرادی که اختلالات بینایی دارند می توانند اول به اپتومتریست مراجعه کنند و اگر او تشخیص داد که نیاز خدمات چشم پزشکیست به پزشک مربوطه ارجاع داده شده و اختلالات بینایی و چشمی خود را درمان می کنند.

در حالت کلی به هر کدام از این متخصصین که مراجعه نمایید باید اطمینان پیدا کنید که معاینه کامل چشمی از شما بعمل بیاید.

چشم پزشک کودکان

مقاله پیشنهادی :  انحراف چشم ،علائم و درمان

تفاوت بین بیانی سنجی و چشم پزشکی :

اغلب افراد این دو را با هم به اشتباه می گیرند. بینایی سنجی ها و چشم پزشکان هر دو نقش مهمی در سلامت و مراقبت های چشمی افراد دارند. اما هر کدام از آنها تخصص های متفاوتی دارند و آموزش های متفاوتی دیده اند.

بینایی سنج ها متخصصان چشمی هستند که از دید شما اطلاعات اولیه ای بدست می آورند ، اصلاحات لازم را تشخیص می دهند و چگونگی تغییرات بینایی شما را طی زمان مشخصی بررسی می کنند.

این افراد مجوز کار را که شامل تست های مختلف چشم و بینایی ، تجویز و توزیع لنزرهای اصلاحی و طبی ، تشخیص اختلالات خاص چشم و تجویز دارو برای بیماری های خاص چشمی و ... است را دریافت می کنند که به مجموع آنها بینایی سنجی گفته می شود.

اما چشم پزشک یک دکتر است که در زمینه ی سلامت چشم و بینایی تخصص پیدا کرده است و چشم پزشکی با بینایی سنجی در تشخیص و درمان یکسان نیستند یک چشم پزشک تمامی بیماری های چشمی را تشخیص داده و درمان می کند و می تواند عمل جراحی چشم را انجام دهد.

بسیاری از پزشکان با آنکه تمامی دوره های آموزشی را گذرانده اند اما صرفا کار جراحی چشم را انجام می دهند و برخی دیگر کار درمان را بر عهده دارند. این پزشکان فوق تخصص خود را گرفته اند و یک تا دو سال بیشتر از بقیه دوره گذرانده اند.

از شاخه های فوق تخصص چشک پزشکی می توان به آب سیاه ، شبکیه چشم ، قرنیه و اطفال اشاره کرد این شاخه ها باعث می شود تا هر یک به تخصص خاصی تبحر پیدا کنند و به راحتی بتوانند بیماری های خاصی را درمان کنند.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص جراحی پلاستیک و انحراف چشم

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص جراحی پلاستیک و انحراف چشم