سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

حساسیت دندان : علل ، چاره و درمان

تاریخ : 1397/03/30 حساسیت دندان : علل ، چاره و درمان

حساسیت دندان یک مشکل رایج دندانپزشکی است که هنگام مواجه شدن با مواد خاص و درجه حرارت دچار ناراحتی یا درد در دندان می شود. طبق آکادمی دندانپزشکی عمومی، حداقل 40 میلیون نفر از دندان های حساس در ایالات متحده رنج می برند.

درد اغلب شدید و ناگهانی است، اما موقت است. درد ممکن است به انتهای عصب دندان برسد. خوشبختانه، دندان حساس می تواند درمان شود و وضعیت می تواند بهبود یابد.

 

علل حساسیت دندان

گروه های خاصی که در معرض خطر برای حساسیت دندان باشند ، وجود ندارد . طبق گفته دکتر مارگارت کلوتا نورتون، دندانپزشک در واشنگتن دی سی، و رئیس پیشین انجمن دندانپزشکی D.C، حساسیت دندان می تواند در هر کسی ظاهر شود.

شایع ترین علامت حساست دندان درد فوری و ناگهانی و شدید در زمانی است که دندان در معرض هوا، سرما، شیرینی، اسید یا غذاهای گرم قرار می گیرد . بعضی از افراد ممكن است از مسواك زدن یا استفاده از نخ دندان دچار حساسیت دندان شوند .

در دندان های سالم، مینا از لایه زیرین عاج دندان محافظت می کند که نرم تر از مینای دندان است. ریشه های دندان توسط لثه ها محافظت می شود. اما اگر مینای دندان فرسوده است یا اگر خط لثه عقب رفته باشد ، عاج دندان بی حفاظ می ماند . در معرض قرار می گیرد. خالی شدن دندان، دندان های ترک خورده، عقب رفتن لثه، پوسیدگی مینای دندان و ریشه باعث بی حفاظ ماندن عاج دندان می شود . عاج دندان  به عصب متصل است که موجب درد در دندان های حساس می شود .

طبق آکادمی دندانپزشکی عمومی، عاج دندان شامل هزاران لوله و یا کانال های میکروسکوپی است که به مغز دندان می رسد. هنگامی که در معرض عوامل گفته شده قرار می گیرد، این لوله های دندانی به مواد گرما، سرما، اسیدی یا حتی چسبنده اجازه می دهند تا به اعصاب داخل دندان دسترسی پیدا کنند و باعث درد شوند.

علت و درمان حساسیت دندان

برخی عوامل که به ایجاد حساسیت در دندان کمک می کند عبارتند از :

مسواک زدن بیش از حد و یا استفاده از یک مسواک برقی نا مناسب : این می تواند مینای دندان را کاهش دهد، باعث می شود عاج دندان بیرون بیاید و یا موجب عقب رفتن لثه شود.

عقب رفتن لثه : این اغلب در افرادی که مبتلا به بیماری پریودنتال می شوند اتفاق می افتد و عاج دندان را در معرض خطر بیرون زدگی قرار می دهد.

ورم لثه :  بافت التهابی و متورم لثه می تواند منجر به بدون حفاظ ماندن ریشه دندان شود.

دندان های ترک خورده  : باعث می شود پلاک دندان از باکتری پر شود و موجب التهاب در مغز دندان شود. در موارد شدیدتر، ممکن است منجر به آبسه و عفونت شود.

استفاده طولانی مدت از دهانشویه : برخی از دهانشویه های ضد آب دارای اسید هستند. اگر عاج دندان بی حفاظ شود، اسید می تواند حساسیت دندان موجود را بدتر کند و همچنین باعث آسیب بیشتر به لایه دندانی شود. دهانشویه های فلوراید خنثی وجود دارد که ممکن است گزینه ای بهتر باشد.

غذاهای اسیدی : این می تواند باعث کاهش مینای دندان شود.

روشهای دندانپزشکی : دندان ها ممکن است پس از تمیزکاری حرفه ای، ریشه سازی، تعویض تاج و سایر روش های ترمیم دندان حساس شوند. معمولا درد در چهار تا شش هفته ناپدید می شود.

 

حساسیت دندان پس از پر کردن

طبق گزارش کالج پزشکی دندان پزشکی دانشگاه کلمبیا ، ممکن است بعضی از افراد ممکن است حساسیت دندان را پس از پر کردن دندان تجربه کنند. پوسیدگی دندان باعث ایجاد حفره های دندان می شود و در صورت لزوم، روش پر کردن می تواند به حساسیت بیشتر منجر شود. خوشبختانه حساسیت دندان پس از پر شدن باید در عرض چند هفته بهبود یابد. ممکن است چند ماه طول بکشد، اما تا زمانی که حساسیت دندان نشان دهنده بهبود تدریجی است، باید نگران نباشید. با این حال ، حساسیت دندان پایدار ممکن است نشان دهنده این باشد که کانال ریشه مورد نیاز است .

حساسیت دندان : علل ، چاره و درمان

درمان حساسیت دندان

حساسیت دندان هرگز به طور کامل ناپدید نمی شوند . علائم ممکن است کمتر یا حتی به نظر برسد برای مدتی ناپدید شده است، مگر اینکه دلایلی که دندان شخص را دچار حساسیت کرده، کاملا حذف شود .

درمان های مختلفی  برای حساسیت دندان وجود دارد که هیچ گزینه درمانی برای همه موثر نخواهد بود . تشخیص درست  علت حساسیت در درمان حساسیت ضروری است . اگر دلیل حساسیت مورد توجه قرار گیرد ،  درمان انتخاب شده در کاهش درد بیشتر موثر خواهد بود . اگر دندانپزشک فقط حساسیت را بدون در نظر گرفتن علت آن درمان کند ، این مشکل ادامه می یابد و بدتر می شود .

 

در زیر برخی از درمان های خانگی پیشنهاد شده است :

استفاده از خمیردندان بی حس کننده : چندین برند خمیر دندان برای دندان حساس وجود دارد. دندانپزشک شما ممکن است یکی را پیشنهاد دهد یا ممکن است مجبور باشید مارک های مختلف را امتحان کنید تا زمانی که محصولی را پیدا کنید که برای شما موثر است . اطمینان حاصل کنید که از خمیر دندان حاوی فلوراید برای دندان های حساس استفاده کنید .  سعی کنید یک لایه نازک از خمیر دندان بی حس کننده  را روی ریشه های دندانی بدون حفاظ قرار دهید .

از یک مسواک نرم استفاده کنید 

اجتناب از مواد غذایی بسیار اسیدی 

روزانه از دهانشویه فلوراید استفاده کنید

جلوگیری از دندان قروچه با محافظ های تجویز شده در این رابطه 

منبع: colgate.com


مقالات مرتبط

پیشگیری از نامرتبی های دندانی در کودکان

مشاهده مقاله
پیشگیری از نامرتبی های دندانی در کودکان

اشنایی با 10 روش مراقبت از دندان

مشاهده مقاله
اشنایی با 10 روش مراقبت از دندان

سفید کننده های طبیعی دندان را بشناسید

مشاهده مقاله

سفید کننده های طبیعی دندان را بشناسید

لیست پزشکان پربازدید

دکتر ساسان وجودی فوق تخصص شبکیه چشم دکتر ژیلا حضرتی متخصص و فوق تخصص گوارش و کبد
دکتر آرزو خسروی متخصص و فوق تخصص قلب و عروق دکتر مریم حقدار ساحلی دکتر روانپزشک
دکتر هاشم شمشادی فوق تخصص جراحی پلاستیک،ترمیمی و زیبایی دکتر سعید فتح آبادی متخصص پوست و مو
دکتر الهام یعقوبی جراحی زیبایی بینی دکتر شیرین شمس جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
دکتر علیرضا سینا متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری(اورولوژی) دکتر معصومه طهرانی جوان روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر رامین ارژنگ فوق تخصص زانو

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دندانپزشکان

آخرین مطالب پزشکی دندانپزشکان