جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸

خارش واژن و علائم آن

تاریخ : 1398/02/23 خارش واژن و علائم آن

خارش واژن 

خارش واژن حالتی ناخوشایند برای بانوان ایجاد می کند که معمولا به دلیل وجود عفونت ، یائسگی و یا به دلیل استفاده از شی خارجی مانند برخی از صابون ها می باشد. همچنین گاهی اوقات رابطه ی جنسی و یا بیماری پوستی سبب خارش در این ناحیه می شود. همه ی خارش ها واژن نگران زا نیستند اما باید در این مورد پزشک نظر دهد. 


علل خارش واژن 

در ادامه به برخی از دلایلی که موجب بروز خارش در این ناحیه از بدن می شود می پردازیم. 
محرک ها : در معرض قرار گرفتن واژن با برخی از مواد شیمیایی سبب بروز خارش می شود که این خارش معمولا واکنش پوستی و یا حساسیت نسبت به آن ماده است. برخی از محرک های معمول عبارتند از : صابون ، حمام حباب ، اسپری های زنانه ، کرم ها ، لوسیون ها ، دستمال توالت و برخی از روان کننده ها. معمولا در افراد دیابتی خارش واژن دیده می شود. 
بیماری های پوستی : برخی از بیماری ها مانند اگزما و پزاریاسیس سبب بروز خارش می شوند. اگزما نوعی بیماری پوستی است که در افرادی که حساسیت دارند بیشتر دیده می شود. 
عفونت قارچی : به طور طبیعی باکتری هایی در واژن وجود دارد که اگر زیاد شوند و کنترل نشوند سبب بروز عفونت می گردند. این عفونت بسیار شایع است و تقریبا تمام زنان در طول عمرشان به آن مبتلا می شوند. این عفونت معمولا پس از مصرف آنتی بیوتیک بروز میابند زیرا باعث کشته شدن باکتری های مفید می شوند. 
باکتری های واژن : باکتری های واژن از دیگر دلایل بروز خارش هستند. مانند عفونت قارچی در این حالت نیز تعادل بین باکتری های خوب و بد به هم می ریزد. این حالت معمولا با علائمی همراه نیست. 
بیماری های انتقالی از راه جنسی : عفونت های مختلفی ممکن است در طول رابطه ی جنسی به فرد منتقل شوند که سبب بروز خارش می گردد. 
یائسگی : معمولا خانم ها یائسه یا خانم هایی که نزدیک به یائسگی هستند بیشتر در معرض این خارش ها قرار دارند زیرا در آن ها هورمون استروژن کم می شود و خشکی واژن بوجود آمده که این خشکی سبب بروز خارش می گردد. 
استرس : استرس های روحی و فیزیکی نیز سبب بروز خارش می شود که چندان شایع نیستند. این حالت به این دلیل است که استرس سیستم ایمنی تان را ضعیف کرده و عفونت ها بیشتر می شوند. 
سرطان فرج : در موارد بسیار نادر معمولا خارش واژن به دلیل سرطان فرج است. این سرطان اندام جنسی فرد و لب های داخلی و خارجی واژن را در بر می گیرد. سرطان این ناحیه معمولا علائمی ندارد و اگر به موقع تشخیص داده شود درمان می شود. این دلیل دیگری برای چک آپ بدن تان است. 

 


 

دکتر آناهید آهنگری

متخصص زنان و زایمان

مشاوره و کارگاه قبل و بعد از بارداری برای زوجین

کارگاه اموزشی زایمان بدون درد و تکنیک های بیهوشی

درمان نازایی

 

شماره تماس: 22894159

نشانی: تهران - خیابان دکتر شریعتی - جنب حسینیه ارشاد - بن بست ارشاد - پلاک 1 - واحد 3

 

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص و فوق تخصص نازایی و ناباروری

آخرین مطالب پزشکی متخصص و فوق تخصص نازایی و ناباروری