دکتر ندا رشتچیان

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

خطر سکته مغزی در افراد دچار مشکلات روحی و روانی

تاریخ : 1396/10/07 خطر سکته مغزی در افراد دچار مشکلات روحی و روانی

سکته یکی از علل اصلی ناتوانی در ایالات متحده است و بیماری روحی هر ساله ده ها میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد. تحقیقات جدید پیوند بین این دو را پیدا کرده است، زیرا بیماری روانپزشکی خطر بروز سکته را افزایش می دهد.

 


انجمن قلب آمریکا (AHA) تخمین می زند که تقریبا 800،000 آمریکایی هر ساله یک سکته مغزی دارند و از  این تعداد 130،000 نفر جان خود را از دست می دهند.

اختلالات روانی نیز بر تعداد زیادی از جمعیت ایالات متحده تاثیر می گذارد. بر اساس آخرین آمار موسسه ملی سلامت روان (NIMH)، بیش از 43 میلیون بزرگسال امریکایی در سن 18 سالگی و در سال گذشته، یک نوع بیماری روانی داشته اند.

تحقیقات جدید بیماری روانی را با سکته مغزی مرتبط می کند؛ به نظر می رسد افراد مبتلا به اضطراب، افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و سایر اختلالات روانی خطر ابتلا به سکته مغزی را داشته باشند.

سکته مغزی در افراد مبتلا به اختلالات روانی تقریبا 3.5 برابر بیشتر است

محققان داده ها را از پایگاه داده بهداشت و درمان (HCUP) کالیفرنیا مورد بررسی قرار دادند. HCUP جامع ترین پایگاه اطلاعات مراقبت های بهداشتی در ایالات متحده است و شامل اطلاعات در مورد بازدیدکنندگان بیمارستان، اقامت های بیمارستانی و همچنین خدمات آمبولانس می باشد.
محققان در مجموع 52،068 نفر از بیماران دریافت کننده مراقبت های بیمارستانی برای سکته مغزی را بین سال های 2007 تا 2009 بررسی کردند. از این تعداد 3،337 نفر همچنین مراقبت از افسردگی، اضطراب، PTSD یا سایر مشکلات سلامت روانی را نیز دریافت می کرده اند.
این تیم یک تحلیل متقاطع موردی را برای بررسی اینکه آیا اختلالات روانپریشی منجر به افزایش خطر سکته مغزی در چندین دوره زمانی شده است، مورد استفاده قرار داد.

آنها دریافتند افرادی که به بیمارستان برای سلامتی روان مراجعه کرده اند، 3.48 برابر بیشتر  احتمال وقوع سکته مغزی در طی 15 روز بعد از مراجعه و 3.11 برابر بیشتر در عرض 30 روز داشتند.

شانس سکته مغزی به عنوان دوره زمانی افزایش یافته است، هرچند برای سالیان سال به میزان قابل توجهی برای بیماران روانپزشکی باقی مانده است. این خطر درطی 90 روز بعد از مراجعه به بیمارستان 2.4 برابر بیشتر بود، در مدت 180 روز 2.23 برابر بیشتر و در مدت 360 روز از مراجعه به بیمارستان به خاطر مشکل روانپزشکی، 2.61 برابر بیشتر بود.


حتما بخوانید: هر آنچه باید درباره سکته مغزی بدانید


اگر چه این یک مطالعه مشاهده ای است و ایجاد علیت درآن در نظر نگرفته شده است. پریشانی روانشناختی ممکن است مغز را به واکنش با یک پاسخ "مبارزه یا پرواز"، واکنش طبیعی بدن به حالت خطر تبدیل کند. این، به نوبه خود باعث فشار خون بالا، که عامل اصلی خطر سکته مغزی است، می شود.

 اختلالات روانپزشکی نیز ممکن است منجر به تغییرات در سلول شود، که سبب التهاب و استرس اکسیداتیو می شود که به احتمال زیاد به خطر سکته مغزی نیز کمک می کند.

متخصصان مراقبت های بهداشتی باید به علائم بیماری روانی بیماران خود توجه کنند، به خصوص در افرادی که ممکن است در معرض خطر سکته مغزی باشند. بیمارانی که فشار خون بالا، کلسترول بالا و 6 ماه علائم افسردگی را دارند، احتمال خطر بیشتری برای سکته مغزی دارند.

برخی از محدودیت های مطالعه شامل اطلاعات گم شده در مورد شرایط خاص روانپزشکی هر فرد است. این اطلاعات دقیق ممکن است سبب نگرانی در مورد بیماری های روحی شدیدتر با سکته مغزی شود. علاوه بر این، تیم اطلاعاتی در مورد درمان سرپایی مشکلات روانپزشکی نداشت.

منبع: medicalnewstoday

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص سکته مغزی

آخرین مطالب پزشکی متخصص سکته مغزی

آخرین مقالات پزشکان متخصص سکته مغزی