پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

خونریزی غیر طبیعی رحمی و درمان آن

تاریخ : 1398/03/01 خونریزی غیر طبیعی رحمی و درمان آن

خون ریزی غیرطبیعی رحم 

خون ریزی بسیار شدید و غیرطبیعی از رحم و خارج شدن آن از طریق واژن را خون ریزی غیرطبیعی رحمی می گویند. این خون ریزی ممکن است در زمان عادت ماهیانه نیز رخ دهد. اگر خون ریزی در زمان عادت ماهیانه شدید شود می تواند نشانی از خون ریزی رحمی باشد. همچنین خون ریزی شدید بین دو عادت ماهیانه نیز نشانی از خون ریزی غیرطبیعی رحم است. علاوه بر این خون ریزی شدید که بیشتر از هفت روز ادامه یابد نیز خون ریزی غیر طبیعی محسوب می شود. خون ریزی شدید به این گونه است که در هر ساعت فرد مجبور شود پد بهداشتی خود را تعویض کند.

 

عوامل بروز خونریزی طبیعی رحم

عوامل مختلفی می تواند سبب بروز خون ریزی غیر طبیعی شود. شایع ترین علل آن می تواند بارداری باشد. وجود فیبر و کیست در رحم نیز می تواند سبب خون ریزی شود. به ندرت مشکلات تیروئیدی ، عفونت گردنه ی رحم و سرطان رحم نیز ممکن است سبب بروز خون ریزی شود. در بیشتر زنان این خون ریزی در اثر عدم تعادل هورمون ها رخ می دهد. خون ریزی غیر طبیعی معمولا در نوجوانان و زنان در زمان یائسگی رخ می دهد. در سن بیست یا سی سالگی معمولا مهم ترین علل خون ریزی بارداری خواهد بود. معمولا برخی از زنان در ماه اول بارداری خون ریزی دارند. برخی از قرص های ضد بارداری و وسایل ضد بارداری منجر به خون ریزی می شود. 
در سن چهل یا پنجاه سالگی و قبل از یائسگی نیز خون ریزی غیرطبیعی رحم ممکن است رخ دهد. زیاد شدن ضخامت لایه های رحم در این سنین نیز می تواند سبب بروز خون ریزی شود. این ضخامت می تواند نشانی از سرطان رحم نیز باشد. اگر جزو این دسته هستید و خون ریزی غیرطبیعی دارید حتما به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که علل خون ریزی وجود سرطان نیست. 


درمان خون ریزی غیرطبیعی از رحم 

راه های درمانی مختلفی برای رفع این مشکل وجود دارد . درمان معمولا با توجه به علل خون ریزی ، سن و اینکه آیا در آینده قصد بارداری دارید یا خیر، انجام می شود . از راه های درمانی این مشکل می توان راه های زیر را نام برد.
استفاده از آ یو دی  که ابزاری پلاستیکی و کوچکی است که از طریق واژن وارد رحم می کند تا از بارداری جلوگیری کند. نوع خاصی از این دستگاه هورمون ها را کم کرده و خون ریزی را کم می کند. اما گاهی اوقات این دستگاه منجر به بروز خون ریزی می شود که باید به پزشک مراجعه کنید. 
قرص های ضد بارداری که دارای هورمون هستند نیز می توانند جلوی خون ریزی را بگیرند و از ضخیم شدن رحم جلوگیری می کنند.
هیسترکتومی نیز روش جراحی برداشتن رحم است که در صورت برداشتن رحم عادت ماهیانه نمی شوید و بارداری نیز برایتان امکان پذیر نیست. 
راه های دیگری نیز وجود دارند که بنا بر تشخیص پزشک بهترین راه برایتان انتخاب می شود .

 


 

 

دکتر پریسا مرتضوی مقدم

جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی

لاپاراسکوپی زنان، IUI

تعیین جنسیت

لیزر زیبایی زنان

برطرف کردن افتادگی رحم و مشکلات ادراری

بورد تخصصی ناسیونال

عضو انجمن جراحان ایران

عضو انجمن متخصصین زنان آمریکا

 

شماره تماس: 22881564

نشانی: تهران ، شریعتی، روبروی مترو شریعتی، خیابان شواری(پمپ بنزین)، ساختمان پزشکان رازی، واحد 7

 

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص زنان و زایمان

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص زنان و زایمان