یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

خون در ادرار نشانه چیست؟

تاریخ : 1398/01/26 خون در ادرار نشانه چیست؟

ادرار در خون

وجود ادرار در خون معمولا حالتی هشدار دهنده است ، ممکن است در برخی موارد بی خطر باشد اما عمدتا ناشی از وجود یک مشکل بزرگ می باشد. زمانی که در ادرار خون وجود داشته باشد رنگ ادرار قرمز، صورتی می شود و معمولا با درد همراه نیست. ادرار در خون معمولا بدون هیچ گونه علائمی بروز میابد. هر زمان که در ادرار خود خون مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات برخی از داروها و یا غذاها یا خوراکی های خاصی منجر به قرمز شدن ادرار می شوند که در این صورت پس از چند روز خود به خود رفع می شوند.

در زمان خونی بودن ادرار ، کلیه و سایر اندام های مربوط به سیستم مجاری ادرار سلول های خونی را به ادرار میفرستند که عواملی منجر به بروز این مشکل می شود عبارتند از :

عفونت مجاری ادرار : این وضعیت زمانی رخ می دهد که باکتری ها وارد بدن و وارد مثانه می شوند . در این وضعیت در زمان دفع ادرار احساس درد و سوزش خواهید داشت . در افراد مسن تر معمولا خون در ادرار تنها با میکروسکوپ دیده می شود .

سنگ مثانه و کلیه ها : مواد معدنی موجود در ادرار گاهی اوقات در دیواره ی کلیه و مثانه کریستال هایی را ایجاد می کنند که با گذشت زمان تبدیل به سنگ می شوند. سنگ ها معمولا بدون درد هستند تا زمانی که بخواهند دفع شوند و یا انسداد ایجاد کنند که با درد بسیاری همراه می شوند. سنگ مثانه و کلیه هر دو باعث ایجاد خون در ادرار می شوند.

عفونت کلیه : این مشکل زمانی رخ می دهد که باکتری ها وارد کلیه ها شوند و منجر به بروز عفونت در این عضو بسیار ارزشمند شود.

بزرگی پروستات : معمولا در هنگام بزرگ شدن غیر طبیعی پروستات خون در ادرار مشاهده می شود که بزرگی پروستات بین افراد پنجاه تا هفتاد سال بیشتر مشاهده می شود . التهاب در پروستات که در اثر وجود عفونت رخ می دهد سبب بروز خون در ادرار می شود .

عوامل دیگری نیز مانند وجود تومور در مثانه و مجاری ادراری و حتی انجام ورزش های سنگین منجر به بروز و ایجاد خون در ادرار می شود که در صورت مشاهده باید سریعا برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید.


دکتر امیر مدیر

جراح و متخصص اورولوژی،کلیه و مجاری ادراری

ناباروری مردان و ناتوانی جنسی(آنرولوژی)

دستگاه سونوتراپی برای اختلالات جنسی آقایان

نشانی: سرو غربی، بین پاکنژاد و میدان کتاب، پلاک 104، ساختمان نگار، طبقه اول، واحد 48

تلفن همراه: 09011415901

شماره تماس: 22137560

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص اورولوژی، جراحی کلیه و مجاری ادراری

رنگی شدن ادرار نشانه چیست؟

رنگی شدن ادرار نشانه چیست؟

دکتر نجفی افزود: مشاهده ادرار قرمز رنگ و یا زرد مایل به قرمز، ممکن است ناشی از وجود بسیاری از گلبول های قرمز در ادرار باشد که در صورت مواجه با چنین موردی فرد باید با انجام آزمایش ادرار به جزئیات پی ببرد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص اورولوژی، جراحی کلیه و مجاری ادراری