یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

داروی دفع سنگ کلیه

تاریخ : 1397/03/17 داروی دفع سنگ کلیه

سنگ کلیه کریستال های کوچکی است که در دستگاه ادراری از مواد معدنی در ادرار تشکیل می شود. این کریستال ها حتی می توانند در هر جایی از دستگاه ادراری، از جمله مثانه یا حالب، لوله هایی که ادرار را از کلیه ها به مثانه حمل می کنند، تشکیل شوند. واژه پزشکی برای وقوع سنگ کلیه سنگ های ادراری است . اغلب سنگ های کلیه به طور طبیعی از سیستم ادراری عبور می کند و نیازی به مداخله پزشکی نیست . با این حال، گاهی اوقات پزشکان ممکن است داروهایی را برای کمک به تجزیه کریستال ها تجویز کنند. این کریستال ها در شکل های مختلفی هستند و از مواد مختلفی تشکیل شده و به انواع مختلف دارو نیاز دارند.

 

دیورتیک ها یا دارو های ادرار آور

شایع ترین نوع سنگ کلیه از کلسیم تشکیل شده است. این سنگ های کلسیم معمولا با دیورتیک ها،  داروهایی که حجم ادرار را افزایش می دهند و میزان کلسیم دفع شده با ادرار را در کلیه ها کاهش می دهند . یک نوع از دیورتیک به نام تیازید معمولا برای درمان سنگ کلیه کلسیم، از جمله دارو هیدروکلروتیازید،  تحت نام تجاری ازیدریکس یا هیدرو دیوریل فروخته می شود ؛ کلروتیازید، تحت نام دیوریل در بازار موجود است ؛ تری کلرمتیازید ، به عنوان Metahydrin یا Naqua فروخته می شود ؛ و کلرتالیدون ، به عنوان Hygroton به فروش می رسد . در موارد نادری ، سنگ های کلسیم با محلول های فسفات درمان می شوند که میزان کلسیم را که در جریان خون منتشر می شود کاهش می دهد . داروهای فسفات شامل فسفات پتاسیم ، با نام  K-Phos ، Neutral و Neutra-Phos و سلولز فسفات ، به عنوان Calcibind به فروش می رسد .

 

مقاله پیشنهادی : شایع ترین علل تخریب کلیه

 

آلوپورینول و سیترات ها

اسید اوریک یک ماده دیگر است که گاهی سنگ کلیه را تشکیل می دهد. این نوع سنگ اغلب با دارویی به نام آلوپورینول درمان می شود که تحت نام تجاری Zyloprim یا Aloprim فروخته می شود . آلوپورینول سطح اسید اوریک را در خون و ادرار کاهش می دهد . در عین حال ، پزشکان اغلب یک دارو تجویز می کنند که باعث کاهش اسیدهای ادرار مانند بیکربنات سدیم می شود . دارو های دیگر مانند نمک سیترات مانند سدیم سیترات ؛ پتاسیم سیترات ، به عنوان K-Lyte ، Polycitra-K یا  Urocit-K وارد بازار می شوند؛ یا منیزیم سیترات، که به عنوان Citroma و Citro-Nesia به فروش می رسد.

 

داروهای آلکیله کننده

یک نوع نادر از سنگ کلیه از سیستین تشکیل شده است . این ها سخت ترین انواع سنگ کلیه برای درمان هستند. همانند سنگهای اسید اوریک ، اولین درمان برای درمان سنگهای سیستین ، داروهایی است که ادرار را کمتر اسیدی می کنند ، این داروها به عنوان داروهای آلکیله کننده نامیده می شوند . اگر دارو های آلکیله کننده موفق نباشند ، به بیماران اغلب دارو هایی تجویز می شود که غلظت سیستین را پایین تر نگه می دارد از قبیل ، دی پنیسیلامین یا alpha-mercaptopropionylglycine ، که به عنوان تیوپرونین یا کاپتوپریل به فروش می رسد .

داروی دفع سنگ کلیه

آنتی بیوتیک ها

نوع دیگری از سنگ کلیه، سنگ های استروویتی ، ناشی از عفونت های باکتریایی هستند . بر خلاف سایر انواع سنگ کلیه ، سنگ های استروویتی ابتدا باید توسط جراحی برای حذف سنگ ها درمان شوند. پس از جراحی ، آنتی بیوتیک ها اغلب برای جلوگیری از بازگشت عفونت های باکتریایی تجویز می شوند .

غذاهایی که از تشکیل کریستال در ادرار جلوگیری می کنند

مواد شیمیایی موجود در ادرار عمدتا از تشکیل کریستال هایی که باعث سنگ کلیه می شود ، جلوگیری می کنند . هنگامی که این فرآیند ناکارآمد است ، کریستا لها از کلسیم به اضافه اگزالات یا فسفات یا اسید اوریک تشکیل می شوند . بعضی از کریستال ها به راحتی از طریق دستگاه ادراری عبور می کنند ؛ در سایر موارد باعث درد شدید می شوند . این سنگ، که به عنوان سنگ کلیه شناخته می شود، یکی از شرایط دردناک ترین بیماری های اورولوژی است. اجتناب از غذاهای خاص ممکن است به جلوگیری از رشد سنگ ها کمک کند.

 

مقاله پیشنهادی : گوشت دشمن کلیه ها

 

غذاهای غنی از اگزالات

اگزالات توسط بدن تولید می شود و در غذاهای مختلف وجود دارد. هنگامی که اگزالات در بدن تشکیل می شود، می تواند سطوح بالای اسید را در ادرار ایجاد کند و باعث ایجاد سنگ های اگزالات کلسیم شود. سنگ های اگزالات کلسیم شایعترین نوع تشخیص سنگ های کلیه هستند. غذاهایی که حاوی اگزالات زیاد هستند شامل چغندر، شکلات، قهوه فوری، انواع توت ها، انگور زرد، بامیه، بادام زمینی، اسفناج، چای معطر هندی، آبجو و سیب زمینی شیرین می شوند.

 

مواد غذایی حاوی پورین

پورین ها موادی هستند که به طور طبیعی در غذاها وجود دارند. غذاهای غنی از پورین ممکن است کریستال موجود در ادرار را به سنگ اسید اوریک تبدیل کنند. به همین علت، افراد مبتلا به سنگ اسید اوریک، برای کاهش ساخت سنگ باید از گوشت ماهی کولی، گوشت گاو، ساردین و شیرینی، که غنی از محتوای پورین هستند. ، اجتناب کنند. مواد غذایی حاوی پورین عبارتند از مارچوبه، کپور، گل کلم، مرغ، کدو، خرچنگ، حبوبات، ژامبون، لوبیا قارچ، ماهی قزل آلا، صدف، خربزه، اسفناج، ماهی تن، بوقلمون، گوشت گوساله و انگور. افرادی که مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستند ممکن است از کاهش مصرف پروتئین مبتنی بر حیوان یا مصرف بیش از چهار تا شش اونس گوشت، مرغ یا ماهی در روز بهره مند شوند.

منبع: livestrong.com


لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


سرور رستمى
1397/03/20

ممنون كه اين اطلاعات پزشكى را رايگان در اختيار همگان قرار ميدهيد موفق وموئيد باشيد

معرفی بیماری های متخصص اورولوژی، جراحی کلیه و مجاری ادراری

رنگی شدن ادرار نشانه چیست؟

رنگی شدن ادرار نشانه چیست؟

دکتر نجفی افزود: مشاهده ادرار قرمز رنگ و یا زرد مایل به قرمز، ممکن است ناشی از وجود بسیاری از گلبول های قرمز در ادرار باشد که در صورت مواجه با چنین موردی فرد باید با انجام آزمایش ادرار به جزئیات پی ببرد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص اورولوژی، جراحی کلیه و مجاری ادراری