پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

درد زیر شکم را هیچ وقت نادیده نگیرید

تاریخ : 1396/06/20 درد زیر شکم را هیچ وقت نادیده نگیرید

کدام بیماری ها و مشکلات یکی از علائمشان درد زیر شکم است؟!
زیر شکم یکی از نواحی است که ممکن است با دردها همراه شود که این درد علت های متفاوتی دارد. اکثر افراد به اشتباه سعی می کنند با درمان های خودسرانه از جمله مصرف مسکن این دردها را تسکین دهند. اما دکتر نوشین نظری، متخصص زنان و زایمان و نازایی می گوید: ؟دردهای زیر شکمی ممکن است علت های متفاوتی به دنبال داشته باشد اما به طور کلی بسته به طیف سنی خانم ها دردهای لگنی و زیر دل کاملا متفاوت است. به طور کلی طیف سنی در خانم ها به سه دسته قبل از بلوغ، بعد از بلوغ یعنی (دوره باروری) و یائسگی تقسیم می شود. " در ادامه دکتر نوشین نظری در این مورد بیشتر توضیح می دهند. 

قبل از بلوغ، حتما درمان شوید!
در سنین قبل از بلوغ شایع ترین علت دردهای زیر دلی عفونت ادرار و عفونت های مثانه، التهاب های روده ای بر اثر بیماری های پوستی و نوجوانان نزدیک به سن بلوغ شروع تخمک گذاری های نامرتب است؛ البته این علت ها جزو علت های شایع هستند اما همیشه این دردها ممکن است ناشی از این دسته مشکلات نباشند برای همین توصیه می شود قبل از بلوغ حتما علت اصلی ریشه یابی شود برای همین توصیه می شود به پزشک مراجعه و با انجام آزمایشات و بررسی های لازم علت اصلی مشخص و درمان درست توسط پزشک تجویز شود. چرا که خیلی از افراد این دردها را نادیده می گیرند و سعی می کنند با مصرف خودسرانه مسکن این دردها را کاهش دهند  در صورتی که کار درستی نیست و ممکن است عدم درمان درست، عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

بعد از بلوغ( سنین باروری)
تخمک گذاری:

در سنین باروری که فاصله بین شروع پریود تا شروع یائسگی است، علت دردهای زیر شکمی و لگنی از کم شایع تا بسیار شایع متغییر هستند. یکی از شایع ترین علت ها در واقع فواصل میانه هر سیکل یعنی دوره تخمک گذاری است. در این دوره به دلیل آزاد شدن  تخمک (در فاصله تقریبا روز دهم تا پانزدهم سیکل ماهیانه) صورت می گیرد، ممکن است فرد با درد زیر شکمی مواجه شود که گاهی با حالت تهوع و یا بیرون روی هم همراه است. این درد ناشی از تخمک گذاری بین 24 تا 72 ساعت ممکن است به طول بکشد که البته هرچه به روز سوم نزدیک تر می شویم از شدت درد کاسته می شود. اما در صورتی که دردها با تیرکشیدگی همراه باشند حتما به پزشک مراجعه کنید. 


قبل از عادت ماهانه: 
به غیر از دوران تخمک گذاری، چند روز قبل از شروع عادت ماهانه ممکن است افراد با دردهای عضلانی زیر شکمی مواجه باشند که البته نشانگان پیش از عادت ماهانه فقط با درد زیر شکمی همراه نیست و ممکن است با سردرد، کمر درد و حساس شدن سینه ها همراه باشد که با شروع عادت ماهانه البته بعد از گذشت چند ساعت این دردها کاهش پیدا می کند که افراد می توانند برای تسکین این درد با مشورت پزشک از مسکن های مجاز مصرف کند. همچنین توصیه می شود ناحیه شکم را  گرم نگه دارند. 


عفونت دستگاه تناسلی:
گاهی اوقات این دردها ممکن است ناشی از عفونت های دستگاه ادراری و تناسلی باشد. نکته ای که باید به اشاره کنم این است که عفونت های زنانه همیشه با خارش و سوزش و ترشح همراه نیستند و بعضی از عفونت های زنان خشک هستند و فرد هیچ علائمی از جمله بوی نامطبوع و ترشح ندارد ولی دچار درد زیر دل بشود که ممکن است این دردها متناوب یا مداوم باشد. با فعالیت افزایش پیدا می کند با گرم کردن کاهش پیدا می کند اینها همه دردهای ناشی از عفونت های ادراری یا تناسلی می توانند باشند که باز هم حتما به پزشک مراجعه کنند و با معاینات داخلی و آزمایشات معقول علل تشخیص داده می شود. به علاوه گاهی اوقات ممکن است بعداز رابطه زناشویی خانم ها زیر شکمشان دچار درد شود که این مشکل هم میتواند ناشی از بروز عفونت یا خشکی واژن باشد که البته خشکی واژن در سنین بالاتر بیشتر مشاهده می شود. 

کیست تخمدان:
از علل کم شایع تر کیست های تخمدانی هستند. کیست ها دسته بندی های مختلفی دارند. بعضی از کیست ها با خون ریزی همراه هستند که اگر خون ریزی آن ها شروع شود، فرد دچار درد زیر دل خواهد شد که درد شدیداست و فرد برای درمان باید به پزشک مراجعه کند. اما کیست های ساده خود به خود در سیکل عادت ماهیانه ممکن است ایجاد و اگر بزرگ نباشند با پریود بعدی خود به خود دفع شوند. اما توصیه اکیدی که می شود این است اگر کیست تخمدان دارد برابی تسکین درد زیر دل از خوردن مسکن پرهیز کنید. چرا که رفع درد با مسکن ممکن است درمان را به تعویق بی اندازد در صورتی با جراحی لاپاراسکوپی به موقع می توان از مشکلات جدی جلوگیری کرد. 

آندومتریوز: 
از علل کم شایع دیگر دردهای مبهم لگنی بافت های آندومتریوز در درون رحم و تخمدان است. این بیماری که در اثر کم تحرکی، ازدواج در سنین بالا، در بعضی اوقات پیشگیری از بارداری های طولانی مدت ممکن است اتفاق می افتد که منشاء آن در واقع سیستم ایمنی خود بدن فرد است. در این بیماری بافت اندومتر (لایه داخلی رحم) در بیرون از محل اصلی خود (رحم) تشکیل می‌شود. این بافت می تواند در تمام بافت‌های بدن به جز طحال به‌وجود آید، ولی رایج‌ترین محل پدیدآمدن آن، لگن است که در این قسمت هم، تخمدان‌ها بیشتر گرفتار اندومتریوز می‌شوند. این بیماری ممکن است در برخی از افراد با درد بسیار زیادی همراه باشد اما همیشه درد زیاد نشان دهنده بیماری آندومتریزو نیست و برخی دیگر از افراد ممکن است درد کمتری را احساس کنند اما مبتلا به این بیماری باشند. با این حال درمان آندومتریوز بستگی به درجه و شدت بیماری دارد. گاهی اوقات با دارو درمانی و گاهی اوقات با جراحی می توان این مشکل را درمان کرد. همچنین اگر با انجام آزمایشات و بررسی ها مشخص شد که فرد به این بیماری مبتلا است می تواند مسکن مصرف کند اما تا زمانی که وجود این بیماری توسط پزشک تایید نشده است بهتر است از مصرف مسکن خودداری کنید. چون بیماری نسل حاضر است هر چند شیوع زیادی ندارد بخاطر عوارض آن که فرضا در بافت ادراری هم فرو می رود و باعث ادرار خونی می شود و حتی مشکل کارکرد کلیه ها ممکن است به وجود بیارود برای همین باید در تشخیص آن عجله کرد و اگر دیر به داد آن برسیم چسبندگی آن در آینده باعث کم باروری و حتی ناباروری می شود. 


مسکن را فراموش کنید!
به هر دلیلی توصیه می شود در صورت مواجه با دردهای شکمی حتما حتما برای ریشه یابی علت به پزشک مراجعه کنید و سعی نکنید با خوردن مسکن این دردها را تسکین دهید چرا که دردهای شکمی ممکن است نشانه بیماری خاصی باشد که اگر به موقع تشخیص و درمان نشوند ممکن است عوارض های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. 

از دیگر علت های دردهای زیر شکمی!
تا این جای مطلب دکتر نوشین نظری ما را با علت های مختلفی در مورد دردهای شکمی آشنا کردند. در ادامه به چند دلیل دیگر برای دردهای زیر شکمی می پردازیم. 


•    افتادگی واژن:
 افتادگی واژن بیماری شایعی نیست اما بیشتر درافرادی دیده می شود که چند بار زایمان طبیعی داشته اند و با افزایش سن دچار این مشکل شده اند. این مشکل با درد همراه است و به غیر از درد ممکن است فرد با مشکلاتی در دفع ادرار یا حتی مدفوع مواجه باشد. افرادی دچار افتادگی واژن هستند بسته شدت مشکل روش های درمانی مختلفی وجود دارد یکی از روش های امروزه استفاده از لیزرهای غیرتهاجمی است. 


•    آپاندیسیت: 
اگر با  درد تیرکشنده ای در اطراف ناف مواجه شدید که به سمت راست پایین شکم منتقل شد بهتر است کمی نگران این درد بشوید چرا که ممکن است ناشی از مشکل آپاندیسیت باشد. همچنین مطمئن باشید این درد با سپری شدن زمان کاهش پیدا نمی کند بلکه شدید و شدیدتر می شود و با تهوع، استفراغ، تورم اشتها و ... همراه باشد. با این حال این نوع درد شکمی را باید خیلی جدی بگیرید و سریعا به پزشک مراجعه کنید چرا که اگر آپاندیس شما پاره شود، محتویات روده های شما و ارگانیسم های عفونی می تواند به داخل حفره شکم نفوذ کند. این امر می تواند سبب عفونت حفره شکمی شما (پریتونیت) شود. برای همین باید سریعا این مشکل برطرف شود که برای دراکثر اوقات از روش جراحی استفاده می شود. 


•    مشکلات مثانه: 
سرطان بیماری خاموشی است که اصولا در مراحل اولیه با علائم خاصی همراه نیست اما در بعضی از مواقع ممکن است ناحیه درگیر شده با درد همراه باشد. سرطان مثانه هم با درد زیر شکم همراه است برای همین بهتر است دردهای زیر شکمی را جدی بگیریم. البته همان طور که گفته شد علت های دیگری هم وجود دارد اما مشکلات ناشی از مثانه مثل عفونت یا سنگ با دردهای زیر شکمی همراه است. 


•    عوامل دیگر 
به غیر از مشکلات گفته شده بیماری های دیگر مانند سنگ حالب یا همان سنگ کلیه، یبوست های مزمن،و نشانگاه روده تحریک پذیر با علائمی همچون درد زیر شکم همراه هستند.

 

دکتر نوشین نظری جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص زنان و زایمان

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص زنان و زایمان