دکتر ندا رشتچیان

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

درماتیت تماسی و علائم ابتلا به آن چیست؟

تاریخ : 1396/07/21 درماتیت تماسی و علائم ابتلا به آن چیست؟

در ادامه به بررسی کامل بیماری درماتیت تماسی و معرفی انواع آن خواهیم پرداخت. اگر از مواد شیمیایی و یا آرایشی استفاده می‌کنید؛ حتما نحوه بروز و نشانه‌های درماتیت را مطالعه نمایید.


حتما بخوانید: پسوریازیس چیست و درمان های مرسوم برای پسوریازیس


درماتیت تماسی چیست؟

هنگامی که یک ماده حساسیت زا یا ماده­ای که پوست ما نسبت به لمس آن حساس است به پوست ما برخورد می­کند ، یک خارش خفیف و ملایم می­تواند ایجاد شود. در واقع، تقریبا همه افراد در طول زندگی خود درماتیت تماسی را تجربه نموده اند. به طور کلی، این مشکل معمولا بدون مداخله پزشکی حل می­شود. اما اگر این مشکل برای یک ماه ادامه یافت یا دوباره ایجاد شد و علت آن را نیافتید توصیه می­شود که حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

خوشبختانه، تقریبا در 15 میلیون نفری که هر ساله در ایالات متحده تحت تاثیر این مشکل قرار می­گیرند، درمان طبیعی درماتیت تماسی می­تواند منجر به کاهش علائم و بهبود سریع شود. زخم­ها و تاولها معمولا بین 24 تا 72 ساعت بسته به حساسیت یا آلرژی که شما با آن مواجه شده اید ممکن است در هر کجایی از بدنتان ایجاد شوند. این واکنش پوستی التهابی می­تواند توسط لوازم آرایشی و دیگر محصولات زیبایی، حلال­های شیمیایی، داروهای خاص و گیاهان ایجاد شود.

درماتیت تماسی مسئول 95 درصد بیماری های پوستی مربوط به مشاغل است و یکی از شایع ترین دلایل برای ملاقات با یک متخصص پوست می­باشد. اشخاصی که در معرض خطر ابتلا به این وضعیت حاد پوستی قرار دارند، پرستاران و، کسانی هستند که در صنعت زیبایی با محصولات مو و محصولات پوستی سرکار دارند. افراد دیگر نیز، متصدیان بار، باغبانان و افرادی هستند که با مواد شیمیایی در کارخانه ها و آزمایشگاه های صنعتی سرو کار دارند

یکی از چیزهایی که محققان را متحیر کرده این است که به نظر می­رسد شواهدی وجود دارد که قرار گرفتن در معرض مکرر ترکیبات خاص می­تواند خطر ابتلا به این مشکل را ایجاد کند که سیستم ایمنی بدن نسبت به این مواد حساس شود و منجر به پاسخ شدید آلرژیک شود.به عنوان مثال، افرادی که سالها حلقه­های عروسی خود را به دست کرده اند و ناگهان دچار آلرژی نسبت به آن می­شوند و یا کسانی که به طور ناگهانی پس از سالها پوشیدن دستکش به لاتکس آلرژی پیدا می­کنندو یا موسیقیدانان حرفه ای که ناگهان بثوراتی را در نتیجه استفاده از آلات موسیقیایی خود مشاهده می­نمایند.

در حالی که این امر ناخوشایند و ناراحت کننده است، این وضعیت پوستی مسری نیست و  اغلب در طول دو تا چهار هفته بهبود می­یابد. علاوه بر این، می­توانید با اجتناب از عوامل ایجاد کننده واکنش التهابی، از بروز مجدد آن جلوگیری کنید.

درماتیت تماسی

انواع درماتیت تماسی

این وضعیت شامل ایجاد بثورات التهابی است که ناشی از قرار گرفتن در معرض مستقیم آلرژن و یا تحریک کننده است و به دو دسته جداگانه تقسیم می­شود. به طور کلی،در درماتیت تماسی ایجاد شده توسط یک عامل تحریک کننده، التهاب فوری پوست اتفاق می افتد. اگر این التهاب از یک آلرژن ایجاد شده باشد، پاسخ ممکن است چند روز به تعویق بیفتد. در حالی که هر کدام از ترکیبات مختلف باعث انواع مختلف حساسیتها می­شوند، علائم و درمانها معمولا مشابه می­باشند.

درماتیت آلرژیک: که به طور معمول در زنان رایج است، این نوع درماتیت اغلب نتیجه محصولات زیبایی، کرم های آنتی بیوتیکی موضعی، جواهرات، لاتکس یا لاستیک است. برای اکثر واکنش های التهابی، بثورات 24 تا 72 ساعت پس از تماس فیزیکی با آلرژن ایجاد می­شود و به صورت موضعی ظاهر می­گردد.

معمولا این حساسیتها به علت استفاده از محصولات زیبایی در دست ها، صورت، گردن و گوش ها ظاهر می­شوند. هنگامی که آنها در بدن، گردن و اندام ها ظاهر شوند، اغلب به علت آلرژی های فلزی یا لاستیکی می­باشند. هنگامی که این نوع بثورات در اطراف اندام تناسلی ایجاد گردند، اغلب به علت قرار گرفتن در معرض آلرژن­هایی مانند لاتکس کاندوم یا برخی مواد شیمیایی موجود در اسپرم کش­ها و برخی محصولات بهداشتی زنانه می­باشند. پیچکهای سمی، چوب درخت سماق و بلوط نیز به این دسته تعلق دارند.

درماتیک محرک: در حالی که اینگونه حساسیتها بیشتر به مواد شیمیایی مربوط می­شوند، قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی خاص نیز می­تواند باعث ایجاد این مشکل شود. استفاده بیش از حد آب برای شستن دست­ها، شنا و یا مانند آن از جمله این موارد است. علاوه بر این، این مشکل می­تواند به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض هوای سرد به وجود آید.

این نوع حساسیت معمولا در محل کار و در معرض مواد شیمیایی، حلال ها، اسیدها و پاک کننده ها مانند سفید کننده ها ایجاد می­شود. با این حال، این نوع نیز می­تواند نتیجه ، قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب و باد و رطوبت باشد. این دسته بسیار گسترده است، و حتی بثورات پوشک و سوختگی اسیدی نیز در این دسته گنجانده می­شوند!


حتما بخوانید: چه هنگامی باید به متخصص پوست مراجعه کنید


علائم و نشانه های ابتلا به درماتیت تماسی

علائم و نشانه های ابتلا به درماتیک تماسی

درماتیت تماسی نوعی از اگزما ، همراه با درماتیت آتوپیک و درماتیت سبورئیک، می­باشد. علائم شناخته شده معمولا عبارتند از:

 • - پوست های قرمز یا صورتی پوسته پوسته شده
 • - پوست متورم
 • - تاولها
 • - زخم­هایی با مرزهای مشخص
 • - زخم­هایی در اشکال هندسی
 • - پلک­های متورم
 • - خارش شدید
 • - پوست اندازی
 • - پوسته پوسته شدن
 • - ترک ها
 • - حساسیت بالا به خورشید
 • - پوست چرمی تیره

وقتی که  این حساسیت توسط پیچک سمی، گزنه سماق یا بلوط سمی ایجاد شود، تاول های پر از مایع ظاهر می­شوند و در مدت چند هفته تشدید می­شوند. در حالی که مایعات موجود در تاول ها مسری نیستند، هر گونه اورشیوول باقی مانده - ترکیباتی که باعث واکنش می شوند – می­تواند باعث ایجاد واکنش در دیگران شود. این ترکیب می­تواند به مدت چند روز بر روی ناخن ها، لباس ها و کفش ها فعال باشد.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر و متخصص پوست و مو و زیبایی

آخرین مطالب پزشکی دکتر و متخصص پوست و مو و زیبایی