پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

درمان اختلال وسواس فکری

تاریخ : 1398/01/28 درمان اختلال وسواس فکری

اختلال وسواس فکری

اختلال وسواس فکری شرایطی قابل درمان است و درمان آن تا حد زیادی به این موضوع بستگی دارد که چه میزان از زندگی تان را تحت تاثیر قرار داده است . دو روش درمانی عمده ی آن روان درمانی و دارو درمانی می باشد. در روان درمانی معمولا به بیمار آموزش داده می شود تا با ترس هایش مواجه شود و مقابله کند و در روش دارودرمانی با تجویز داروهای ضد افسردگی مواد شیمیایی مغز بیمار را متعادل می کنند.

برای افرادی که اختلال شان خفیف است چند جلسه مشاوره و شرکت در کلاس ها کافی است . در موارد شدیدتر هم مشاوره و هم دارو نیاز است . معمولا درمان زمان بر است و باید صبور باشید.

 

روان درمانی

این روش که به آن درمان رفتاری شناختی گفته می شود حالت پیشگیری کننده دارد که شامل کارهای زیر است:

کار کردن با خودتان که بتوانید برخی از کارها و فکرها را از خود دور کند.

تشویق کردن بیمار برای مقابله با ترس ها و اضطراب هایی که دارد. باید به مکان هایی که برایتان اضطراب ایجاد می کند نیز بروید و با آن ها مقابله کنید.

این روش درمانی معمولا بسیار سخت است و بیمار معمولا از انجام آن هراس دارد اما وقتی در معرض آن قرار می گیرد می بیند که نگرانی هایش کم کم برطرف شده و دیگر نسبت به آن موضوع یا مکان نگرانی و اضطراب ندارد . افرادی که بیماریشان خفیف است معمولا نیاز به ده ساعت مشاوره و انجام ورزش در خانه دارند. در موارد شدیدتر تعداد ساعات بیشتری نیاز است.

 

دارو درمانی

در صورتی که روان درمانی جواب ندهد از دارو استفاده می شود . در این موارد از داروهای خاصی برای افزایش میزان سروتونین مغز استفاده می شود . این داروها باید حدود دوازده هفته مصرف شوند تا موثر واقع شود . بیشتر افراد باید تا یک سال درمان خود را ادامه دهند. اگر عوارض جانبی برایتان داشته باشد باید تحت نظر پزشک دارو را قطع یا عوض کنید زیرا انجام کار خودسرانه در این مورد عوارض جانبی آن را بیشتر می کند. در صورت برگشت بیماری معمولا دوز مصرفی افزایش میابد.

در صورتی که این روش های درمانی موثر واقع نشوند معمولا تحت نظر پزشک باید با تیم های مشاوره و گروه هایی که در این زمینه فعالیت دارند کار کنید و در آن جا با افرادی مشابه خودتان آشنا می شوید که بسیار حس خوشایندی برایتان دارد و حداقل میدانید که تنها شما این مشکل را ندارید. برای مصرف هر گونه دارو تنها با پزشک مشورت کنید و کاری را خودسرانه انجام ندهید . به پزشک خود اعتماد کنید و خودتان نیز سهم بزرگی برای بهبودی تان دارید.


دکتر معصومه طهرانی جوان

كارشناس ارشد روانشناسی شخصيت

عضو نظام روانشناسی سلامت

عضو آكادمی روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی تهران

خدمات مطب:

زوج درمانگر

مشاور خانواده

مداخلات طلاق

مشاوره بحران بعد از طلاق

مشاور نوجوان و جوان

روابط بين فردي و مرزبنديها

بلوغ، فرزند پروری

آموزش روابط قبل از ازدواج و دوران نامزدی و بعد از ازدواج

تشخيص اختلالات شخصيتی

درمان افسردگی، اضطراب، وسواسهای فكری و عملی

نشانی: تهران، میدان ونک، کوچه صانعی، پلاک 33، کلینیک روانشناسی اراما، طبقه 4 شرقی، واحد 39

شماره تماس: 86083467 - 86084793

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناسی و مشاوره

آخرین مطالب پزشکی روانشناسی و مشاوره