پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

درمان بیش فعالی

تاریخ : 1396/12/13 درمان بیش فعالی

درمان بیش فعالی

بیش فعالی نوعی اختلال است که مغز و رفتارها را تحت تاثیر قرار میدهد. تا الان درمان قطعی برای بیش فعالی وجود ندارد اما میتوانید آن را با انجام کارهایی کنترل کنید. درمان آن از رفتار درمانی گرفته تا درمان دارویی میتواند باشد. در برخی موارد فقط درمان دارویی اثرگذار است. اگرچه کنگره ی بین المللی سلامت روان استفاده از سایر روشهای درمانی را نیز پیشنهاد میکند.

 

داروهای محرک و غیر محرک

درمان دارویی مهم ترین بخش درمان بیش فعالی در کودکان است اگرچه تصمیم گیری استفاده از این روش برای والدین بسیار دشوار است. برای گرفتن بهترین تصمیم باید با متخصص اطفال خود مشورت کنید و همچنین بهترین دارو را برای کودک انتخاب کنید.

 

مقاله پیشنهادی : با وابستگی در کودکان چه کار کنیم؟

 

محرک سیستم عصبی مرکزی

این داروها با افزایش دوپامین و نورپینپرین مغز کار میکنند. این دو ماده کمک میکند تا فرزندتان بهتر روی کارهایش تمرکز کند. معمول ترین داروهای سیستم عصبی عبارتند از: آدرال، دکسدرین، دکستروستات،دیسوکسین، فوکالین، ریتالین و غیره.

درمان بیش فعالی

داروهای غیرمحرک

اگر داروهای محرک کار نکنند و یا اثرات جانبی بر روی کودک بگذارند بطوریکه قابل کنترل نباشند پزشک داروهای غیرمحرک را تجویز میکند. داروهای غیرمحرک با افزایش نوراپی نفرین در مغز کودک کار میکنند این ماده حافظه و تمرکز را تقویت میکند. هنوز کاملا مشخص نیست این داروها چطور به درمان بیش فعالی کمک میکنند اما شواهد نشان میدهد که این داروها به موادشیمیایی خاصی که برای تمرکز و حافظه در مغز وجود دارند کمک میکنند. برخی از داروهای غیرمحرک عبارتند از گانفاسین و کلونیدین.

 

مقاله پیشنهادی : خطرات روانی بلوغ زودرس در کودکان

 

اثرات جانبی داروهای محرک و غیر محرک

معمولا اثرات جانبی این داروها شبیه هم هست اما اثرات داروهای محرک بیشتر است. اثرات جانبی آن شامل سردرد، کابوس، بهم خوردن معده، عصبی شدن، کج خلقی، کاهش وزن، خشکی دهان

اثرات جانبی دیگر بسیار نادر هستند، برخی از این اثرات در کودکان عبارتند از توهم، افزایش فشارخون، واکنش های آلرژی زا، عمل یا فکر خودکشی.

اثرات جانبی داروهای غیرمحرک در کودکان عبارتند از حمله ی ناگهانی، فکر یا عمل خودکشی

روشهای درمانی بیش فعالی

روشهای درمانی بیش فعالی

روشهای درمانی بسیاری وجود دارند که باید با متخصص کودک مشورت کنید.

 

روان درمانی بیش فعالی

این روش کمک میکند تا ببینید کودکتان چه احساسی برای مقابله با این بیش فعالی دارد. بیش فعالی موجب میشود کودک با کودکان دیگر یا با گروه مشکل داشته باشد این روش به برقرای ارتباط با دیگران کمک میکند و کمک میکند در آینده تصمیمات بهتری بگیرند و به خانواده ها کمک میکند چطور با این رفتارها مقابله کنند.

 

رفتار درمانی بیش فعالی

این روش کمک میکند تا کودک رفتارهایش را نشان دهد و آنها را به شکل مناسب سازماندهی کند. در این روش کودک و والدین و معلمش با هم کمک میکنند و از استراتژی هایی استفاده میکنند که کودک در هر موقعیت چگونه رفتار کند. همچنین برای گسترش رفتار مثبت در کودک از سیستم هدیه دادن استفاده میشود.

 

مقاله پیشنهادی : کودکان ژله بخورند یا نه؟

 

تمرین مهارتهای اجتماعی

هدف از این تمرین آموزش کودک برای یادگیری رفتارهای جدید و مناسب در اجتماع است و کمک میکند کودک با افراد دیگر بهتر رابطه برقرار کند. برخی از این مهارتها عبارتند از نوبت گیری در حرف زدن، دادن اسباب بازی به کودکان دیگر، کمک خواستن.

رفتار درمانی بیش فعالی

گروه های حمایتی

این گروها خانواده هایی را که کودکان بیش فعال دارند را با هم آشنا میکنند و نشان میدهند شما تنها این مشکل را ندارید و ایده ها و استراتژی هایی را برای شما پیشنهاد میکنند.

 

آموزه های مهارتی به والدین

در اینجا تکنیک هایی جهت فهم و مدیریت رفتار کودکتان به شما آموزش داده میشود، این تکنیکها عبارتند از:

کادوی فوری در ازای انجام رفتار خوب از جانب کودک، وقفه کردن زمانیکه کودکتان رفتار نامناسبی نشان میدهد و خارج از کنترل میشود، تکنیک با هم بودن یعنی هر هفته زمانی را برای انجام فعالیتهای آرامش زا و با هم بودن در نظر بگیرید، در این زمان میتوانید ببینید کودکتان چه کارهایی را خوب انجام میدهد و چه تواناییهایی دارد. تلاش برای نشان دادن موفقیت کودکتان داشته باشید، برای مثال میتوانید در یک زمان تنها یک یا دو بازی با کودک انجام دهد. از تکنیک های ریلکس سازی و ورزشهایی استفاده کنید تا به کاهش استرس کمک کند.

 

مقاله پیشنهادی : با فعالیت ورزشی خشم کودک خود را کنترل کنید

 

رفتارهایی برای خانه و مدرسه

یکی از معضلات والدین کودکان بیش فعال موفقیتشان در مدرسه است. در اینجا برخی از تکنیکها آموزش داده میشود.

معضلات والدین کودکان بیش فعال

ایجاد برنامه برای کارهای روزانه، سعی کنید وقت خواب، بیدارشدن، بازی کردن و غذا خوردن بموقع باشد و برنامه را در جلوی رو بچسبانید. بر انجام دادن تکالیف و آوردن آن به خانه جهت تکمیل تکلیف شان تاکید داشته باشید. انجام تکالیف با دست بسیار بهتر است برای این کودکان اما اگر معلم اجازه دهد میتوانید از کامپیوتر شخصی برای انجام تکالیف در کلاس استفاده کنید. کودکان بیش فعالی که با گروه در کلاس کار میکنند باید تشویق شوند زیرا اغلب این کودکان در گروه ها نادیده گرفته میشوند و چیزهای منفی راجبشان گفته میشود و درنهایت باور میکنند که بد هستند. برای افزایش اعتماد به نفس کودک تان از بازخوردهای مثبت استفاده کنید و اگر کودک قوانین را بخوبی انجام میدهد به آنها کادو بدهید، این کار باعث میشود نشان دهد شما از آنها راضی هستید و آنها هم میتوانند خوب باشند.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص روانپزشک کودکان

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص روانپزشک کودکان

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص روانپزشک کودکان