پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

درمان بیماری آسم

تاریخ : 1396/11/01 درمان بیماری آسم

درمان آسم

آسم اغلب به دلایل زیر ایجاد می شود:

 • آلرژن هایی مانند گرده ، گرد و غبار، سوسک ، کپک های قارچی و حشرات
 • عوامل مضر در هوا مانند دود ، آلودگی هوا ، گازهای شیمیایی و بوهای شدید
 • داروها ، مانند آسپرین و استامینوفن
 • شرایط آب و هوایی بسیار بد
 • ورزش
 • استرس

درمان آسم

آلرژی فقط یکی از عواملی است که می تواند حملات آسمی را ایجاد کند . همه افرادی که مبتلا به آسم هستند آلرژی ندارند و بسیاری از افراد هستند که مبتلا به آلرژی اند اما آسم ندارند.

برخی از مشکلات سلامتی مداوما می توانند نشانه هایی از آسم را ایجاد کنند یا آن را  بدتر کنند . این عوامل شامل چاقی ، آپنه انسدادی خواب ، ریفلاکس اسید ، استرس و افسردگی است . اگر یکی از این شرایط را داشته باشید ، حتما به متخصص آلرژی مراجعه کنید تا بهترین روش برای کنترل هر دو بیماری شما تجویز کند . سرما خوردگی و عفونت سینوس همچنین می تواند آسم شما را بدتر کند .

درمان موثر برای آسم آلرژیک شامل شناسایی و اجتناب از آلرژی هایی است که نشانه های آسم را ایجاد می کند، و استفاده از درمان های دارویی و ایجاد یک برنامه اضطراری برای حملات شدید است . متخصص آلرژی همچنین می تواند با استفاده از یک دستگاه خاص به نام peak flow meter میزان آسم شما را بررسی کند. این دستگاه کوچک دستی مقدار هوایی که می توانید با فشار داخل ریه خود کنید را اندازه گیری می کند . اگر جریان هوا کم باشد ، متخصص آلرژی ممکن است تغییراتی را در برنامه درمان شما پیشنهاد کند ، مانند تغییرات رفتاری یا تغییرات محیطی یا داروهای مختلف آسم.

 

حتما بخوانید: کم بشینید یا درست بشینید

 

از دارو های مناسب آسم استفاده کنید

داروهای مؤثری برای درمان آسم وجود دارد . اکثر افراد مبتلا به آسم به دو نوع دارو نیاز دارند : داروهای سریع الاثر و داروهای کنترل طولانی مدت. ایمونوتراپی (عکس های آلرژیک) نیز می تواند مفید باشد .

بیماران ممکن است تمایلی به مصرف دارو به دلیل هزینه یا عوارض جانبی بالقوه آن نداشته باشند . اگر چنین نگرانی هایی دارید، با متخصص آلرژی صحبت کنید . آلرژیست به شما برای پیدا کردن داروهای مناسب یا ترکیبی از داروها ، برای مدیریت آسم شما کمک خواهد کرد و دوز را براساس علائم تنظیم خواهد کرد . هدف این است که شما با کمترین مقدار دارو به بهترین وجه احساس خوبی داشته باشید .

با مشاهده اولین نشانه آسم داروهای تسکین دهنده سریع زیر  تجویز می شود :

 • آگونیست های بتا 2 استنشاقی کوتاه مدت
 • آنتی کولینرژیک

هر دو از نوع داروی برونشیت هستند، به این معنی که راه های هوایی به سمت ریه را گسترش می دهند و اجازه می دهند هوا بیشتر و بیشتر جریان یابد و تنفس بهبود یابد . آنها همچنین کمک می کنند تا موکوس از ریه ها پاک شود و این باعث می شود که مخاط آزادانه تر حرکت کند و سرفه کمتر شود .

اگر آسم ناشی از تمرین های ورزشی باشد ، متخصص آلرژی ممکن است توصیه کند که از این داروها قبل از ورزش یا سایر فعالیتهای بدنی شدید استفاده کنید .

از دارو های مناسب آسم استفاده کنید

داروهای تسکین دهنده فوری می توانند علائم آسم را متوقف کنند ، اما التهاب هوای فشاری را که موجب علائم آن می شود کنترل نمی کند . اگر شما متوجه شده اید که برای درمان علائم آسم بیش از دو بار در هفته ، یا دو یا چند شب در ماه ، نیاز به داروهای سریع الاثر دارید ، پس آسم شما به خوبی کنترل نمی شود .

داروهای کنترل درازمدت برای پیشگیری از علائم و حملات هر روز مصرف می شوند:

 • داروی ضد آسم لکوترین
 • کرومولین سدیم
 • کورتیکواستروئیدهای استنشاقی
 • آگونیست های استنشاقی طولانی مدت (اغلب با داروهای مرتبط با آسم تجویز می شود)
 • متیل گزانتین
 • کورتیکواستروئیدهای خوراکی
 • ایمونومولاتور

این داروها باید هر روز مصرف شوند ، حتی اگر علائم هم نداشته باشید . موثرترین داروهای کنترل درازمدت ، التهاب راه های هوایی را کاهش می دهند و به بهبود کنترل آسم کمک می کنند .

 

کورتیکواستروئیدها و خطرات آن برای سلامتی

استروئیدها داروهای قدرتمندی هستند که در صورت مصرف خودسرانه می توانند خطرناک باشند . بهترین تحقیقات پزشکی موجود نشان می دهد که در صورت تجویز توسط پزشک داخلی و مصرف آن طبق دستور یکی از مؤثرترین داروها برای درمان آسم هستند .

برخی مطالعات نشان داده اند که کورتیکواستروئیدهای استنشاقی ممکن است کمی میزان رشد در کودکان را کاهش دهند، شاید یک سانتی متر (کمتر از نیم اینچ) در سال . این کاهش رشد ممکن است مربوط به دوز و مدت زمان مصرف دارو باشد . هر متخصص آلرژیک که کورتیکواستروئیدها را تجویز می کند برای درمان کودک مبتلا به آسم ، کمترین دوز موثر این داروها را توصیه می کند و رشد کودک را نظارت خواهد کرد .

 

حتما بخوانید: 6 مورد از فواید ترک کافئین

 

ایمونوتراپی

دو نوع ایمونوتراپی در دسترس هست : آمپول و قرص زیر زبانی .

آمپول های آلرژی : اگر آسم شما به خاطر آلرژی ایجاد شده ، باید آمپول آلرژیک را در نظر بگیرید ، که در کاهش علائم آلرژی بسیار موثر هستند و در بعضی موارد واقعا آلرژی شما را درمان می کنند . درمان، که می تواند چندین سال طول بکشد، باعث ایمنی در برابر آلرژن های شما می شود.

قرص های زیرزبانی: این نوع از ایمونوتراپی در سال 2014 توسط اداره غذا و دارویی تایید شد. چند ماه قبل از آغاز فصل آلرژی، بیماران روزانه از قرص زیر زبانی استفاده می کنند. درمان می تواند تا سه سال ادامه یابد. این داروها نباید در بیماران مبتلا به آسم شدید یا کنترل نشده استفاده شود. در این روش فقط چند آلرژن (حشرات، گرده و حیوانات) ممکن است با این روش درمان شوند، اما این یک درمان امیدوار کننده برای آینده است.

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر متخصص آلرژی، آسم و ایمونولوژی

آخرین مطالب پزشکی دکتر متخصص آلرژی، آسم و ایمونولوژی

آخرین مقالات پزشکان دکتر متخصص آلرژی، آسم و ایمونولوژی