پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

درمان بیماری های دستگاه تناسلی

تاریخ : 1398/06/12 درمان بیماری های دستگاه تناسلی

ابتلای مکرر به بیماری های دستگاه تناسلی ممکن است شما را نگران کند . اما متخصص زنان و نازایی بر این معتقدند که در بدن ما باکتری ها و قارچ های ریز و درشتی وجود دارد که اگر شرایط برای رشد آماده باشند باعث بروز عفونت در بدن می شوند پس تنها کافی است کمی در رعایت اصول بهداشتی را دقت کنید .

دستگاه تناسلی زنان از دو بخش خارجی و داخلی تشکیل شده است که ساختارهای داخلی دستگاه تناسلی زنان مانند رحم ، تخمدان و واژن می باشد. بخش های خارجی نیز فرج نام دارد و شامل کلیتوریس ، لب های داخلی و خارجی و مدخل مهبل یا واژن و میزراه می باشد.

کاهش وزن ، استفاده از لباس های نخی ، رعایت بهداشت روابط جنسی و خشک نگه داشتن لباس برای پیشگیری از عفونت های دستگاه تناسلی زنان توصیه می شود.

واژینیت ها کم عارضه ترین عفونت ها می باشند که در صورت درمان آنها می توان از عفونت های جدی تر پیشگیری کرد.

بیماری های تناسلی

در ادامه به انواع عفونت های دستگاه تناسلی و درمان آنها می پردازیم : 

 • واژینوز باکتریال و عفونت باکتری واژن :

این بیماری یک عفونت خفیف باکتریایی در واژن خانم هاست و بیماری است که دست کم تمام زنان در طول زندگی خود چند باری آن را تجربه خواهند کرد. این عفونت ها در سنین باروری تا یائسگی شایع تر می باشد.

در اصل به صورت طبیعی تعدادی باکتری خوب یا بد روی واژن وجود دارد و به کنترل رشد باکتری های بد کمک می کنند. که در صورت مبتلا به این بیماری این تعادل برهم می خورد و تعداد باکتری های بد بیشتر از خوب می شود.

انواع عفونت واژن بر سه نوع عفونت انگلی ، عفونت باکتریایی و عفونت قارچی می باشد.

از عمده ترین دلایل ایجاد عفونت های قارچی می توان به :

 1. بیماری قند و دیابت
 2. حاملگی
 3. استفاده از کورتون
 4. مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها
 5. مصرف قرص های جلوگیری از حاملگی
 6. زمان سیکل ماهیانه و ...

اشاره کرد.

عوارض درمان نشدن عفونت واژینال :

 1. عفونت واژینال احتمال مبتلا شدن به HIV را افزایش می دهد.
 2. این عفونت ممکن است بیماری های التهابی لگنی را ایجاد کند.
 3. احتمال سقط جنین را به وجود می آورد.
 4. در خانم های باردار یک سری عارض بارداری ایجاد می کند.

عوارض عفونت واژن در خانم های باردار برای جنین :

این نوع عفونت می تواند موجب نازایی شود و به لوله های رحمی آسیب وارد کند و شانس حاملگی خارج از رحم را افزایش دهد. افرادی که به این نوع از عفونت ها دچار هستند ممکن است زایمان زودرس یا زایمان جنین کم وزن داشته باشند .

باکتری مولد التهاب واژن ، گاهی ممکن است لوله های رحمی و حتی رحم را نیز درگیر خود کند.

 • واژینیت :

التهاب واژن ، معمولا ناشی از یک عفونت قارچی یا رشد بیش از حد باکتری به وجود می آید . خارش ، خروج ترشح و تغییر بو از نشانه ها این بیماری است و واژینیت با آنتی بیوتیک یا داروهای ضد قارچ درمان می شود.

 • قارچ کاندیدا :

این قارچ ناحیه فرج و مهبل را درگیر می کند و از علائم آن ترشحات پنیرکی و سوزن و خارش است .

این را بدانید که قارچ از خارج وارد بدن نمی شود و تمام سطوح خارجی بدن و مخاط بیرونی الوده است و درشرایط عادی هیچ علامتی ندارد. این بیماری از رعایت نکردن بهداشت ، استفاده از لباس آلوده و تنگ و غیر نخی باعث بروز این بیماری می شود .


مقاله پیشنهادی :  علل عفونت زنان و درمان آن

درمان بیماری های دستگاه تناسلی

عفونت های ادراری :

 • باکتریال :

این عفونت از ترکیب چند باکتری ایجاد می شود و ترشحات خاکستری رنگ با بوی ماهی ایجاد می کند . این بیماری ممکن است لگن را به طور کامل درگیر کند. درمان آن مصرف داردوهای ضد میکروبی بر اساس تشخیص پزشک می باشد.

 • بیماری های التهابی لگن :

ساختار این بخش از بدن حالت مکنده دارد و عفونت و آلودگی ها را به داخل می کشد . همچنین مجاری ادرار به واژن نزدیک است و جنس بافت بیرونی هم جنس مخاط می باشد و بسیار راخت تر عفونت را به داخل می کشاند.

همین موضوع باعث بیماری های التهابی لگن می شود و اگر پیشرفت کند باعث بستری شدن وی در بیمارستان می گرددو به همین دلیل مصرف آنتی بیوتیک ها توسط پزشک تجویز می شود.

 • زگیل تناسلی :

زگیل تناسلی از طریق ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می آید و درمان آن از طریق لیزر یا با استفاده از مواد شیمیایی مخصوص می باشد.

تشخیص نوع آن اهمیت بالایی دارد زیرا انواعی از آنها هستند که ریسک بالایی دارند و احتمال تبدیل آن به سرطان در این موارد باید نمونه برداری و کولپوسکوپی انجام شود و مواردی از آن با استفاده از تست پاپ اسمیر مشخص می شود.

برای درمان این بیماری از فریز کردن ، استفاده از مواد شیمیایی و سوزاندن از طریق لیزر می توان استفاده کرد.

 • کیست یا آبسه بارتولن :

در اثر بسته شدن مجرای غدد دو طرف مدخل واژن ایجاد و باعث می شود مایعات مترشحه غدد داخل ن جمع و به کیست تبدیل شود. و در صورت عفونی بودن به آبسه تبدیل می شود که برای درمان آن از آنتی بیوتیک استفاده می شود.

 • واژینیتوزیس :

اسپاسم ناخواسته ی عضلات واژن در طول رابطه ی جنسی . ناراحتی های احساسی در مورد رابطه ی جنسی یا اختلالات دیگر در بدن می توانند باعث ایجاد این مشکل شوند. این بیماری را می توان با دارو ، مشاوره یا برخی درمان های دیگر معالجه کرد.

 • سوزاک :

این عفونت باکتریایی از راه رابطه جنسی منتقل می شود و عمدتا دهانه رحم را آلوده می کند . بیماری سوزاک گاهی اوقات هیچ نشانه ای ندارد اما خروج ترشح از واژن و خارش ممکن است رخ دهد. برای درمان این بیماری نیز می توان از آنتی بیوتیک طبق تجویز دکتر زنان استفاده کرد.

 • کلامیدیا :

باکتری تراکوماتیس باعث ایجاد این عفونت منتقله از راه جنسی می شود. فقط نیمی از زنانی که به این بیماری دچار هستند علائمی را از خود نشان می دهند علائمی مانند خروج ترشح از واژن یا احساس درد در واژن یا شکم. این بیماری نیز با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود.

 • برفک واژن :

این بیماری توسط رشد بیش از حد مخمر کاندیدیا آلبیکنز به وجود می آید . این مخمر به صورت طبیعی در روده انسان وجود دارد و به تعداد ناچیز در واژن نیز زندگی می کنند وجود این مخمرا در بیشتر مواقع مضر است و اگر تعداد آن زیاد شود به برفک واژن تبدیل می گردد.

از علائم آن می توان به خارش ، سوزش واژن ، ترشحات سفید ، سوزش و درد در حین ادرار اشاره کرد. برای درمان برفک واژن می توان از کرم های ضد قارچ یا قرص های واژینال و قرض های خوراکی استفاده کرد.

جلوگیری از برفک واژن :

 1. هنگام شستشوی ناحیه تناسلی این کار را از جلو به عقب انجام دهید تا از ورود این مخمر از مقعد به واژن جلوگیری کنید.
 2. برای شستشوی ناحیه تناسلی از صابون استفاده نکنید.
 3. از مواد ضد عفونی کننده و دوش های عطری واژینال استفاده نکنید.
 4. لباس های زیرتان را مرتب تعویض کنید.
 5. از پوشیدن لباس های تنگ و از جنس پلاستیک خود داری کنید.

بیماری های دستگاه تناسلی

در چه مواقعی افزایش ترشح واژن طبیعی نیست؟

اگر افزایش ترشح باعث تغییر رنگ ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی ، خارش و سوزش بشود غیر طبیعی خواهد بود بخصوص در زمانی که فرد در زمان قاعدگی نیست اما ترشحات خونی دارد حتما باید به پزشک مراجعه کند.

هر عاملی که در محیط زبیعی واژن تغییر ایجاد کند و Ph آن را تغییر دهد باعث افزایش ترشح غیر طبیعی از واژن می شود مثلا استفاده از بعضی صابونها ، آنتی بیوتیکها ، بیماری قند ، حاملگی ، عفونت ها و .. موجب بروز این عفونت می شود.

عفونت های دستگاه تناسلی زنان چه عوارضی را به دنبال دارد ؟

مهم ترین علائم عفونت های تناسلی عوارض آن می باشد :

 1. مهم ترین عارضه عفونت های تناسلی زمینه ساز بودن آنها برای ابتلا به سرطان های تناسلی است که از نظر علمی کاملا اثبات شده می باشد.
 2. در صورت ابتلا و انتقال عفونت به ناحیه لوله و تخمدان و رحم احتمال پسبندگی و بسته شدن لوله های رحمی و ناباروری می تواند از عوارض این عفونت ها باشد.
 3. درد های مزمن لگنی و زیردل در زمان ارتباط جنسی از عوارض دیگر این عفونت هاست.

پیشگیری و درمان عفونت های ناحیه تناسلی زنان :

برای کنترل و پیشگیری عفونت های تناسلی بهترین راه مراجعه هر 4 تا 6 ماه یک بار بانوان به متخصص زنان برای چکاپ و هر 1-2 سال برای انجام پاپ اسمیر می باشد.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر زنان

با شایع ترین بیماری خانمها اشنا بشید

با شایع ترین بیماری خانمها اشنا بشید

بعضی وقت ها باید بیشتر مراقب خودمان باشیم ولی توجه چندانی به این مسئله نداریم. در حالی که همه ما به راحتی می توانیم بیمار شویم و هیچ استثنایی هم برای این موضوع وجود ندارد. گاهی می خواهیم از ابتلا به بیماری پیشگیری کنیم ولی برعکس عمل می کنیم و به جای پیشگیری از بیماری، زمینه ابتلا به بیماری را فراهم می کنیم. بعضی وقت ها با خوددرمانی وضعیت بدتری را به وجود می آوریم و گاهی با به تعویق انداختن درمان، برای خود مشکلات زیادی را ایجاد می کنیم.

علت خونریزی از مقعد در دوران بارداری

علت خونریزی از مقعد در دوران بارداری

خونریزی از مقعد معمولا به خاطر بواسیر رخ می‌دهد که طی آن رگ‌های خونی در ناحیه‌ی مقعد به طور غیرعادی متورم می‌شوند. معمولا بروز یبوست در دوران بارداری طبیعی است٬ خصوصا در سه ماه‌ی پایانی و در نخستین هفته‌ها بعد از زایمان. اگر حین حرکات روده‌تان دچار فشار شده یا به سختی مدفوع می‌کنید٬ رگ‌های متورم در این شرایط خون می‌آیند. ترک خوردگی‌های پوست مقعد هم می‌تواند دلیل دیگر خونریزی از مقعد باشد.

آخرین مطالب پزشکی دکتر زنان

آخرین مقالات پزشکان دکتر زنان