دوشنبه ۲۵ آذر۱۳۹۸

درمان بی اختیاری ادرار در زنان

تاریخ : 1398/04/29 درمان بی اختیاری ادرار در زنان

سالانه بسیاری از افراد در دنیا گرفتار مشکلات کلیوی می شوند و متاسفانه تا زمانی که این بیماری حاد نشود پیگیری درمان آن انجام نمیشود.

درست زمانی متوجه ان می شوند که بیمار نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه دارد در صورتی که اگر زود تشخیص داده شود می توان آن را درمان کرد یا حداقل از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

بی اختیاری ادرار چگونه اتفاق میفتد ؟

بی اختیاری ادرار و از دست دادن کنترل مثانه ، یکی از مشکلات دردآور و شرم آور می باشد.

این افراد زمانی که سرفه و یا عطسه می کنند باعث چکه و نشت ادرار می شوند و به موقع به دستشویی نمی رسند.

در اصل فردی که نمی تواند ادرار خود را تا رسیدن به توالت کنترل کند بی اختیاری ادرار دارد.

اغلب این بیماری در افراد مسن اتفاق می افتد اما اگر این مشکل بر فعالیت روزانه شما تاثیر گذاشته است به پزشک مراجعه کنید تا پزشک با تجویر دارو یا روش های دیگر مشکل شما را برطرف کند.

در بیشتر موارد می توان به طور موقت یا دائم با درمان این بی اختیاری را درمان کرد .

در اصل علت این بی اختیاری این است که وقتی مثانه پر می شود اعصاب مثانه سیستم عصبی را آگاه می سازد و سبب می شود احساس دفع مثانه داشته باشید.

این پیام به سیستم عصبی لگن و عضلات اسفنکتر می رسد و با عث شل شدن عضلات آن می شود و به عضلات مثانه دستور انقباض می دهد تا ادرار از آن دفع شود و اگر این عضلات و اسفنکتر آسیب ببیند کنترل ادرار دچار مشکل می شود.

درمان بی اختیاری ادرار در زنان و مردان

انواع بی اختیاری ادرار کدام است؟

 1. بی اختیاری فشاری
 2. بی اختیاری فوری
 3. بی اختیاری موقتی
 4. بی اختیاری لبریزی
 5. بی اختیاری عملکردی

بی اختیاری فشاری :

در این نوع از بی اختیاری سرفه ، عطسه یا مواردی که باعث فشار روی مثانه می شود باعث بروز این مشکل در زنان می شود.همچنین تغییرات ناشی از حاملگی ، زایمان و یائسگی در زنان نیز یک بی اختیاری ادراری فشاری است که در زنان شایع تر است و گاهی قابل درمان می باشد.

افزایش وزن ، کشیدگی عضلات کف لگن در زمان زایمان و .. سبب افتادگی گردن مثانه می شود و بی اختیاری ادرار ایجاد می کند.

بی اختیاری فوری :

در این مورد به هنگام خوردن نوشیدنی یا شنیدن صدای آب به علت انقباض و گرفتگی عضلات مثانه خروج ادرار به سرعت انجام می شود و فرد زمان کافی برای رساندن خود به دستشویی را ندارد. این مورد بیشتر در اثر خوردن الکل ، آسیب عصبی ، عفونت مثانه ، دیابت و .. دیده می شود.

بی اختیاری موقتی :

این نوع از بی اختیاری در اثر خوردن دارو ، عفونت مجاری ادرار ، کاهش تحرک ، یبوست و .. ایجاد می شود و با تجویز دارو و مراجعه به پزشک بهبود پیدا می کند.

بی اختیاری لبریزی :

این نوع نیز در افراد دیابتی و پروستاتبزرگی بروز می کند و به صورتی است که زمانی که مثانه پر است مقداری از ادرار از آن تراوش می کند.

بی اختیاری عملکردی :

این زمانی اتفاق می افتد که شما دارای اخلالات جسمی و روانی باشید که باعث شود شما به موقع به دستشویی نرسید و یا حتی نتوانید دکمه شلوارتان را به موقع باز کنید.

بی اختیاری ادرار

چه عواملی خطر ایجاد بی اختیاری را افزایش می دهند؟

جنسیت :

احتمال ابتلای زنان به بی اختیاری ادرار بیشتر است. عواملی مانند بارداری ، زایمان ، یائسگی و آناتومی طبیعی زنان از جمله تفاوت آنها با مردان است. هرچند مردان نیز با مشکلات پروستات دست و پنجه نرم می کنند و آن خود باعث بی اختیاری فوری و سرریزی می شود.

سن :

بالارفتن سن باعث می شود عضلات مثانه و مجاری ادرار قسمتی از اختیار خود را از دست دهند و به خوبی عمل نکنند. با بالارفتن سن توان مثانه برای نگه داشتن ادرار کم می شود و احتمال بی اختیاری ادرار را افزایش می دهد.

داشتن اضافه وزن :

داشتن اضافه وزن باعث فشار بر روی مثانه شما می شود و باعث می شود عضلات مثانه شما ضعیف شود و هنگام سرفه یا عطسه کردن ادرار شما نشت داشته باشد.

بزرگ شدن غده پروستات :

در مردان مسن تر علت بی اختیاری ادرار ناشی از بزرگ شدن این غده می باشد و شرایطی بی خطر شناخته می شود.

زمان دقیق مراجعه به پزشک چه زمانی است؟

بعضی از افراد ممکن است صحبت در این باره را دوست نداشته باشند و پس پزشک خود نیز راحت نباشند اما اگر این بی اختیاری به زندگی شما لطمه وارد کرده است بسیار مهم است که توصیه های پزشک را جدی بگیرید زیرا ممکن است این بی اختیاری :

- یک وضعیت و مشکل جدی تری را در شما به وجود آورد.

- فعالیت های روزمره شما و حتی ارتباطتان با دیگران را مختل کند.

- باعث می شود بزرگسالان مسن تر در هنگم رفتن به توالت به مشکل جدی بر بخورند.

پس بهتر است برای رفع مشکلات بی اختیاری خود به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا پس از بررسی های لازم مورد را رفع کند.


مقاله پیشنهادی : داروی دفع سنگ کلیه

نحوه تشخیص بی اختیاری ادرار در زنان چگونه است؟

دکتر این بیماری با سوالاتی مانند سوالات زیر تشخیص می دهد:

 1. - چه مدت یکبار مثانه تان را خالی می کنید.
 2. - چه مدت و چگونه نشتی ادرار دارید.
 3. - چه مقدار از ادرار شما نشت می کند.
 4. - چه زمانی علائم شما شروع شده است.
 5. - چه داروهایی مصرف می کنید.
 6. - آیا تابه حال باردار شده اید و تجربه زایمان را دارید

و یا حتی ممکن است پزشک با انجام آزمایش ادرار ، سونوگرافی ، آزمایش فشار مثانه ، آزمایش سیستوسکوپی و اورودینامیک این بیماری را تشخیص دهد.

درمان بی اختیاری ادرار چگونه انجام می شود ؟

تحریکات عصبی :

در این درمان از پالس های الکتریکی ملایمی برای تحریک اعصاب مثانه استفاده می شود که می تواند جریان خون را به مثانه افزایش دهدو ماهیچه ها را در عین حال تقویت کند.

بیوفیدبک :

یک درمانگر ، یک تکه الکتریکی را بر روی پوست مثانه و ماهیچه های رحمتان قرار می دهد. یک سیم متصل به چسب به یک صفحه متصل است. شما با دیدن تصویری که به شما نمایش داده می شود می توانید زمان انقباض ماهیچه را ببینید و یاد بگیرید که آن را کنترل کنید.

همچنین از روش های دیگری مانند دارو ، بوتاکس ، ترک سیگار ، ترک عادات غذایی غلط خود ، درمان یبوست و کاهش وزن و در آخر جراحی در موارد حاد می توانید بی اختیاری ادرار خود را درمان کنید. و به بهبودی دست پیدا کنید. اما حتما برای انجام این کارها باید به پزشک مراجعه کنید و با او مشورت کنید.

مشاهده ویدیو : جراحی بی اختیاری ادرار در زنان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح و متخصص بیماری های زنان

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص بیماری های زنان

آخرین مقالات پزشکان جراح و متخصص بیماری های زنان