دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

درمان تنبلی چشم در بزرگسالان

تاریخ : 1397/01/14 درمان تنبلی چشم در بزرگسالان

در زمینه ی درمان تاربینی در بزرگسالان تحقیقات فراوانی انجام گرفته است. معمولا سوال های رایجی مانند این وجود دارد که آیا تاربینی در بزرگسالان درمانی دارد؟ و جواب یکسانی نیز دارد که مردم در هر سنی می توانند درمان شوند. دو مسئله را در اینجا باید در نظر بگیریم: اول اینکه اصلا تنبلی چشم در بزرگسالان امکان پذیر است؟ و دوم اینکه آیا زمان خاصی برای درمان آن وجود دارد؟

برای جواب دادن به هر دو سوال ابتدا باید تاربینی یا تنبلی چشم را تعریف کنیم. تنبلی چشم شرایطی است که یک یا هر دو چشم از نظر بینایی حتی با وجود لنز طبی بسیار ضعیف هستند و دید کمی دارند. تنبلی چشم از ایده گرفته شده است که چشمی که دید واضح تری دارد باید قسمت عمده ی عمل بینایی را برعهده بگیرد.

 

تنبلی چشم: وقتی دو چشم همزمان با هم کار نکنند

بسیاری از افراد تاربینی را با تنبلی چشم و چرخش چشم ها اشتباه می گیرند. اما اینطور نباید باشد زیرا آن شرایطی مجزا است که ممکن است با تاری دید همراه باشد یا نباشد. مسئله این است که یک چشم به دلیل آستیگمات بودن یا چرخش قرنیه ی چشم، مغز اطلاعات را از چشم به خوبی نمی تواند بفرستد  و این اثر منفی بر وضوح دید دارد. به طور طبیعی مغز دو تصویر از هر چیزی دریافت می کند و آنها را ترکیب می کند و یک تصویر سه بعدی تولید می کند. اما در این بیماری این کار انجام نمی شود.

 

مقاله پیشنهادی : پروستات و درمان آن

 

اگر دید دو چشم به خوبی کار نکند چه اتفاقی میفتد؟

افرادی که تاری دید دارند مغزشان تنها یک تصویر را منتقل می کند و این اثر منفی بر دید فرد می گذارد. فرد ممکن است مشکلات دید متعددی داشته باشد مانند دریافت ضعیف در بینایی.

درمان تنبلی چشم در بزرگسالان

آیا این بیماری اصلا قابل درمان است؟

تاری چشم به دلیل انعطاف پذیری آن می تواند درمان شود. جریان الکتریکی در مغز در هر سنی قابل تغییر است. ما از دید درمانی برای بازگشت سیستم بینایی استفاده می کنیم که نه تنها شامل چشم هاست بلکه مغز و معبر بینایی را نیز شامل می شود. درمان تاری دید عبارتند از:

عینک طبی و یا استفاده از لنز تماسی ( لنز های مناسب می تواند به کاهش استرس کمک کند بنابراین چشمی که لنز دارد عملکرد بهتری خواهد داشت).

با بستن چشم سالم ، چشم ضعیف را مجبور می کنیم تا با استفاده از لنز بیشتر کار کند.

برنامه ای از دید درمانی برای متعادل سازی دید چشم ها استفاده می شود و می تواند همکاری بین دو چشم را بهبود بخشد و دید را واضح تر کند.

درمان تاربینی چشم در بزرگسالان

اثرات کاهش انعطاف پذیری مغز

بدون شک دید درمانی هر چه در سن پایین تری انجام شود موثرتر خواهد بود. انعطاف پذیری مغز با افزایش سن نیز کاهش میابد. سیستم بینایی افراد معمولا سازگار با شرایط می شود بنابراین با وجود محدودیت های موجود باز هم می توانند کار کنند. دکتر سوزان یک نمونه ی اولیه است که این مشکل ر ا داشت. او با وجود مشکلاتی که در بینایی اش داشت در زندگی اش بسیار موفق بود. در ادامه او تجربه ی خود را بیان کرده است. ما هر روز افرادی را میبینیم که با وجود مشکلات بینایی زندگی شان را با آن وفق داده اند. این به معنای راحت بودن این شرایط نیست مثلا ممکن است دانش آموزی نمره ی خوبی بگیرد نسبت به هم کلاسی هایش، اما قاعدتا زمان بیشتری را برای خواندن آن به اندازه ی دانش آموزان دیگر گذاشته است.

 

مقاله پیشنهادی : تونسیلیت یا عفونت لوزه

 

درمان تاربینی در بزرگسالان

گیجی ای که  راجع به قابل درمان بودن آن در بزرگسالان بر می گردد به مطالعه ای که توسط دانشمندان در کالج پزشکی هاروارد راجع به درمان این بیماری انجام شد. محققان معتقدند که گربه ها نمی توانند دیدشان را دوباره بدست آورند زیرا آنها تنها بین 2 تا هشت سال زندگی می کنند. آنچه که اکنون می دانیم این است که زمان حیاتی برای درمان این بیماری به معنای غیر قابل درمان بودن آن نیست بلکه به معنای سخت تر شدن درمان آن است.

منبع: thevisiontherapycenter.com

------------------------------

کانال اینستاگرام خانه پزشگان

کانال تلگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص چشم پزشک

آخرین مطالب پزشکی متخصص چشم پزشک