دکتر ندا رشتچیان

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

درمان خانگی یبوست به صورت طبیعی

تاریخ : 1396/10/29 درمان خانگی یبوست به صورت طبیعی

13 دارو خانگی برای درمان یبوست به طور طبیعی

یبوست یک مشکل فوق العاده شایع است. این مشکل می تواند ناشی از غذاهایی که می خورید یا اجتناب می کنید، انتخاب شیوه زندگی، استفاده از دارو یا بیماری خاصی باشد .

اما برای بسیاری از افراد، علت یبوست مزمن اغلب ناشناخته است. این مشکل به یبوست مزمن ایدیوپاتیک معروف است.

اگر فرد در هفته کمتر از سه دفعه اجابت مزاج داشته باشد به یبوست مزمن دچار است.

با این حال، می تواند علائم ناخوشایند دیگری نیز مانند ناراحتی در هنگام رفتن به دستشویی، ضعف شکمی و درد به هنگام اجابت مزاج به دلیل مدفوع سفت و خشک داشته باشد.

متاسفانه، یبوست می تواند تأثیر منفی جدی بر کیفیت زندگی و همچنین سلامت جسمی و روانی فرد داشته باشد.

راه های بسیاری برای کمک به رفع یبوست وجود دارد. فرد می تواند این درمان ها را به راحتی در خانه دنبال کند خانه خود انجام دهید و اکثر آنها حتی توسط علم پشتیبانی می شود.

در اینجا 13 دارو طبیعی برای کاهش یبوست را معرفی می کنیم.

 

در اینجا 13 دارو طبیعی برای کاهش یبوست را معرفی می کنیم :

1. آب بیشتری بنوشید

نوشیدن آب آشامیدنی به طور منظم می تواند باعث جلوگیری از یبوست شود. برای جلوگیری از این مشکل، مهم است که آب به اندازه کافی آب بنوشید و هیدراته شوید.

هنگامی که شما مبتلا به یبوست هستید، می توانید از نوشیدن یک آب گازدار برای کمک به هیدراته شدن بدن استفاده کنید.

برخی از مطالعات آب گاز دار را در مواجهه با یبوست موثرتر از آب شیرین می دانند. این شامل افراد مبتلا به یبوست مزمن ایدیوپاتیک یا سندرم روده تحریک پذیر (IBS) نیز می باشد.

با این حال، نوشیدن نوشیدنی های گازدار بیشتری مانند نوشابه های گازدار را شروع نکنید، زیرا انتخاب بدی برای سلامتی شما است و ممکن است یبوست شما را بدتر کند.

 

حتما بخوانید: 5 روغن خوراکی مفید برای سلامت

 

2. فیبر بیشتری مصرف کنید، به خصوص فیبر محلول قابل جذب

به افرادی که مبتلا به یبوست هستند اغلب توصیه می شود مصرف فیبر خود را افزایش دهند. به این دلیل که افزایش مصرف فیبر، افزایش حجم و ثبات حرکات روده را افزایش می دهد . در واقع، در بررسی های اخیری که انجام شده،  77 درصد افراد مبتلا به یبوست مزمن با مکمل فیبر بهبود یافتند. با این حال، برخی از مطالعات نشان داده  که افزایش مصرف فیبر می تواند مشکل را بدتر کند.

 

3. ورزش بیشتر

مطالعات بر روی تأثیر ورزش بر روی یبوست نتایج متفاوتی نشان داده است. ورزش ممکن است علائم یبوست در برخی افراد را کاهش دهد.

4. نوشیدن قهوه، به ویژه قهوه کافئین دار

قهوه با تحریک ماهیچه های روده کمک می کند تا یبوست از بین برود. ممکن است قهوه حاوی مقدار کمی فیبر محلول باشد.

 

5. از سنا که ملین گیاهی است ، استفاده کنید

سنا معجزه گر گیاهی برای درمان معمول یبوست است که همه جا در دسترس است. این گیاه می تواند عصب های روده را تحریک کند تا سرعت حرکت روده افزایش یابد.

پروبیوتیک ممکن است به درمان یبوست مزمن کمک کند

6. غذاهای پروبیوتیک بخورید یا مکملهای پروبیوتیک مصرف کنید

پروبیوتیک ممکن است به درمان یبوست مزمن کمک کند. شما می توانید خوردن غذاهای پروبیوتیک یا مصرف مکمل را امتحان کنید. مصرف مکمل ها را باید حداقل 4 هفته ادامه دهید تا ببینند آیا موثر واقع می شوند.

 

7. دارو های ضد یبوست

سعی کنید با متخصص گوارش خود در مورد یک داروی ضد یبوست موثر صحبت کنید. انواع مختلف مسهل هایی وجود دارد که می توانند موثر باشند.

 

8. غذا های حاوی فودمپ پایین را امتحان کنید

اگر آی بی اس علت یبوست باشد، یک رژیم غذایی با فودمپ پایین ممکن است به رفع یبوست شما کمک کند.

 

9. مصرف نودل شیراتاکی یا یک مکمل گلوکومنان

گلوكومنان ممكن است در بعضي افراد به طور موثر يبوست را درمان كند. شما می توانید آن را به صورت مکمل گلوکومنان و یا خوردن نودل شیراتاکی دریافت کنید.

 

حتما بخوانید: 3 روش خانگی سفید کردن دندان و براق نمودن آن

 

10. غذاهای پربیوتیک بخورید

غذاهایی که دارای فیبر های پروبیوتیک هستند می توانند سلامت گوارشی و تعادل باکتری های مفید موجود در روده را بهبود بخشد و اغلب می تواند به کاهش یبوست کمک کند.

 

11. سیترات منیزیم را امتحان کنید

مصرف مکمل منیزیم سیترات می تواند در برابر یبوست کمک کند. می توان این دارو را بدون تجویز پزشک هم تهییه کرد.

 

12. خوردن آلو

آلو دارای گلوسیتول ( قند الکلی) است که دارای اثر ملین است. آلو می تواند یک درمان بسیار موثر برای یبوست باشد.

 

13. سعی کنید از مصرف لبنیات اجتناب کنید

 بعضی از افراد به علت عدم تحمل لبنیات یا لاکتوز موجود در آن ممکن است به یبوست دچار شوند. اگر با مصرف لبنیات مشکل دارید، سعی کنید آن را برای مدت کوتاهی حذف کنید تا ببیند آیا این روش برای درمان یبوست شما موثر است یا خیر.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص و فوق تخصص گوارش و کبد

جلوگیری از سرطان کبد با مصرف مرغ و ماهی

جلوگیری از سرطان کبد با مصرف مرغ و ماهی

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید که در مجله داروشناسی و دارودرمانی منتشر شده است، کسانی که مرغ و ماهی بیشتری مصرف می‌کنند، کمتر از سایرین در معرض ابتلا به سرطان کبد قرار خواهند داشت. در این مطالعه، محققان به بررسی مجموعه‌ای از مطالعات پیشین پرداختند که در حد فاصل سال‌های 1956 و 2013 منتشر شده بود. نتایج نشان داد افرادی که گوشت سفید بیشتری می‌خورند، 22 تا 31 درصد کمتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد قرار دارند.

درمان یوبوست با روشهای زیر

درمان یوبوست با روشهای زیر

هنگامی که دچار یبوست می شویم چه راه و روشهای درمانی می توانند به ما کم کنند و باعث رفع آن می شوند چه کارهایی به ما در این زمینه کمک می کنند یبوست می تواند ریشه در فشار به ناحیه کمر درطول روز، خواب نا آرام شب، و حتی جوش های روزهای بعد داشته باشد. اما به خاطر داشته باشید که تمامی این موارد می تواند با کمک توصیه های تخصصی زیر برطرف گردد. توصیه هایی که با پیشگیری از مشکلات آتی، به شما آرامش خاطر می دهد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص و فوق تخصص گوارش و کبد