چهار شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

درمان خونریزی لثه

تاریخ : 1397/03/03 درمان خونریزی لثه

اگر خون ریزی لثه دارید این پنج کار را می توانید انجام دهید

زمانی که مسواک می زنید ممکن است متوجه صورتی شدن خمیر دندان در دهان خود شوید. گاهی نیز ممکن است در هنگام کشیدن نخ دندان متوجه خون ریزی در دهان خود شوید. حتی میزان کم خون ریزی را اگر لثه هایتان دائما خون ریزی دارند نباید نادیده بگیرید. خون ریزی لثه می تواند دلایل متعددی داشته باشد که از آماس و التهاب لثه گرفته تا عوارض جانبی به جا مانده از بارداری می تواند باشد. تغییر دادن عادت های مراقبتی از دهان نیز ممکن است منجر به خون ریزی شود. در ادامه برخی از کارهایی که هنگام صورت خون ریزی از لثه اگر دیدید را می توانید انجام دهید را ذکر می کنیم.

1. به مراقبت های دهانی خود عمل کنید

مهم ترین علل خون ریزی از لثه جمع شدن پلاک در خط کناری لثه است. زمانی که پلاک را در زمان مناسب از دندان خود پاک نکنید این پلاک رسوب کرده و موجب آسیب به لثه شده و خون ریزی لثه را به دنبال دارد و در طولانی مدت منجر به بروز سایر بیماری ها و مشکلات لثوی می گردد. بهترین راه برای مقابله با تولید پلاک در دندان ادامه دادن مراقبت های روزانه ی دهانی است. دو بار در روز مسواک بزنید و از دهان شویه استفاده نمایید. روزی یک بار نخ دندان نیز بکشید این کار می تواند باعث جلوگیری از خون ریزی دائمی لثه شود. همچنین مرتبا با دندان پزشک خود در ارتباط باشید و تنها در موارد بیماری پیش او نروید و با این کار سلامت دهان خود را در بهترین وضعیت قرار خواهید داد.

درمان خونریزی لثه

2. وسایل بهداشتی مناسب استفاده کنید

اگر مرتبا مسواک می زنید و نخ دندان می کشید و به دندان پزشک خود مراجعه می کنید، ممکن است وسایل بهداشتی که استفاده می کنید منجر به خون ریزی لثه هایتان شده باشد. یک مسواک با دندانه های زبر و یا ملایم تر می تواند دندان هایتان و لثه تان را تمیز کند اما اگر دندانه ها بسیار زبر باشند منجر به ایجاد خراش در لثه شده و می تواند منجر به خون ریزی لثه ها شود. معمولا پیشنهاد می شود مسواکی با دندانه های نرم استفاده کنید که بدون ایجاد زخم دندان و لثه تان را تمیز می کند. در برخی موارد ابزار مورد استفاده منجر به خون ریزی نمی شود بلکه روش استفاده از آن ها منجر به خون ریزی لثه می شود. اگر به نخ دندان کشیدن عادت ندارید آن را شروع کنید در ابتدا ممکن است خون ریزی ببینید اما دقت کنید با دو دست خود این کار را انجام دهید و نخ را محکم به لثه و دندان خود نکشید.

مقاله پیشنهادی : بهترین راه های تقویت لثه

3. از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید

زمان خوردن غذا و اینکه چه چیزی می خورید می تواند در خون ریزی لثه تان موثر باشد. غذاهایی که سرشار از شکر و کربوهیدرات های ساده هستند احتمال خطر مشکلات دندان و لثه را افزایش می دهند و شکر نیز محیط مناسبی را برای ایجاد پلاک و جرم در دهان فراهم می کند. از دسته غذاهای کم شکر و سرشار از مواد مغذی می توان به سبزیجات اشاره کرد. مجبور نیستید کاملا مواد قندی را حذف کنید بلکه آن ها را به میزان متعادل مصرف کنید و اگر بعد از مصرف آن ها مسواک بزنید دیگر شکر و مواد قندی وقت چسبیدن به دندان ها را پیدا نمی کنند.

4. داروهای مصرفی تان را در نظر بگیرید

مصرف برخی از داروهای خاص ممکن است خطر خون ریزی در لثه ها را افزایش دهد. برخی از داروهای مسکن مانند آسپرین موجب رقیق شدن خون شده و بنابراین می توانند خطر خون ریزی را افزایش دهند. اگر دارویی منجر به خون ریزی در لثه تان شود متخصص دندانپزشکی داروی دیگر و یا با دوز دیگر برایتان تجویز می کند. اگر با مصرف دارویی متوجه خون ریزی شدید حتما به پزشک خود مراجعه کرده و با او در میان بگذارید.

5 درمان خانگی فوق العاده خونریزی لثه

5. به دندان پزشک خود مراجعه نمایید

اگر تغییر سبک مراقبت از دهان، تطابق دادن داروهایتان و مصرف رژیم غذایی سالم برایتان موثر نبود و خون ریزی لثه تان متوقف نشد گام بعدی مراجعه به دندان پزشک است. او دندان و لثه تان را می بیند و اگر شرایط جدی تری مانند بیماری های پیشرفته ی لثوی داشته باشید آن را برایتان تشخیص می دهد. او ممکن است از دندان ها و لثه تان عکس بگیرد و اگر معتقد باشد درمان مانند جراحی باید صورت بگیرد باید برای درمان آن به متخصص دندان و لثه مراجعه کنید. در برخی موارد خون ریزی زیاد جدی به نظر نمی رسد اما نیاز به درمان های تخصصی دارد. با تشخیص درست و درمان به موقع می توانید آن را به مرور زمان درست کنید.

مقاله پیشنهادی : دلایل اصلی دندان درد

 

منبع: colgate.com


لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص جراحی لثه

آخرین مطالب پزشکی متخصص جراحی لثه

آخرین مقالات پزشکان متخصص جراحی لثه