دکتر ندا رشتچیان

یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷

درمان درد و مشکلات ارتوپدی کتف و شانه

تاریخ : 1396/08/01 درمان درد و مشکلات ارتوپدی کتف و شانه

در ادامه به بررسی مشکلات و عوارض شایع در شانه و نحوه درمان مشکلات ارتوپدی کتف می‌پردازیم.


حتما بخوانید: 6 عادت بد برای ستون فقرات


مشکلات ارتوپدی کتف و چگونگی درمان آنها

کتف محرک ترین مفصل در بدن است و در نتیجه به ما اجازه میدهد تا کارهای زیادی را در سطح بالا انجام دهیم از جمله پرتاب، خدمت رسانی، شنا، برداشتن، هل دادن، کشیدن و بلند کردن اجسام سنگین. استخوان های موجود در کتف شامل استخوان بازو(هومروس) است که به تیغه کتف شما متصل می شود (اسکاپولا)؛ و در نتیجه مفصل شانه را تشکیل می دهد. قسمت فوقانی استخوان کتف شما (اکرومین در کتف) با انتهای بیرونی استخوان چنبر (کلاویکل) مفصل کوچکتری را در بالای شانه به نام "مفصل AC" تشکیل می دهد.

اتصال ساختارهای استخوانی به کمک رباط هایی است که به حفظ مفاصل و پایداری آنها کمک میکند. در قسمت استخوان کتف، یک تکه بافت به نام لابروم وجود دارد که نوعی غضروف است و میتواند باعث ثبات شود. در بالای این ساختارها، عضلاتی به نام شانه چرخان و تاندون دو سر بازو وجود دارد، که از استخوان کتف به زیر استخوان چنبر می رود و به استخوان هومرس متصل میشود.

مشکلات کتف را می توان به مشکلات مربوط به کار زیاد و استفاده بیش از حد آن طبقه بندی کرد؛ مشکلات مربوط به آسیب و ضربه و مشکلات مرتبط با پیری و سایش و اصطکاک، نیز به مشکلات استحاله مربوط می‌شوند.

درمان درد و مشکلات ارتوپدی کتف و شانه

مشکلات مربوط به صدمات اغلب به سقوط مربوط می شوند، یک فرد می تواند یک استخوان شکسته داشته باشد، و یا گاهی اوقات استخوان چنبر از بخش بالایی و بیرونی استخوان کتف جدا میشود. گاهی اوق هم میشود که شانه در برود. بسیاری از این صدمات را می توان بدون جراحی با استفاده از یک گردن آویز، فعالیت های اصلاح شده، اشعه X گاه به گاه برای بررسی جراحی و در نهایت رفتن به فیزیوتراپی درمان کرد.

اگر استخوان ها به خوبی هماهنگ نباشند و یا اگر شانه بی ثبات باقی  بماند و احساس شود که عمل جراحی نتایج بهتری در درازمدت دارد بعضی از این آسیب ها نیاز به عمل جراحی دارند. این موارد اغلب در بیمارانی است که کتف آنها چندین بار در رفته است. روش این جراحی به نام آرتروسکوپی شانه به این صورت است که جراح و متخصص ارتوپد با ایجاد برش های کوچک و قرار دادن یک دوربین برای دیدن رباط و غضروف شانه،  میتواند این بافت ها را ترمیم و  شانه را سفت کند، آن را ثابت کند و از در رفتگی دوباره جلوگیری کند.

انواع دیگر آسیب ها می تواند به بافت نرمی که عضله های شانه گردان نامیده میشوند، وارد شود. این بافت ها 4 عضله هستند که باعث قدرت و پایداری شانه میشوند. دردی که مربوط به عضلات شانه گردان است اغلب تاندونیت، بوزیت یا سندرم گیرافتادگی شانه نامیده می شود و می تواند به خاطر کار زیاد در طول زمان یا اصطکاک بر روی استخوان مهمیز به خاطر آرتروز رخ دهد. برخی از پارگی های عضلات شانه گردان ممکن است از تنش های مکرر  یا از آسیب ایجاد شود. بعضی از پارگی های عضلات شانه گردان می توانند بهبود یابند یا به راحتی با استراحت و فیزیوتراپی کاملا خوب شوند، در حالیکه ممکن است بقیه به جراحی آرتروسکوپی نیاز داشته باشند تا تاندون های استخوانشان بازسازی شود. این عمل باعث میشود تا بیماران از درد رها شوند وعملکرد و قدرت شانه را بهتر میکند.

برخی از مشکلات شانه مربوط به پیری وفرسودگی نیز دژنراسیون نامیده می شود. این مشکلات می تواند مربوط به بافت های نرم مانند عضله شانه گردان و تاندون دو سر شانه باشد. گاهی اوقات این بافت ها همزمان با پیر شدن ما فرسوده میشوند، این یک فرایند طبیعی است، اما با پیری، بیشتر مستعد درد و ضربه ناشی از کار زیاد هستیم. اغلب این شرایط به استراحت، فیزیوتراپی، برخی داروهای ضد التهابی و تزریق به جا کورتیزون پاسخ می دهند. جراحی نیز می تواند برای جلوگیری از پیشرفت انجام می شود. سایر انواع مشکلات فرسودگی در اثر آرتروز در شانه ایجاد می شود. به طور کلی آرتریت در شانه باعث میشود غضروف سخت که استخوان را پوشش می دهد و معمولا از استخوان محافظت می کند، شروع به نازک شدن کند. استخوان در معرض تنشهای شدید قرار می گیرد. این مشکلات منجر به درد، سفتی، ایجاد صدا در شانه و کاهش عملکرد می شود. آرتریت همچنین می تواند با دارو، تراپی و تزریق درمان شود، اما اگر خیلی شدید باشد، می تواند با نوع دیگری از عمل جراحی به نام جراحی تعویض مفصل شانه مدیریت شود. مانند تعویض مفاصل باسن و زانو، تعویض مفصل شانه می تواند موجب تسکین درد شدید شود.

صرف نظر از این که آیا آسیب دیده اید و یا فقط تجربه درد در ارتباط با کار زیاد و استفاده بیش از حد از شانه دارید، اگر شانه شما آسیب دیده است، گزینه های زیادی برای درمان وجود دارد. مهم است که به جراح ارتوپد خود مراجعه کنید تا بتوانید ارزیابی کاملی از درد خود با استفاده از معاینه فیزیکی و اشعه ایکس از شانه داشته باشید.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


ائل شن احمدزاده
1397/02/02

سلام من این مشکلات رو دارم این چی میتونه باشه؟
درد بازو در حالت ایستاده یعنی وقتیکه بازو در حالت ریلکس و افتاده است
بی ثباتی شانه در همین حالت
صدا دادن شانه هنگام چرخاندن شانه
صدادادن آرنج هنگام صاف کردن دست این حالت یکم دردناکه

معرفی بیماری های فوق تخصص جراحی شانه

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص جراحی شانه

  • شکستگی استخوان شانه

    شکستگی استخوان شانه

    علائم و انواع شکستگی استخوان کتف در ناحیه شانه چیست؟ استخوان شانه، استخوانی پهن و مثلث شکل است که استخوان بالایی بازو را به دیواره قفسه سینه و ترقوه متصل میکند. استخوان ش

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص جراحی شانه