شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

درمان|دلایل|پیشگیری از آبله مرغان در کودکان

تاریخ : 1396/08/30 درمان|دلایل|پیشگیری از آبله مرغان در کودکان

آبله مرغان در کودکان
آبله مرغان یک بیماری مسری است که با جوش های قرمزی که تبدیل به تاول های کوچکی می شوند، ظاهر می شود. امروزه بچه ها در برابر این بیماری ایمن شده اند و اخیرا این بیماری زیاد در بین کودکان شایع نیست. اما اگر فکر می کنید کودک تان به آبله مرغان مبتلا شده است هر چه سریع تر به پزشک اطفال مراجعه کنید.


دلایل آبله مرغان
آبله مرغان با ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود. این بیماری به راحتی با ارتباط مستقیم بدنی بین دو فرد و یا از طریق عطسه و سرفه  منتقل می شود. کودکانی که در برابر این بیماری ایمن نشده اند و یا کودکانی که سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند با یک تماس مستقیم با این تاول های خارشی به راحتی این بیماری را از بزرگسالان می گیرند زیرا این تاول ها نیز تحت تاثیر ویروس واریسلا زوستر قرار می گیرد. اما بزرگسالان از طریق این تاول ها از کودکان این بیماری را نمی گیرند.

 


علائم آبله مرغان  
کودکان و بزرگسالانی که به آبله مرغان مبتلا می شوند معمولا 2 الی 3 هفته هیچ علائمی در آن ها وجود ندارد. در کودکان علائم بیماری معمولا با خستگی و بی حالی مانند زمانی که تب دارند یا غده هایشان متورم شده، پدیدار می شود. بعد از گذشت 3 الی 5 روز تاول ها بیرون میزنند. در ابتدا ، این تاول ها به شکل لکه های قرمز هستند و سپس به شکل تاول های کوچک در سرتاسر قفسه ی سینه ، پشت، شکم و صورت گسترش میابند. بزودی این تاول ها در بقیه ی بدن از قبیل دهان ، گوش ها و یا دستگاه تناسلی و چشم ها ظاهر میشوند. این تاول ها معمولا خارش زا هستند و تاول های جدید نیز مانند تاول های قبلی زخم شده و خشک می شوند. این جای زخم ها هفته ها طول می کشد تا بیفتد. جوش ها بر خلاف تاول ها و زخم ها هیچ اثری ندارند. علائم آبله مرغان در کودکان خیلی خفیف تر از بزرگسالان است. آبله مرغان چند روز قبل از ظاهر شدن جوش ها و تا زمانی که زخم ها و تاول ها کاملا خشک شوند ، قابل انتقال هستند. این پروسه معمولا یک هفته زمان میبرد.


حتما بخوانید: 5 روش جدید برای درمان جای جوش و حفره صورتعوارض آبله مرغان  
در کودکان سالم هیچ گونه عوارضی وجود ندارد اما این عوارض ممکن است اتفاق بیفتند و موجب عفونت یا ایجاد زخم در پوست ، سینه پهلو و التهاب مغزی شوند. کودکانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند برای مثال کودکان سرطانی یا کودکانی که داروهای تقویت کننده ی سیستم ایمنی مانند استروئید ها با دوز بالا مصرف میکنند ، از این بیماری صدمات بیشتری می بینند. این کودکان باید از افرادی که به آبله مرغان مبتلا شده اند یا احتمال میرود به آن آلوده شده  باشند اما علائمی ندارند، باید دور نگه داشته شوند. اگر کودک تان سیستم ایمنی ضعیفی دارد و با فردی که مبتلا به آبله مرغان است در ارتباط باشند باید سریعا با پزشک مشورت کنید.


حتما بخوانید: آموزش بازی و افزایش مهارت های بازی کردن در کودکان اوتیسمدرمان آبله مرغان
کودکان مبتلا به آبله مرغان نیاز به درمان دارند و این درمان تنها برای از بین بردن علائم این بیماری مانند خارش کاربرد دارد. برای از بین بردن خارش ناشی از آن ، یک باند گازی را به بی کربنات و جوش شیرین و آب آغشته کرده و باند را بر روی لکه ها بگذارید. پماد هایی از قبیل لوسیون کالامین نیز میتواند برای رفع خارش ها کمک کند. اگر کودک شما نمی تواند  خارش های ناشی از آن را تحمل کند، پزشک ممکن است داروی آنتی هیستامین نیز تجویز کند. اگر کودک شما همراه با این بیماری به تب نیز مبتلا شود می توانید پاراکتامول برای کاهش تب استفاده کنید. هرگز در این موقع به کودک تان آسپرین ندهید زیرا کودکان مبتلا به آبله مرغان که با مصرف قرص آسپرین درمان شده اند ممکن است مبتلا به سندرم ریه که بیماری بسیار جدی اما نادری است، شوند. کودکانی که به آبله مرغان شدیدی مبتلا شده اند و نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند ممکن است برای شان داروهای ضد ویروسی مثل آسیکلویر تجویز شود. اگر کودک شما آبله مرغان دارد ، ناخن هایش را کوتاه نگه دارید زیرا در صورت خارش نواحی تاول زده زخم ها کمتر آلوده می شوند. برای کودکان کوچک از دست کش استفاده کنید.


پیشگیری از آبله مرغان
بهترین روش برای پیشگیری از آبله مرغان این است که کودک تان را ایمن نگه دارید. بر اساس برنامه ی ایمنی دولت استرالیا ، کودک شما در هجده ماهگی ( مگر اینکه تا این سن به آبله مرغان مبتلا شده باشد) و یا در سال هفت دبیرستان (اگر که به آبله مرغان و یا عفونت مبتلا نشده باشد) ایمنی بدنش را در مقابله با آبله مرغان بدست می آورد. اگر کودک شما ایمن شده است و باز هم مبتلا به آبله مرغان شود بیماری در او بسیار خفیف تر خواهد بود. ایمنی در برابر آبله مرغان برای کودکان 14 سال و بزرگتر و بزرگسالانی که هنوز در برابر آبله مرغان ایمن نشده اند و یا هنوز به آن مبتلا نشده اند توصیه می شود.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص و فوق تخصص اطفال

بر طرف کردن گرفتگی بینی کودکان

بر طرف کردن گرفتگی بینی کودکان

گرفتگی بینی اطفال و به خصوص شیرخواران آن ها را بسیار آزار می دهد و موجب خفگی و مشکلات تنفسی در آن ها می شود با چه روش های درمانی باید این عارضه را برطرف کنیم و توصیه های مهم در این زمینه کدامند

آخرین مطالب پزشکی متخصص و فوق تخصص اطفال