دکتر ندا رشتچیان

یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

درمان سرطان سینه در زنان جوان و تفاوت آن با دیگر سن‌ها

تاریخ : 1396/08/24 درمان سرطان سینه در زنان جوان و تفاوت آن با دیگر سن‌ها

در ادامه به بررسی تفاوت سرطان سینه در زنان جوان با دیگر سنین و بزرگسالان پرداخته و نکات درمانی و برای این بازه سنی را توضیح می دهیم.


حتما بخوانید: سرطان تخمدان | علائم و نحوه تشخیص


سرطان سینه در زنان جوان

زن های جوان معمولا فکر نمیکنند که مبتلا به سرطان سینه شوند. با این حال ، کمتر از هفت درصد افراد مبتلا به این عارضه در زنان زیر چهل سال اتفاق میفتد. اما این بیماری ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد و این نکته بسیار مهم است که راجب عوامل خطر زا، صرف نظر از در نظر گرفتن سن تان آگاه شوید.

موارد زیرشما را در بالاترین خطر مبتلا شدن قرار میدهد:

  • - سابقه ی شخصی داشتن سرطان سینه یا  برخی از بیماری های غیرسرطانی مربوط به سینه.
  • - سابقه ی خانوادگی سرطان سینه ، به خصوص در مادر ، دختر یا خواهر.
  • - سابقه ی پرتو درمانی سینه تا قبل از چهل سالگی.
  • - داشتن نقص های ژنتیکی خاص (که به آن جهش بی آر سی آ 1 یا بی آر سی آ 2 میگویند).
  • - داشتن عادت ماهانه قبل از دوازده سالگی.
  • - در بعضی از زنان ، در سنی که تنها اولین فرزند خود را دارند.
  • - دیگر عوامل پر خطر شامل مصرف بی رویه ی الکل ، مصرف بیش از حد گوشت قرمز ، متورم شدن سینه ها ، چاقی و عوامل نژادی میباشد.

برخی از مطالعات نشان میدهد که قرص های ضد بارداری در ده سال اخیر به آرامی خطر گسترش سرطان سینه را افزایش میدهد. اگر چه مطالعات دیگر چنین اثراتی را نشان نمیدهد. ترشح هورمونهای جایگزینی با استروژن و پروژسترون خطر گسترش سرطان سینه را افزایش میدهد.

تفاوت سرطان سینه در زنان جوان چیست؟

درمان سرطان سینه در زنان جوان و تفاوت آن با دیگر سن‌ها

تشخیص سرطان سینه در زنان زیر چهل سال معمولا دشوار تر است، زیرا بافت سینه شان نسبت به زنان بالای چهل سال متراکم تر است. تا زمانی که یک توده در سینه ی زنان جوان تر احساس شود سرطان میتواند رشد کند. علاوه بر این ، سرطان سینه در زنان جوان تر میتواند تهاجمی باشد و کمتر به درمان جواب میدهد. زنانی که در سن پایین تری بیماریشان تشخیص داده میشود معمولا شانس بیشتری برای تغییر دادن ژن های بی آر سی آ 1 و بی آر سی آ 2 دارند.

تاخیر در تشخیص سرطان سینه باعث بروز مشکلاتی میشود. بسیاری از زنان جوان تر علائم هشدار دهنده مانند توده های موجود در سینه ،یا برون ریزی غیر طبیعی نوک سینه را نادیده میگیرند زیرا آنها معتقدند که هنوز خیلی جوان هستند که به سرطان سینه مبتلا شوند. آنها ممکن است یک توده را یک کیست بی خطر فرض کنند. برخی از پزشکان نیز ممکن است این توده ها را در زنان جوان  با کیست ها اشتباه بگیرند.

آیا زنان زیر چهل سال باید ماموگرافی انجام دهند؟

به طور کلی ، ماموگرافی های مرتب برای زنان زیر چهل سال پیشنهاد نمی شود زیرا در این زمان بافت سینه رو به متراکم شدن میرود و ماموگرافی معمولا موثر واقع نیست. در سال 2015 جامعه ی سرطانی آمریکا سن تست ماموگرافی را به چهل و چنج ساگی افزایش داد. بیشتر متخصصان معتقدند که خطر های کمتر این سن و سال با پرتو یا ماموگرافی قابل توجیه نیستند. اما ماموگرافی ممکن است برای زنان جوانی که سابقه ی سرطان سینه یا عوامل پرخطر دیگر را دارند توصیه شود.

بهترین راهکار برای غربال گری سرطان سینه در زنان جوان چیست؟

جامعه سرطان آمریکا پیشنهاد دارد که همه ی زنان میدانند که فرم سینه شان چگونه است یا چه حسی دارد و هرگونه تغییری را میتوانند به پزشک خود گزارش دهند. جامعه ی سرطانی آمریکا  پیشنهاد داد که زنان بعد از سن بیست سالگی میتوانند خودشان سینه هایشان را تست کنند. در مورد مزایا و معایب تست خودتان با پزشکتان صحبت کنید. معمولا تست سینه ی مرتب هر سه سال توسط پطشک به زنان بیست ساله توصیه میشود.  جامعه ی سرطانی آمریکا ماموگرافی سالیانه را معمولا از سن چها و پنج سالگی پیشنهتد میکند. گروه متخصصان در مورد سن شروع ماموگرافی نظرات یکسانی ندارند  و شما باید راجبه این موضوع با پزشک خودتان مشورت کنید. برای زنان بین 50 تا 74 سال  متخصصان یو اس پی اس تی اف پیشنهاد میدهند که زنان باید هر دو سال تست ماموگرافی را انجام دهند و بعد از سن 74 سالگی نیازی به انجام این تست ندارند.

با پزشک خود راجبه اینکه چه زمانی باید ماموگرافی انجام دهید صحبت کنید. در زنان جوان تر ماموگرافی دیجیتال میتواند یک جایگزین برای ماموگرافی استاندارد باشد. ماموگرافی دیجیتال بهتر میتواند اجزای غیر نرمال را در تراکم بافت سینه نشان دهد.

بهترین درمان سرطان سینه در زنان جوان چیست؟

تصمیمات درمانی معمولا بر اساس اینکه آیا سرطان در اطراف سینه پخش شده است یا نه مانند سلامت کلی زنان و شرایط شخصی فرد گرفته میشود.

گزینه های درمانی شامل:

  • - جراحی: یا لامپکتومی که شامل برداشتن تومور و برخی از بافت های اطراف  یا برداشتن کامل پستان یا بخشی از آن است که باعث برداشتن کل سینه می شود.
  • - پرتودرمانی که معمولا در ادامه ی لامپکتومی انجام میشود یا شیمی درمانی یا هورمون درمانی که اغلب بعد از عمل جراخی برای کمک به خراب کردن سلول های سرطانی و جلوگیری از بازگشت دوباره ی آن پیشنهاد میشود.

درمان سرطان سینه معمولا جنسیت ، باروری و بارداری را تحت تاثیر قرار میدهد. اگر تمایل به بچه دار شدن هستید قبل از شروع درمان با پزشک جراح و متخصص بیماری های زنان خود صحبت کنید.

منبع: webmd

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح و متخصص بیماری های زنان

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص بیماری های زنان

آخرین مقالات پزشکان جراح و متخصص بیماری های زنان