پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

درمان سنگ کلیه

تاریخ : 1396/11/11 درمان سنگ کلیه

درمان سنگ کلیه

اکثر افراد مبتلا به سنگ کلیه قادر به دفع آن در مدت 48 ساعت با نوشیدن زیاد مایعات هستند. داروهای ضد درد می توانند ناراحتی را کاهش دهند. سنگ کوچکتر، بیشتر احتمال دارد بدون مداخله دفع شود. عوامل دیگری که بر توانایی دفع سنگ تاثیر می گذارند شامل بارداری، اندازه پروستات و اندازه سنگ بیمار می باشد . سنگهایی که 9 میلیمتر یا بزرگتر هستند معمولا خودشان دفع نمی شوند و نیاز به مداخله دارند . سنگهایی که 5 میلیمتر هستند ، 20 درصد شانس دفع دارند ، در حالی که 80 درصد از سنگهایی که 4 میلیمتر هستند ، امکان دفع بدون مداخله و دارو ندارند .

 

روش درمان سنگ های کلیه ای که بدون مداخله دفع نمی شوند

لیتوتریپسی روشی است که با استفاده از امواج شوک برای شکستن سنگ کلیه به قطعات کوچکتر استفاده می شود و بدین ترتیب سنگ می تواند به راحتی از بدن خارج شود . دستگاه مورد استفاده برای این روش لیتوتریپتر نامیده می شود . همچنین سنگ کلیه می تواند از طریق جراحی برداشته شود. نفرولیتوتومی از راه پوست روشی است که در آن سنگ کلیه توسط یک برش کوچک در پوست برداشته می شود. سنگ کلیه را نیز میتوان با وسیله ای به نام  ureteroscope برداشت، این وسیله از طریق مجرای ادرار وارد مثانه میشود تا به سنگ برسد .

 

چگونه می توان از ایجاد سنگ کلیه جلوگیری به عمل آورد

بهترین راه برای جلوگیری از سنگ کلیه، جلوگیری از شایع ترین علت - کم آبی بدن است . وقتی که ادرار شما روشن است ، به اندازه کافی هیدراته می شوید . اکثر مردم نیاز دارند بین 8 تا 10 لیوان آب در روز داشته باشند . از آب گریپ فروت اجتناب کنید چرا که با ایجاد سنگ کلیه مرتبط است .

رژیم غذایی در ایجاد برخی از سنگهای کلیه خود نیز یک عامل است . متخصص تغذیه می تواند مواد غذایی را برای کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه توصیه کند . استفاده بیشتر از مقدار تجویز شده ویتامین D ، ویتامین  C، نمک ، پروتئین و غذاهای حاوی اگزالات بالا (سبزیجات سبز تیزه) ممکن است خطر تشکیل سنگ را افزایش دهد . خوردن غذا های حاوی پروتئین پایین ، رژیم کم سدیم با کلسیم کافی ، احتمال ایجاد سنگ را کاهش می دهد .

وزن اضافی با به سنگ کلیه مرتبط است. در یک مطالعه، افزایش وزن در اوایل بزرگسالی با افزایش خطر ایجاد سنگ در ارتباط بود. عوامل دیگر مرتبط با خطر سنگ کلیه عبارت بودند از: دور کمر و شاخص توده بدنی بالا (BMI). عدم فعالیت فیزیکی ممکن است خطر را افزایش دهد. بعضی از داروها مانند استازولامید (Diamox) و ایندیناویر (Crixivan) با تشکیل سنگ کلیه ارتباط دارند.

------------------------------------------------

دکتر سهراب نقی زاده 
جراح و متخصص كليه و مجاری ادراری


تشخيص درمان به موقع سرطان پروستات
درمان سنگ هاي كليه و سيستم ادرار
بدون نياز به عمل جراحی باز
تشخيص و درمان بی اختياری ادراری و تكرر ادرار 
درمان ناباروری و ناتوانی جنسی مردان
با جديدترين روشهای روز دنيا 
تست نوار مثانه ( يوروديناميك) 
تست اندازه گيری سرعت خروج ادرار (فلومتری) 
درمان سنگ های کلیه با روش اندوسکوپیک
جراحی لیزری پروستات
درمان سرطان های کلیه ، مثانه و دستگاه ادراری

نشانی: ولیعصر، بالاتر از دوراهی یوسف آباد ، ابتدای خیابان فتحی شقاقی، پلاک ۱۹، طبقه ۳، واحد ۱۰

شماره تماس: ۸۸۱۰۲۸۱۹ - ۸۸۷۰۴۵۵۱

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص اورولوژی، جراحی کلیه و مجاری ادراری

رنگی شدن ادرار نشانه چیست؟

رنگی شدن ادرار نشانه چیست؟

دکتر نجفی افزود: مشاهده ادرار قرمز رنگ و یا زرد مایل به قرمز، ممکن است ناشی از وجود بسیاری از گلبول های قرمز در ادرار باشد که در صورت مواجه با چنین موردی فرد باید با انجام آزمایش ادرار به جزئیات پی ببرد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص اورولوژی، جراحی کلیه و مجاری ادراری