پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

درمان واریس مری

تاریخ : 1398/06/06 درمان واریس مری

واریس مری بیشتر در افرادی که ناراحتی کبد دارند دیده می شود کار کبد پاک کردن خون از سموم است . سیاهرگ خون را به کبد می رساند. در صورت بیمار شدن کبد این جریان خون کند می شود. این مسئله باعث می شود که فشار خون در سیاهرگ کبد زیاد شود و باعث تجمع خون در رگ های خونی اطراف مانند رگ های مری شوند .

دیواره این رگ ها نازک است و ازدیاد خون باعث تورم و بزرگ شدن آنها می شود. در حالتی که فشار خون در این رگ ها زیاد شود رگ های واریسی خون ریزی می کنند که اگر این خونریزی کنترل نشود منجر به مرگ می گردد.

دلایل ایجاد واریس مری چیست ؟

افشاز فشار خو رگ هایی که به کبد می رسند در اصطلاح پرفشاری ورید می گویند. شرایطی که باعث این پرفشاری می شود عبارتند از :

 1. سیروز کبدی
 2. تشکیل لخته های خونی در رگ های طحال یا کبد
 3. اتصال غیر عادی رگ ها بین کبد یا طحال
 4. عفونت های خاص عفونت های خاص مانند شیستوزمیازیس
 5. نارسایی قلبی شدید
 6. بیماری هاجکین
 7. بیماری سارکوئیدوز

عوارض واریس مری

علائم واریس مری کدام اند ؟

واریس مری معمولا علامتی ندارند تا وقتی که خونریزی کنند. این خونریزی علائمی دارند مانند :

 1. استفراغ خونی
 2. مدفوع سیاه یا خونی
 3. سرگیجه
 4. شوک و غش کردن در موارد بسیار شدید
 5. خونریزی و کبودی
 6. آب آوردن شکم
 7. زردی پوست و چشم ها
 8. پارگی واریس باعث هماتمز شدید و بدون درد با خون قهوه ای تیره می شود.
 9. رنگ پریدگی ، تاکیکاردی و اورتوساز

چگونگی تشخیص واریس مری :

اگر بیمار دچار بیماری سیروز کبدی باشد پزشک او را باید از لحاظ ابتلا به واریس مری نیز بررسی کند. قسمت هایی که در تشخیص این بیماری کمک می کنند شامل :

 1. آندوسکوپی : انجام آندوسکوپی از دستگاه گوارش یک روش مطلوب برای مشاهده و بررسی رگ های واریسی می باشد. پزشک لوله منعطفی را وارد مری و معده و ابتدای روده او می کند و رگ های بزرگ شده را از این طریق بررسی می کند و از این طریق خطر خونریزی را بررسی می کنند و می توانند در مورد درمان نتیجه گیری کنند.
 2. عکس برداری : سی تی اسکن و سونوگرافی داپلر از شکم و سیاهرگ کبد می تواند واریس مری را تایید یا رد کند.
 3. اندوسکوپی کپسولی : در این روش ، بیمار کپسولی که به اندازه یک قرص ویتامین است و حاوی یک دوربین کوچیک است را می بلعد این دوربین در حین پایین رفتن از مری عکسبرداری می کند.

عوارض واریس مری :

خونریزی از دستگاه گوارش یکی از مهم ترین خطراتی است که بیماران مبتلا به سیروز را تهدید می نماید خونریزی گوارشی است که اغلب به دلیل پاره شدن واریس مری اتفاق می افتد.

تقریبا تمام خونی که از روده ها منشاء می گیرد از طریق یک ورید یا سیاهرگ به کبد می رسد و از آنجا به قلب می رسد . در این بیماران خون به خوبی از کبد خارج نمی شود و در در نتیجه خون پس زده می شود.

یکی از راه هایی که خون می تواند به حرکت خود ادامه دهد و وارد جریان خون عمومی شود وریدهای اطراف مری در ناحیه اتصالی آن به معده است . در نتیجه افزایش فشار خون در این ناحیه زیاد می شود. که ممکن است این وریدها پاره شوند و فرد علائمی مانند استفراغ و یا مدفوع سیاه رنگی دفع کند.

درمان واریس مری :

اولین هدف از درمان واریس مری جلوگیری از ایجاد خونریزی است زیرا این خونریزی خطر مرگ را به دنبال دارد اگر گر خونریزی اتفاق بیفتد راه هایی برای توقف آن وجود دارد.

 1. جلوگیری از خونریزی واریس مری : کاهش فشار خون در سیاهرگ باب ،خطر خونریزی را کم می کند این درمان به وسیله استفاده داروهای کاهش دهنده فشار خون و استفاده از نوار پلاستیکی برای بستن سیاهرگ های دچار خونریزی انجام می گیرد.
 2. راه های توقف خونریزی واریس معده : برای این کار از توارهای پلاستیکی برای بستن سیاهرگ های خونریزی کننده و داروهای کند کننده جریان خون به سیاهرگ استفاده می شود.
 3. پیوند کبد : افرادی که بیماری شدید کبدی دارند و یا کسانی که مکررا دچار خونریزی واریس معد می شوند می توانند پیوند کبد انجام دهند و کبد بیمار خود را با یک کبد سالم تعویض کنند.
 4. خونریزی مجدد : بیشتر افرادی که یک بار دچار خونریزی واریس مری شده اند مجددا به ان مبتلا می شوند به همین دلیل استفاده از داروهای جلوگیری کننده از خونریزی مثل بتابلوکرها و بستن رگ های خونریزی شده برای جلوگیری از خونریزی بعدی مفید می باشد.

مقاله پیشنهادی :  برداشتن پولیپ روده

چه زمانی نیاز است به پزشک متخصص مراجعه کنیم :

خونریزی به دلیل واریس مری می تواند زندگی فرد را تهدید کند. در این حالت فرد ممکن است مقدار زیادی خون در کوتاه مدت از دست بدهد و این شرایط باعث کاهش فشارخون و وارد شدن شوک به او می شود .

به همین دلیل زمانی که دچار استفراغ خونی یا وجود خون در مدفوع خود شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص و درمان را برای رفع مشکل انجام دهند.

راه های جلوگیری از واریس معده :

در حال حاضر راهی برای جلوگیری از واریس مری افراد مبتلا به سیروز کبدی وجود ندارد . اگر دچار بیماری کبدی هستید از پزشک خود راه های جلوگیری از ایجاد عوارض آن مثل واریس مری را سوال کنید.

چند توصیه مهم برای حفظ کبد در بیماری کبدی :

 • الکل ننوشید : بیماران مبتلا به ناراحتی کبد نباید الکل بنوشند زیرا الکل فشار زیادی به کبد وارد می کند.
 • رژیم غذایی سالمی داشته باشید. سبزی و میوه فراوان بخورید . کمتر غذای سرخ شده بخورید . نان و غلات سبوس دار بخورید.
 • وزن سالم خود را حفظ کنید زیرا تجمع چربی در بدن به کبد آسیب می رساند و چاقی باعث افزایش خطر ابتلا به عوارض سیروز کبدی می شود.
 • از محصولات شیمیایی به میزان کم و با دقت استفاده کنید.
 • خطر ابتلا به بیماری هپاتیت را کاهش دهید. رابطه جنسی نامشروع و استفاده از سرنگ های مشترک برای تزریق خطر ابتلا به هپاتیت های B و C می شود.

ندا رشتچیان

دکتر ندا رشتچیان

متخصص داخلی گوارش در تهران

 

نشانی: تهران خیابان پاسداران نبش خیابان گلستان 9 ساختمان پرنس واحد 12

شماره تماس: 02122779280

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص و فوق تخصص گوارش و کبد

درمان یوبوست با روشهای زیر

درمان یوبوست با روشهای زیر

هنگامی که دچار یبوست می شویم چه راه و روشهای درمانی می توانند به ما کم کنند و باعث رفع آن می شوند چه کارهایی به ما در این زمینه کمک می کنند یبوست می تواند ریشه در فشار به ناحیه کمر درطول روز، خواب نا آرام شب، و حتی جوش های روزهای بعد داشته باشد. اما به خاطر داشته باشید که تمامی این موارد می تواند با کمک توصیه های تخصصی زیر برطرف گردد. توصیه هایی که با پیشگیری از مشکلات آتی، به شما آرامش خاطر می دهد.

جلوگیری از سرطان کبد با مصرف مرغ و ماهی

جلوگیری از سرطان کبد با مصرف مرغ و ماهی

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید که در مجله داروشناسی و دارودرمانی منتشر شده است، کسانی که مرغ و ماهی بیشتری مصرف می‌کنند، کمتر از سایرین در معرض ابتلا به سرطان کبد قرار خواهند داشت. در این مطالعه، محققان به بررسی مجموعه‌ای از مطالعات پیشین پرداختند که در حد فاصل سال‌های 1956 و 2013 منتشر شده بود. نتایج نشان داد افرادی که گوشت سفید بیشتری می‌خورند، 22 تا 31 درصد کمتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد قرار دارند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص و فوق تخصص گوارش و کبد