یکشنبه ۲۴ آذر۱۳۹۸

در مورد بیماری انحراف چشم (استرابیسم) بیشتر بدانید

تاریخ : 1398/01/22 در مورد بیماری انحراف چشم (استرابیسم) بیشتر بدانید

جراحی انحراف چشم

در برخی از موارد انحراف چشم در کودکان و بزرگسالان درمان با استفاده از عینک صورت می گیرد. در مورد کودکان در برخی از موارد اگر انحراف چشم زود تشخیص داده شود برای بهبود هر چه بهتر بینایی بهتر است هر چه زودتر عمل جراحی صورت گیرد. در بزرگسالان نیز تطبیق چشم ها از طریق عمل جراحی انجام می شود و این جراحی جزو جراحی های زیبایی محسوب نمی شود و عمل های زیبایی معمولا شامل برطرف کردن علائم پیری از چشم و اطراف آن است اما این عمل جهت بهبود بینایی انجام می گیرد و از فواید دیگر آن برطرف کردن دو بینی و بهبود فعالیت های اجتماعی برای فرد می باشد . درطول این عمل ، یک یا چند ماهیچه ی چشم قوی ، ضعیف و یا از جایش انتقال داده می شوند تا انحراف موجود در چشم از بین برود .بعد از انجام این عمل معمولا بیمار نیاز به بستری شدن یک شب در بیمارستان را ندارد و همان روز طبق دستور جراح مرخص می گردد .

قبل از انجام عمل آزمایشاتی که به آن آزمایشات حسی حرکتی گفته می شود از بیمار گرفته می شود تا جراح بتواند مشخص کند کدام ماهیچه نیاز به قوی شدن، ضعیف شدن و یا انتقال دارد . همچنین پزشک باید درجه ی انحراف را اندازه بگیرد . گاهی اوقات حتی اگر یک چشم منحرف باشد باید هر دو چشم عمل شود .

معمولا این عمل به ندرت با خون ریزی همراه است . با این حال برخی از جراحان خوردن داروهایی که سبب رقیق شدن خون می شوند مانند آسپرین و قرص هایی که در خود آسپرین دارند مانند ایپوبروفن   را تا چند روز و یا یک هفته قبل از عمل منع می کنند . معمولا در این موارد از استامینوفن بیمار در صورت درد می تواند استفاده کند.

 

عمل جراحی انحراف چشم

معمولا در کودکان باید بیهوشی کامل انجام شود . قبل از عمل به کودک دارویی داده می شود تا نگرانی دوری از والدین برایش کمتر شود . در بزرگسالان هم بی حسی کامل و هم موضعی می تواند انجام شود . بیمار نباید هشت ساعت قبل از عمل چیزی بخورد به همین دلیل معمولا این جراحی صبح زود انجام می شود .  در طول عمل پلک را با وسیله ای کاملا باز نگه می دارند . پزشک در بخشی از چشم برای دسترسی به ماهیچه ها شکافی ایجاد می کند و طبق آزمایشات آن ها را قوی ، ضعیف یا انتقال می دهد . بیشتر این عمل ها یک الی دو ساعت زمان می برند ولی بیمار بعد از عمل باید ساعت ها در بیمارستان بماند . بعد از عمل کودکان می توانند بعد از دو روز به مدرسه بروند . بزرگسالان روز عمل و یک روز بعد از آن نباید رانندگی کنند و یک هفته استراحت نیاز دارند . معمولا تا دوهفته بعد از عمل نباید شنا کنید . چشم ها بعد از عمل تا یک الی دو هفته ممکن است قرمز باشند.


دکتر بابک باب شریف

فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم (زییایی) و لیزر

عضو انجمن جراحان چشم امریکا AAO

عضو انجمن جراحان کاتاراکت و رفرکتیو سرجری اروپا ESCRS

مدرک از انجمن بین المللی چشم ICO از کمبریج انگلستان

دوره تکمیلی از UNIVERSITY OF TEXAS , USA

مدرک پزشکی عمومی

بورد تخصصی چشم پزشکی مدرک فوق تخصصی : دانشگاه علومپزشکی شهید بهشتی 1385

زمینه های تحقیقاتی و مطالعاتی: جراحی پلاستیک و زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

افتادگی پلک (پتوز)

جراحی اصلاح انحراف چشم (استرابیسم)

اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم با لیزر (لازک - PRK –لیزیک)

جراحی های اربیت و مجاری اشکی و آب مروارید

بیمارستان ها : عضو انجمن جراحان چشم امریکا AAO

عضو انجمن جراحان کاتاراکت و رفرکتیو سرجری اروپا ESCRS

بيمارستان نگاه

نشانی: ونک، ضلع شمالی میدان ونک، کوچه صانعی، ساختمان پزشکان مرجان، طبقه 5

شماره تماس: 02188887473

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص چشم پزشک

آخرین مطالب پزشکی متخصص چشم پزشک