دکتر ندا رشتچیان

یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

دلایل اصلی دندان درد

تاریخ : 1397/03/02 دلایل اصلی دندان درد

10 دلیل اصلی دندان درد

دندان درد برای همه ی افراد زجر آور است. پیدا کردن دلیل دندان درد را در این مقاله با هم دنبال می کنیم. در متن زیر می توانید ده دلیل اصلی برای دندان درد را ببینید و حتی شاید بتوانید دلیل دندان دردتان را نیز از این طریق تشخیص دهید.

 

10- تنظیم دندان های کج و ناصاف

کجی دندان ها و نا منظم بودنشان یکی از علل بروز دندان درد در بسیاری از افراد هستند. دردها معمولا بعد از اینکه دندان ها مرتب شوند و یا کشیده شوند وجود دارند اما چند روز بعد خیلی بهتر می شوند. اگر دردها همچنان آزار دهنده باشند و دائمی باشند با دندان پزشک خود در مورد ارتودنسی دندان هایتان صحبت کنید.

 

9- دندان های نامنظم و یا فشار دندان عقل بر سایر دندان ها

دندان هایی که کج هستند می توانند به سایر دندان ها فشار بیاورند و آن ها را نیز کج می کنند و در نتیجه موجب بروز درد می شوند. فشار دندان های عقل که کج شده اند و یا در لثه مانده اند می توانند خیلی دردناک شوند و موجب چرک کردن در زیر لثه شده و گاهی اوقات باعث فشار به دندان های دیگر می شوند. این موارد ممکن است مورد توجه دندان پزشک تان قرار بگیرد. در دندان های کج روش ارتودنسی روش مناسبی است و کاهی اوقات برای دندان عقل از جراحی استفاده می کنند.

10 دلیل دندان درد

8- مسواک زدن نادرست

گاهی اوقات افراد به فشاری که با مسواک زدن نادرست به دندان های خود وارد می کنند توجهی ندارند و در نتیجه ممکن است منجر به عفونت، زخم و خونریزی در لثه ها شود. اگر این فشارها دائمی باشند موجب نازک شدن لثه ها و نا مقاوم شدن دندان ها می شود و در نتیجه منجر به دندان درد می شوند. در مورد نحوه ی صحیح مسواک زدن با دندان پزشک خود صحبت کنید و حتما از یک مسواک نرم و منعطف استفاده نمایید.

مقاله پیشنهادی : هفت راه برای سفید کردن دندان ها به روش طبیعی

7- ساییده شدن دندان ها

ساییده شدن دندان ها و یا دندان قرچه در خواب یکی از علل اصلی درد ماهیچه های دندان و فک و گردن است. افراد ممکن است مرتب دندان هایشان را به هم در خواب و یا زمان استرس و دلهره به هم بسایند. دندان قرچه ی بسیار زیاد موجب ساییده شدن دندان های بالا و پایین و دندان هایی که در مقابل هم هستند می شود. در نتیجه موجب دردناک شدن استخوان فک و مفاصل شده و موجب سردرد و موجب پریدگی و یا شکستگی دندان می شود که همه ی این ها دردناک هستند. مهم ترین علل دندان قرچه در خواب اضطراب و دلهره ی قبل از خواب است.

 

6- آسیب به دندان های پر شده و ترمیم شده

پر کردن دندان های بسیار عمیق و فرسوده و شکسته معمولا به طور قابل توجهی از آسیب پذیری دندان جلوگیری می کند. زمانی که این محافظ ها می شکنند و یا آسیب می بینند قسمت های حساس دندان در معرض دمای زیاد، انواع غذاها و باکتری ها قرار می گیرند و در نتیجه موجب دردهای بسیار زیاد و یا کم در دندان می گردند. اگر دندان هایتان خالی شدند و نیاز به ترمیم دارند قبل از اینکه بخش های حساس آن در معرض هر چیزی قرار بگیرند آن ها را ترمیم کنید.

 

5- حساسیت به دما

اگر از آن دسته از افرادی هستید که به محض خوردن چیزهای سرد و یا گرم دندان تان درد می گیرد دندان های حساسی دارید و یعنی مینای دندان تان ساییده شده و عاج دندان تان در معرض مستقیم قرار گرفته است. برای محافظت آن ها در برابر دما از یک خمیر دندان مناسب دندان های حساس استفاده کنید.

 

مقاله پیشنهادی : معرفی انواع کیست دندان در کودکان

 

4- شکستگی دندان

دندان ها ممکن است به دلایل مختلف مانند در حین بازی، موقع افتادن، زمان ورزش و یا شکستن چیز سفتی با دندان ها فرسوده و بشکنند. اگر در دندان شکسته تان احساس درد می کنید به این معناست که شکستگی در قسمت میانی دندان و در نزدیک عصب انجام شده و موجب بروز درد گشته است. درد ممکن است به محض شکستن دندان بروز نیابد اما با گذشت زمان درد شروع شده و بدتر می شود به همین دلیل باید هرچه زودتر درمان شود تا موجب بروز مشکلات دیگر برایتان نشوند.

 

3- بیماری های لثه

بیماری های لثوی با یک درد شدید در دندان ها ، قرمزی و خون ریزی از لثه بروز یابند. یکی از علل اصلی آن عفونت لثه و استخوان های دهانی است. اگر آن را بدون درمان رها کنیم موجب آسیب به دندان و لثه و استخوان ها شده و ممکن است نیاز به عمل جراحی برای خارج کردن عفونت از دهان و دندان پیدا کنید.

10 دلیل دندان درد

2- آبسه ی دندان

زمانی که پوسیدگی دندان به حدی برسد که به ریشه ی دندان ها برسد احتمال عفونی شدن بافت و دندان های اطراف بسیار زیاد می شود و این امر موجب پیچیدن درد در دهان شده و تشخیص اینکه کدام دندان خراب است را سخت می کند. این مسئله ی مهمی است و باید به محض بروز یافتن در پی درمان آن باشید تا دندان تان را از دست ندهید. چیزی که معلوم است این است که این مسئله کاملا جدی است.

 

1- پوسیدگی دندان

یکی از شایع ترین علل دندان درد پوسیدگی دندان هاست. برای دندانی که آسیب دیده و مناطق اطراف آن پوسیدگی بیشتر است راحت می تواند به نقاط زیرین که به آن عاج دندان می گویند منتقل شود . عاج دندان که آسیب ببیند بسیار حساس شده و حفره در آن ایجاد می شود. اگر درد کمتر اما حالت عمیق و تیز شود یعنی پوسیدگی به مرکز دندان رسیده و بهتر است قبل از بروز پوسیدگی به مرکز دندان آن را درمان کنید.

اگر هر یک از دردهای بالا را تجربه کردید برای رفع آن به دندان پزشک مراجعه کنید و با یک آزمایش ساده علت آن را بفهمید و هر چه سریع تر درمان را آغاز کنید. تاخیر در درمان مشکل کوچک را بزرگ می کند. بنابراین نترسید و درمان را به تاخیر نیندازید .

منبع: 123dentist.com


مقالات مرتبط

 

بهداشت دندان های کج و دارای اختلالات بایت

مشاهده مقاله
بهداشت دندان های کج و دارای اختلالات بایت

هفت راه برای سفید کردن دندان ها به روش طبیعی

مشاهده مقاله
هفت راه برای سفید کردن دندان ها به روش طبیعی

6 راه درمان دندان درد در خانه و بدون نیاز به دارو شیمیایی

مشاهده مقاله

6 راه درمان دندان درد در خانه و بدون نیاز به دارو شیمیایی

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دندانپزشکان

آخرین مطالب پزشکی دندانپزشکان