جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸

دندانپزشک زیبایی و ترمیمی

تاریخ : 1398/05/27 دندانپزشک زیبایی و ترمیمی

یکی از مهم ترین فاکتورهای زیبایی داشتن یک لبخند زیبا و طرح لبخندی شکیل است. دندان هایی سفید و یکدست می تواند جذابیت و زیبایی شما را تضمین کند. دندانپزشکی زیبایی شاخه ای از دندانپزشکی است که تمرکز اصلی آن بر زیباسازی و ترمیم دندان های پوسیده خراب شده و یا دندانهایی است که تغییر رنگ داده اند می باشد.

در حالت کلی هر فرد باید هر شش ماه یکبار برای چکاب دندان های خود به دندان پزشک مراجعه کند اما در مواردی درمان فراتر از جرم گیری معمولی می رود. در دندانپزشکی ترمیم تشخیص ، پیشگیری و درمان بیماری های دهان انجام می شود.

ممکن است دندانپزشک برنامه درمانی برای دندان های لب پر شده ، دارای پوسیدگی ، ترک خوردگی و تغییر رنگ داده داشته باشد و هر کدام از این نوع دندان ها باید با درمان هایی مانند پر کردن دندان ، روکش ، ایمپلنت ، بریج و ... تحت درمان قرار گیرد.

طراحی لبخند در دندان پزشکی زیبایی :

اگر در بین اجزای صورت شما هارمونی و هماهنگی وجود داشته باشد شما لبخند زیبایی خواهید داشت به همین دلیل از طراحی لبخند استفاده می شود. در این طراحی تلاش می شود تا اندازه گوشه لب که به آن طرح لبخند می گویند با ساختار دندان ها هماهنگ باشد.

در این مورد دندانپزشک تلاش می کند تا به نحوی دندان را ترمیم کند که زمان لبخند اندازه و رنگ دندان ها با سایر نقاط صورت هماهنگ شود و دندان بدون عیب و نقص دیده شود.

طرح لبخند شامل تمام روش های زیبایی مثل ایمپلنت ، لمینت ، سفید کردن دندان ، ارتودنسی و جراحی لثه برای تصحیح عیب های خنده می باشد.

/دندانپزشک زیبایی و ترمیمی

متخصص ترمیم و زیبایی دندان :

انجمن دندانپزشکان آمریکا این رشته را به عنوان رشته ای رسمی در زمینه دندانپزشکی نمی پذیرد اما با این حال بسیاری از دندانپزشکان به خصوص در آمریکا و غرب ، با انتخاب این شاخه در کارهای تجاری و تبلیغتی فعالیت می کنند البته دو رشته ارتودنسی و پروتزهای دندانی به دندانپزشکی زیبایی نزدیک هستند که در آمریکا به رسمیت شناخته شده اند.

متخصص دندانپزشکی ترمیمی تمرکز اصلیش بر زیباسازی و ترمیم دندان های پوسیده و خراب است .

بسیاری از درمان های زیبایی دندان نیز باعث افزایش سلامت دندان هم می شوند. مثلا در پرکردن به روش سرامیکی رنگ دندان ظاهر بهتری دارد و در مقابل با فلزی کمتر تراشیده می شود و مینای دندان حفظ می گردد.

امروزه اقداماتی که برای زیبایی دندان ها استفاده می شود شامل ارتودنسی کوتاه مدت ، رزین کامپوزیت ، سفید کردن یا همان بلیچینگ و ... می باشد.

خدمات زیبایی و ترمیمی دندانپزشکی شامل موارد زیر می باشد :

 • اینله و انله :

اینله و انله به پرکردن غیر مستقیم دندان گفته می شود که توسط آزمایشگاه ساخته می شود و برای پوسیدگی های خفیف تا متوسط یا مواردی که ساختار کافی برای قرارگیری مواد پرکننده ندارند مورد استفاده قرار می گیرد.

این ها در آزمایشگاه به وسیله مواد رزین کامپوزیت ساخته می شوند و به وسیله چسب دندان به دندان چسبیده می شوند. این کار باعث استحکان بخشیدن به دندان ، بازگشت دندان به شکل طبیعی و جلوگیری از پوسیدگی های بیشتر و بدتر شدن آن می شود.

 • بلند کردن لثه :

بلند کردن لثه از روش های دندانپزشکی زیبایی می باشد و باعث شکل دهی به آن می شود. در این روش لایه های لثه شکل داده می شوند که باعث می شود تا دندان ها متقارن و زیبا جلوه کنند.

لثه های بزرگ ممکن است بر اثر دارهایی خاص ، التهاب لثه ای و ارتودنسی ایجاد می شود. در این روش گاهی چین و چروک های گوشه لب از بین می رود و باعث حس جوانی می شود و نیاز به عمل جراحی را کاهش می دهد.

 • ونیر :

ونیر لایه ی بسیار نازکی از مواد است که روی سطح دندان قرار داده می شود تا ترک و شکستگی های دندان را برطرف کند و ظاهری زیبا به انها ببخشد. جنس این ونیرها یا از جنس پرسلین یا رزین کامپوزیت می باشند.

رزین ماده ی مایعی است که می تواند تبدیل به جامد سفت و دائمی شود. این ونیرها در مطب دندانپزشک مستقیما روی دندان قرار میگیرند و توسط دندانپزشک شکل میگیرند و با اشعه مخصوص محکم می شوند.

نوع دیگری از ونیرها سرامیکی یا ونیر لمینت نام دارند که به صورت پوسته می باشند. روند لمینت کردن دندان ها دو یا چند جلسه طول می کشد در صورتی ه ونیر کامپوزیت طی یک جلسه انجام می شود.

 • باندینگ :

باندینگ ماده ای به رنگ دندان است که برای پر کردن فضاهای خالی و یا تغییر دادن رنگ دندان استفاده می شود. این کار تنها طی یک جلسه انجام می شود و می تواند تا سال ها در دهان دوام بیاورد.

زمانی که دندانی دچار پوسیدگی یا شکستگی می شود باندینگ رزین کامپوزیت می تواند بهترین گزینه برای درمان باشد. همچنین برای از بین بردن فضاهای بین دندان ها یا پوشاندن سطح خارجی دندان ها به منظور تغییر رنگ و شکل دندان استفاده می شود.

 • شکل دادن و تراشیدن مینای دندان :

این کار شامل حذف یا تراشیدن قسمتی از مینای دندان برای بهبود ظاهر دندان می باشد و دندانپزشک شاید این روش را با باندینگ یا ونیر ترکیب کند. این کار با توجه به تغییر طول ، شکل و موقعیت دندان استفاده شود و مشکلات زیر را حل می کند :

 1. دندان های کج یا همپوشانی شده
 2. دندان های شکسته یا نامرتب
 3. مشکلات جزئی بایت

اگر شما جز افرادی هستید که دندان هایی طبیعی دارید و هنوز مقداری استخوان بین دندان هایتان باقی است می توانید با شکل دادن به آنها دندان هایتان را زیبا کنید.

/ترمیم دندان

 • سفید کردن دندان :

یکی از موضوعاتی که زیبایی دندان را تحت تاثیر قرار می دهد رنگ نامناسب دندان ها می باشد. بعضی دندان ها رنگشان به صورت طبیعی زرد است و بعضی دیگر در اثر خوردن غذاهای رنگدانه دار رنگشان تغییر کرده است.

بیلیچینگ یا سفید کردن دندان یکی از رایج ترین روش های دندان پزشکی می باشد. البته برای سفید کردن از روکش های دندانی هم استفاده می شود.

برای تسریع در سفید کردن دندان از پرتوافکنی با لیزر آرگون استفاده می شود. به وسیله این لیزر مواد شیمیایی سفیدکننده فعال می شودو باعث روشن شدن رنگ دندان می گردد. این روش برای سفید کردن رنگ نامناسب دندان موثرترین روش می باشد.

 • بستن فضای بین دندان ها :

به علت های مختلف امکان دارد فضایی بین دندان ها ایجاد شود و در بعضی افراد این فاصله ها بین دو دندان به صورت منتشر در دندان های جلو وجود دارند که می توان با استفاده از کامپوزیت یا لامینیت سرامیکی این فضاها را پر کرد.

 • ارتودنسی :

درمان ارتودنسی اگر توسط یک فرد متخصص انجام شود می تواند لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. مرتب کردن دندان های بهم ریخته یا فاصله دار ف جراحی عقب ماندگی یا جلوزدگی فک از وظایف درمان ارتودنسی می باشد. که باعث می شود دندان ها و فک به حالت طبیعی برگردد و زیبایی لبخند را به بیمار هدیه کند.

از دندان های خود خوب مراقب کنید تا از درمان های دندانپزشکی بی نیاز شوید :

این را بدانید که تجمع پلاک و باکتری ها در اطراف دندان و ترمیم هایی که برای دندانتان انجام دادید منجر به عود یا پیشروی مشکل شما می شود.

شما می توانید برای جلوگیری از بیماری های لثه و پوسیدگی دندان هایتان این پلاک های تشکیل شده را از بین ببرید که محل تجمع باکتری هاست و علت اصلی عفونت نیز می باشد.

این کنترل جرم با مسواک زدن مداوم و نخ دندان کشیدن صورت می پذیرد که باید حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.


مقاله پیشنهادی :  متخصص پروتز دندان

تفاوت دندانپزشک ترمیمی و زیبایی :

دندانپزشکی زیبایی لبخندی زیبا را به شما هدیه می دهد اما گاهی قبل از داشتن لبخند زیبا باید روی دندان ها اقدامات ترمیمی کوچکی انجام شود تا آن دندان پایه خوبی برای مواد دندانپزشکی زیبایی باشد.

دندانپزشکی ترمیمی شامل روش هایی است که دندانپزشک برای سالم نگه داشتن دندان از آن استفاده می کند مانند ایمپلنت ، دندان مصنوعی ، پرکردگی و روکش.

بنابراین اولویت دندانپزشکی ترمیمی بهبود عملکرد دهان و دندان و به حداکثر رساندن آن است در صورتی که تمرکز دندانپزشکی زیبایی بر جنبه های زیبایی دهان و دندان و به ارمغان آوردن لبخندی زیبا برای بیمار می باشد که هر دو در یک جهت عمل می کنند.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دندانپزشکی ترمیم و زیبایی

آخرین مطالب پزشکی دندانپزشکی ترمیم و زیبایی

آخرین مقالات پزشکان دندانپزشکی ترمیم و زیبایی