شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱

دندانپزشک متخصص

تاریخ : 1398/06/05 دندانپزشک متخصص

دندانپزشکی به تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان میپردازد. دندانپزشکی در اصل یک علم تخصصی است که سلامت دهان و دندان را به عنوان یک عضو مهم در سلامتی بدن و جسم انسان به همراه دارد و به وسیله ان می توان بسیاری از بیماری ها را در همان ابتدا پیدا کرد و به درمان آن پرداخت.

در گذشته به افرادی که دندان می ساختند دندانپزشک می گفتند اما امروزه همین دندان سازی بخشی از علم دندان پزشکی می باشد. دوره اموزشی دندان پزشکی یک دوره 6 سالست که به علوم پایه و کلینیک تقسیم بندی می شود.

پس از گذراندن دوره عمومی فرد آموزش های تخصصی در ارتباط با دهان و دندان را می بیند و این آموزش ها از فیزیولوژی و آناتومی فک و صورت آغاز می شود و سپس برای گذراندن دوره آموزشی مشغول به کار می شود.

درمان هایی که دندانپزشک عمومی انجام می دهد :

 1. تشخیص و درمان پوسیدگی دندان
 2. تشخیص و درمان بیماری های لثه
 3. تشخیص ضایعات دهان و فک و صورت
 4. درمان دندان های شیری
 5. انجام درمان های ارتوپدیک برای برطرف کردن نواقص فک
 6. انجام پروتز های دندانی
 7. انجام جراحی های ساده

دانشجویان دندانپزشکی بعد از دو سال وارد دوره تخصصی دندانپزشکی می شود و دورس اختصاصی را در حیطه آسیب شناسی فک و دهان ، ارتودنسی ، اندودنتیکس ، پروتزهای ثابت ، پروتزهای متحرک ، ترمیمی و مواد دندانی ، جراحی دهان فک و صورت ، دندانپزشکی کودکان و رادیولوژی دهان طی می کنند و در آخر می توانند بیماری های مربوط به دهان و دندان را تشخیص دهند.

تفاوت دندانپزشک عمومی و متخصص :

بیشتر افراد از رشته های تخصصی پزشکی اشنایی دارند اما بیشترشان از تخصص های دندانپزشکی بی اطلاع هستند. دوره دندانپزشکی عمومی دوره ای شش ساله است که در برخی از دندانپزشکان بعد از آن در آزمون تخصص شرکت می کنند و بعد از قبولی در یکی از رشته های مربوطه متخصص می شوند.

در کشور ما متخصصین باید به تایید وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی برسند و سپس در مهرشان کلمه متخصص قید شود.  همچنین متخصصین پس از گذراندن دوره 12 ماهه و گرفتن برد تخصصی ، پروانه پزشکیشان صادر می شود.

دندانپزشک متخصص

دوره های تخصصی دندانپزشکی در ایران :

 1. متخصص ارتودنسی
 2. متخصص جراحی و درمان ریشه
 3. متخصص درمان و جراحی لثه
 4. متخصص بیماری های دهان
 5. متخصص پروتزهای دندانی
 6. متخصص رادیولوژی فک ، دهان و صورت
 7. متخصص دندانپزشکی کودکان
 8. متخصص دندانپزشک ترمیمی

کار هر یک از تخصص های دندانپزشکی چیست ؟

دندناپزشکان متخصص هر کدام در حیطه ها و تخصص های مختلفی کار می کنند و مهارت های لازم را دارند.

پریودنتیست یا حراج لثه و ایمپلنت :

پریودنتیست علاوه بر مراقبت از دندان در رسیدگی به تمام ساختارهایی که دندان را احاطه می کند نیز تجربه و تخصص کسب می کند. همچنین این متخصص به درمان مشکلاتی که بر پایداری و ثبات دندان تاثیر می گذارد مثل استخوان های زیرین ، بافت لثه و رباط پریودنتال می پردازند.

این متخصصان می توانند کار کاشت ایمپلنت و عمل جراحی را نیز انجام دهند. افرادی که بیماری لثه دارند و باید جراحی شوند توسط متخصص جراح لثه انجام می شود و عصب کشی و جرم گیری از دیگر وظایف این متخصص می باشد.

متخصص دندان پزشک اطفال :

دندانپزشک متخصص اطفال در زمینه درمان بیماری دهان و دندان کودکان تخصص دارد . این افراد باید یک سری دوره ها را برای ارتباط با کودکان بگذرانند تا بدانند با کودکانی که از دندانپزشکی می ترسند چگونه رفتار کنند و چه محیطی را برای آنها فراهم کنند مثلا مطب و اتاق کارشان را مطابق با سلیقه کودکان تزئین کنند تا آنها احساس راحتی کنند.

دندانپزشک کودکان

متخصص ارتودنسی دندان :

متخصص ارتودنسی وظیفه دارد تا دندان ها را صاف و منظم کنند تا عملکرد دندان ها بهتر شود و سلامت دهان آنها نیز حفظ گردد. این متخصص به رشد فک و صورت کمک کرده و از وسیله های اختصاصی مانند بریس ، براکت ، هدگیر و ... استفاده می کند.

متخصصین توصیه می کنند که کودکانتان را از سن 7 سالگی به دندانپزشک ببرید تا اگر دندانهایش دچار اختلال و نامنظمی بود در همان کودکی بتوان ان را درمان کرد تا نتیجه مطلوب و کم درد تری داشته باشد.

متخصص جراحی فک ، دهان و صورت :

جراح فک و صورت رشته ای کاملا تخصصی است که با جراح دندانپزشک کاملا متفاوت می باشد. جراحی های ساده تا پیشرفته فک و صورت توسط این متخصصین انجام میگیرد.

وسعت کار این متخصصین از جراحی دندان عقل گرفته تا جراحی زیبایی فک ، بینی ، چانه و صورت و همچنین خارج کردن کیست ها ، تومورها و ... می باشد. حتما در انتخاب یک متخصص خوب دقت کنید و به پروانه پزشکی و مهر او دقت کنید زیرا بسیار کار حساسی است و نباید به دست افراد ناوارد انجام شود.

متخصص پروتزهای دندانی :

این متخصصان کار پروتز دندان را برای افراد انجام می دهند. این درمان ها شامل روکش های جایگزین فضاهای خالی یا روکش های تک دندان ها ، روکش های زیبای ، دندان مصنوعی و .. را در بر میگیرد. درمان ایملنت های دندانی هم در محدوده فعالیت این متخصصین طراحی و ساخته می شوند.

رادیولوژیست دندان :

این متخصص دندانپزشک از دانش تفسیر عکس پرتوی ایکس برخوردار بوده و می تواند مشکلات سر و گردن را در عکس پرتوی ایکس شناسایی کند. این متخصصین از عکس پرتوی ایکس برای ایجاد و آنالیز تصاویر برای شناسایی بیماری ها استفاده می کند.

پاتولوژیست دهان :

پاتولوژیست دهان در شناسایی ، مدیریت و درمان آسیب های سر و گردن تخصص دارد. زمانی که دندانپزشک عمومی به ضایعه مشکوکی در دهان و فک برخورد می کند بیمار را به پاتولوژیست ارجاع می دهد تا آزمایشات و بررسی ها انجام شود.

نحوه تاسیس یک کلینیک دندانپزشکی :

برای راه اندازی یک کلینیک دندانپزشکی باید شرایطی را رعایت کنید.

 • تاسیس هر نوع موسسه درمانی به نام دندانپزشکی مربوط به کسب پروانه تاسیس می باشد.
 • عدم سوء پیشینه
 • داشتن ساختمان مناسب و مورد تایید کارشناس وزارتخانه متبوع
 • حداقل مساحت برای تاسیس دندانپزشکی 150 متر مربع می باشد.
 • برای هر 5 دستگاه یونیت یک دستگاه اتوکلاو با حجم حداقل 17 لیتر باید وجود داشته باشد.
 • یک دستگاه رادیولوژی پانورکس ولترال سفال نیز باید خریداری شود.
 • دارو و تجهیزات اتاق اورژانس ضروری می باشد.
 • یک نفر پرسنل با تحصیلات دانشگاهی مرتبط برای یکسری کارها و آموزش بهداشت و همکاری با دندانپزشک باید باشد.

مقاله پیشنهادی :  متخصص پروتز دندان

آیا فلوشیپ همان تخصص می باشد؟

باید بگوییم که این درست نیست و فلوشیپ به معنای تخصص نمی باشد . گرفتن دوره تخصص در کشور ما با گذراندن سه سال میسر می شود در صورتی که فلوشیپ یک دوره آموزشی محدود در یک زمینه تخصصی خاص می باشد و در بسیاری کشورها به صورت آزاد در داتشگاه ها وجود دارد .

بورد تخصصی چیست ؟

متخصص های رشته دندانپزشکی بعد از فارغ التحصیلی و اخذ تاخصص در یک امتحان جامع شرکت می کنند و با قبولی در امتحان بورد تخصصی می شوند. همچنین طبق قوانین حاکم در ایران کسانی که بورد تخصصی دارند می توانند در کلاس های دانشگاه به آموزش رشته خود به دانشجویان بپردازند.

تمدید پروانه پزشکی :

شرط لازم برای تمدید پروانه مطب دندانپزشک به صورت 5 ساله هم مبتنی بر حضور در جوامع علمی می باشد و در صورت عدم کسب امتیاز لازم پروانه مطب او تمدید نمی شود و تمام این مسائل دندانپزشکی را تبدیل به رشته ای می کند که نیاز به دانش ، مهارت و هنر کافی ، صبر و حوصله ، داشن اخلاق پزشکی ، سلامت جسم و ... کار آسانی نیست.

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دندانپزشکان

آخرین مطالب پزشکی دندانپزشکان