دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

دندانپزشک کودکان

تاریخ : 1398/05/27 دندانپزشک کودکان

دندانپزشکی کودکان شاخه ای از دندان پزشکی است که با بچه ها از کودکی تا نوجوانی سر و کار دارد. این شاخه از دندان پزشکی برای اولین بار در کالج سلطنتی آمریکا و کالج سلطنتی جراحان دندان پزشک استرالیایی به عنوان تخصص شناخته شد.

در این کار بعضی از دکتر ها تخصص خود را بیشتر کرده و به معالجه کودکان فلج مغزی ، عقب افتادگی ذهنی و اوتیسم می پردازند. دندان پزشکان عمومی در صورت تمایل می توانند دو یا سه سال تحت آموزش این رشته قرار بگیرند و تخصص دندانپزشکی کودکان را دریافت کنند.

در دندان پزشکی کودک یکی از اجزایی که وجود دارد روانشناسی کودکان است و دندان پزشک باید در تزئین مطب ، ارتباط با کودکان و آموزش راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان دقت لازم را داشته باشند.

انجمن دندانپزشکی آمریکا و بسیاری از موسسات معتبر دیگر توصیه می کنند در اولین سال تولد نوزاد یا بعد از مشاهده دندان های شیری ، به دندان پزشک کودک مراجعه شود که در این میان پیدا کردن یک دندان پزشک خوب اهمیت زیادی دارد زیرا اولین تجربه و برخورد می تواند خاطره خوبی از دندان پزشک برای کودک برجای گذارد و اگر این حس برعکس به کودک منتقل شود تبعات آن در بزرگسالی بروز می کند و ترس از دندانپزشک در او باقی می ماند.

متخصص دندانپزشکی کودکان :

دندانپزشکی کودکان یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی است و هدف از آن پیشگیری و درمان بیماریهای دهان و دندان از دوره نوزادی تا نوجوانی می باشد.

در طی دوره 3 ساله تخصص ، فرد با انجام درمان های پیشرفته و تخصصی دندان پزشکی کودکان و طی کردن واحد های عملی و تئوری مانند ارتودنسی پیشگیری و مداخله ای ، مراحل رشد روانی کودک ، روانپزشکی کودکان ، درمان های دندانپزشکی تحت بیهوشی و ... با ارائه مقالات تحقیقاتی و دفتعیه گواهینامه تخصصی دندانپزشکی کودکان خود را دریافت می کنند و با شرکت در آزمون بورد تخصصی آن را دریافت می نمایند.

دندانپزشکی کودکان

اولین مراجعه به دندان پزشک کودکان چه زمانی است ؟

بهترین زمان برای معاینه دندان های کودکان زمانی است که اولین دندان کودک شروع به رویش می کند. زیرا زمانی که از اولین رویش دندان تحت معاینه قرار بگیرد در صورتی که ناهنجاری های فکی یا دندانی داشته باشد در سنین کم پیشگیری و درمان می شود.

البته شاید بعضی ها فکر کنند که زود است اما کودک از همین سن پایین آمورش های رفتاری مناسب را یاد میگیرد و رفتن به دندانپزشک برایش آسان تر می شود.

تفاوت دندان پزشک عمومی با دندانپزشک کودکان در چیست؟

با گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی و کسب مدرک آن ، دندانپزشک می تواند کار خود را با ارائه خدمات ترمیمی به بیماران خود با هر رنج سنی بدهند. اما دندانپزشک عمومی باید در موارد پیچیده کودک را به یک متخصص دندانپزشکی کودکان معرفی کند.

دندانپزشکان کودکان با استانداردهای جداگانه ای تعلیم دیده اند و اطلاعات کاملی از نیازهای خاص کودکان و نوجوانان دارند.

دندانپزشکان کودک به خانواده ها توصیه می کنند تا کودکان را از سنین پایین به دندانپزشکی بیاورند تا در سن کم به درمان زودهنگام پوسیدگی های دندان و بیماری های لثه کودک کمک کنند.

مشکلات معمول دندان کودکان به شرح زیر می باشد :

 1. پوسیدگی و کرم خوردگی دندان
 2. بیماری های لثه
 3. از دست دادن زودتر از موعد دندان ها
 4. مکیدن انگشت
 5. دندان قروچه

برای پیدا کردن دندانپزشک اطفال خوب نکاتی را در نظر بگیرید

 1. · از دوستان و آشنایان بپرسید و پیشنهاد بگیرید
 2. · اگر پزشک خانوادگی دارید از او مشورت بگیرید
 3. · در وب سایت های معتبر دنبال دندان پزشک خوب بگردید
 4. · مطمئن شوید دندانپزشکی که انتخاب کردید دوره تخصصی دندان پزشکی اطفال را گذرانده باشد.
 5. · فضا و محیط مناسبی برای کودکان درست کرده باشد و از رنگ های شاد و تزئیناتی خاص برای جذب کودکان استفاده کرده باشد.
 6. · در اولین ملاقات خود به رفتار پزشک و کارکنان توجه کنید یک دندانپزشک خوب به میزان کافی برای کودک شما وقت می گذارد و نکات مهمی مانند مسواک زدن را آموزش می دهد.
 7. · بعضی از کودکان در هنگام مراجعه به دندانپزشک ترس دارند و رفتار نامناسبی از خود نشان می دهند و این نکته مهم است که دندانپزشک بتواند با بکارگیری روش های مناسب کودک را آرام کند و تعامل خوبی با کودک برقرار کند.

دندانپزشک کودکان چه خدماتی را ارائه می دهد :

 1. آزمایشات سلامت دهان و دندان نوزادان یعنی ارزیابی اختمال پوسیدگی دندان های مادر و نوزاد
 2. مراقبت های پیشگیرانه برای تمیز کردن ، درمان های فلوراید همزمان با توصیه های تغذیه ای
 3. مشاوره درباره عادات غلط کودک
 4. ارزیابی و درمان های اولیه برای صاف کردن دندان ها
 5. ترمیم نقص ها و پوسیدگی درمان
 6. تشخیص برخی شرایط دهان و دندان مانند دیابت ، اختلالات قلبی ، کام شکاف دار ، تب یونجه و ...
 7. درمان آسیب های دهانی

متخصص دندانپزشک کودکان

روش های درمانی در دندانپزشکی کودکان :

ترمیم و پرکردن دندان :

در این کار پوسیدگی یا آسیب وارد شده به دندان ها به دقت ترمیم شده و سلامت دندان ها حفظ می شود.

از این روش به نام پرکردن نیز نام می برند. اگر دندانهای کودک شما دچار پوسیدگی شده است بهتر است برای توقف پوسیدگی و پخش شدن آن سریعا ترمیم شود و رعایت نکردن این مورد از دست دادن زودهنگام دندان را برای کودک به همراه دارد.

سیلانت دندان :

در این حالت یک روکش پلاستیکی بر روی دندان ها قرار میگیرد تا از ایجاد پوسیدگی از طریق پرکردن شیارهای سطحی دندان های عقب دهان پیشگیری شود. این شیارها محل مناسبی برای جمع شدن باکتری هایی است که ایجاد پوسیدگی می کنند .

این رانیز بدانید که مینای دندان در مراحل اول دارای قابلیت نفوذ بیشتر هستند و مقاومت کمتری برای پوسیدگی دارند و سیلانت یک روش ساده برای حفاظت از دندان هاست .

فلورایدتراپی :

پوسیدگی دندان زمانی است که مقداری از ترکیبات معدنی موجود در مینای دندان ضعیف شود . فلوراید باعث تقویت این لکه های پوسیدگی و تامین مجدد مواد معدنی در آنها می شود و از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می شود.

این روش روشی ایمن برای محافظت از دندان های کودکان در حال رشد است. باکتری هایی که در محیط دندان هستند با قندهای حاصل از ذرات غذا و نوشیدنی ها واکنش می دهند و یک ماده اسیدی ایجاد میکنند و مینای دندان کودکان را از بین می برندو حتی می توانند به بافت لثه نیز آسیب برسانند.

درمان ارتودنسی پیشگیری :

پزشک کودکان می تواند هرنوع مشکلی مانند کجی و نامنظمی دندان و یا مشکلات فک را زود تشخیص دهد و درمان و مداخلات لازم را برای هدایت دندان ها در همان زمان درآمدن و رشد اولیه آنها انجام دهد. ارتودنسی پیشگیری می تواند از بروز مشکلات شدیدتر و درمان های پیچیده تر جلوگیری کند.

عصب کشی :

این روش برای درمان عفونت های اعصاب و رگ های خونی در مغز دندان است. این روش به دلیل پوسیدگی شدید دندان و یا مصدومیت و شکستگی دندان ها انجام می شود.


مقاله پیشنهادی :  ایمپلنتولوژیست | ایمپلنت دندان

اهمیت دندان های شیری در چیست؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که دندان های شیری می افتند و اهمیت زیادی ندارند و به مراقبت و محافظت نیز نیازمند نیستند به همین علت زمانی که دندان پزشک می گوید دندان شیری باید ترمیم شود والدین تعجب می کنند.

این را بدانید بدن انرژی خود را بیهود صرف نمی کند و دندان های شیری وظیفه ای را برعهده دارند. مهم ترین کاری که انجام می دهند جویدن غذاست .

گوارش از دهان آغاز می شود پس لقمه ای که می خورید باید به خوبی جویده شود و با جریان بزاق دهان مخلوط شود.

اگر یک یا چند دندان خود را از دست بدهید نمی توانید به خوبی غذا بخورید. این دندان ها عملکردی در صحبت کردن و تلفظ صحیح نیز دارند.

همچنین دندان های شیری باعث شکل فک و رشد استخوان های فک می شوند و فضا برای دندان های دائمی حفظ می شود .

اگر دندان شیری زودتر بیافتد جای آن توسط دندان های دیگر اشغال می شود و فضا برای بیرون زدن دندان دائمی زیر آن باقی نمی ماند و این مورد اعتماد به نفس کودکان را پایین می آورد.

بنابراین تمام تلاش دندان پزشک حفظ دندان های شیری و پیشگیری از پوسیدگی و صدمه به آنهاست و در صورت پوسیدگی باید دندان سریعا پر شود یا روکش شود.

اگر پوسیدگی و خرابی دندان زیاد باشد چاره ای جز کشیدن دندان نیست و اگر مدت زمان زیادی تا پر شدن جای دندان مانده باشد باید به کمک دندان مصنوعی این خالی بودن را پر کرد تا در زمان بیرون زدگی دندان جدید فضا وجود داشته باشد.

اگر دندان دائمی فضای کافی نداشته باشد در زیر لثه گیر کرده و ممکن است تنها بخشی از ان بیرون بزند و یا اصلا بیرون نزند و حتی ممکن است برای بیرون زدن از جای نامناسبی بیرون بزند و باعث فشار بر ریشه دندان های مجاور و از بین رفتن آنها شود به همین دلیل باید دندان شیری و جای آنها را حفظ کنید.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص دندانپزشکی اطفال

آخرین مطالب پزشکی متخصص دندانپزشکی اطفال

آخرین مقالات پزشکان متخصص دندانپزشکی اطفال