چهار شنبه ۱ آبان ۱۳۹۸

دندان پزشک عمومی

تاریخ : 1398/05/14 دندان پزشک عمومی

دندانپزشکی شاخه ای از علوم پزشکی است که به تشخیص و درمان در ارتباط با مشکلات دهان و دندان و لثه می پردازد. داشتن لبخندی زیبا و بی عیب و نقص اعتماد به نفس را بالا می برد .

البته مبحث دندان همیشه مربوط به زیبایی نیست. بلکه درمانی نیز می باشد و بسیار برای سلامتی بدن انسان حایز اهمیت است.

زیرا خراب شدن دندان عواقب سنگینی را دارد و تحمل درد آن بسیار طاقت فرساست و می توان گفت تقریبا غیرممکن است. البته امروزه با پیشرفت علم دندان پزشکی ، روش های زیادی برای درمان حساسیت دندان و زیباسازی آن به وجود آمده است.

دندان پزشک عمومی کیست :

دندان پزشک عمومی ابتدا متخصص امور مرتبط با سلامت داخلی دهان و دندان می باشد. این پزشکان در دانشگاه واحد ارتودنسی را پاس می کنند اما مراجعه کننده ترجیح می دهد که این کار را به متخصص زیبایی واگذار کند نه به دندان پزشک عمومی.

درمان هایی که دندان پزشک عمومی می تواند انجام دهد عبارتند از :

 1. تشخیص و درمان پوسیدگی دندان
 2. تشخیص و درمان بیماری های لثه
 3. تشخیص ضایعات دهان و فک و صورت
 4. انجام درمان های ارتوپدیک ابتدایی برای برطرف کردن نواقص فکی
 5. درمان دندان های شیری
 6. انجام درمان های پروتزی از لحاظ جایگزین کردن دندان های از دست رفته
 7. انجام جراحی های ساده در حیطه دهان و دندان

دندانپزشک عمومی

پس از دانشگاه دندان پزشک وظیفه دارد دوران طرح خود را طی کند و این طزح شامل گذراندن و کارکردن در مراکز بهداشت و درمان شهرستان و روستاهاست. مدت زمان گذراندن طرح بسته به دورافتادگی منطقه و شرایط آن متغیر است و در مراکز استان ها 2 سال می باشد.

دندان پزشک عمومی بعد از سپری کردن دوره خود می تواند در یکی از تخصص های دندان پزشکی مانند ، متخصص ارتودنسی ، متخصص اطفال ، متخصص تشخیص ، متخصص لثه ، متخصص پروتز و ... به ادامه تحصیل بپردازد و این ملزم به قبولی در امتحان تخصص است.

3 تا5 سال طول می کشد تا دوران تخصص را بگذراند و دندان پزشک در طول این مدت با آموزش های لازم ، حوزه کاری خود را محدود به درمان های ویژه ای می کند.

دندان پزشکی یک رشته ای است که جسم فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و او باید ورزش های مورد نیاز برای تقویت عضلات و سلامت جسمی خود را انجام دهد.

همچنین در این رشته رعایت اصول استرلیزاسیون بسیار مهم و حیاتی است زیرا او با خون سر و کار دارد و یک اشتباه و آلودگی می تواند سلامت خود و بیامر را به خطر بندازد و او را دچار بیماری هایی نظیر ایدز ، هپاتیت و ... کند.

تفاوت میان جراح دندان پزشک و دندان پزشک عمومی در چیست؟

دوره دندان پزشکی عمومی دوره ای شش ساله است که بعضی از دندان پزشکان در آزمون دوره های تخصصی شرکت می کنند و بعد از قبولی در یکی از رشته های مربوطه متخصص می شوند. در ایران متخصصین مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی کلمه متخصص را در مهر طبابت خود قید می کنند.

مواد و وسایل در علم دندان پزشکی :

- مسئله دیگر در ارتباط با رشته دندان پزشکی این است که مواد و وسایل در علم دندان پزشکی هر روز در حال تغییر و بروز شدن است.

- تکنولوژی دنیای غرب به وضعیت موجود راضی نیست و هر روز هماهنگی در صنعت مهندسی و پزشکی و دندان پزشکی بیشتر و بیشتر می شود.

- رشته دندان پزشکی همیشه نیاز به دانش و فناوری روز و آشنایی با مواد و محصولات موجود در بازار و تغییر روش های درمانی است.

- این موضوع باعث می شود تا دندان پزشک به صورت سالانه در گنکره ها و انجمن های بین المللی به صورت مداوم حضور پیدا کند.

وظایف دندانپزشک عمومی

دندان پزشکی عمومی چه مسئولیت هایی بر عهده دارد ؟

دندانپزشک عمومی بیماران خود را از طریق مشاهده و استفاده از وسایلی مانند آینه های دندان پزشکی و دستگاه های اشعه ایکس بررسی می کند.

دندان پزشک عمومی دنبال تغییرات فوری دندان مانند پر کردن حفره ها و پوسیدگی های سطحی و شکستگی دندان می باشد. از دیگر وظایف دندانپزشک جرم گیری و حذف پلاک ها برای رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد.

همچنین یک دندان پزشک عمومی می تواند مشکلات آینده دندان و شاخص های مسائل عمیق تر را مانند وجود ترک های کوچک در مینا و تراشه ها را ببیند.

همچنین یک دندان پزشک عمومی می تواند ناهنجاری های دیگر مانند :

 1.  توده ها و زخم ها
 2.  تاثیر دندان قروچه شبانه بر روی دندان
 3.  سرطان دهان
 4.  بیماری های لثه
 5.  خونریزی بینی
 6.  تغییر رنگ دندان ها و لثه ها
 7.  اختلالات مفصلی و گیجگاهی

مقاله پیشنهادی :  ایمپلنتولوژیست | ایمپلنت دندان

وظایف دندانپزشک عمومی :

دندان پزشک عمومی ابتدا دندان ها را جرم گیری می کند تا بتواند لثه ها و دندان های بیمار را سالم نگه دارد. بعد برای دندان های پوسیده او بیهوشی موضعی تزریق می کند تا تواند حفره ها را حفاری کرده و شکستگی ها را ترمیم کند.

او می تواند دندان های غیرقابل دوام را کشیده و از دهان خارج کند علاوه بر این ها ممکن است از روش های زیبایی مانند سفید کردن دندان استفاده کند.

دندان پزشک عمومی در سمینارها و کلاس ها شرکت می کند تا بتواند اطلاعات خود را بالا ببرد تا بتواند بهترین مراقبت ها را برای بیماران خود فراهم کند.

یک دندان پزشک می تواند اقدامات پیشگیرانه را برای حفظ سلامت دهان و دندان بیمار به او آموزش می دهد همچنین به وسیله آن می تواند رژیم غذایی خود را تغییر دهد تا مواد اسیدی را کاهش دهد و باعث شود مینای دندان حفظ شود و تحلیل نرود و آموزش هایی برای تقویت مینای دندان به بیمار می دهد.

وظایف شغلی دندان پزشک عمومی :

 1.  آموزش نحوه مواقبت از دهان و دندان
 2.  بررسی و تشخیص بیماران از طریق نظارت های معمول و ابزارهایی مانند اشعه ایکس
 3.  حفظ محیط بهداشتی برای مراقبت و معاینه بیمار
 4.  تجهیزات خرید و نگهداری موجودی تجهیزات در صورت نیاز

در آخر این را بدانید که برای کدام مشکل دندان خود به کدام یک از دندانپزشکان مراجعه نمایید و گره مشکل شما به دست کدام یک برطرف می شود .

البته اکثر دندان پزشکان عمومی که دو دوره عمومی را گذرانده اند می توانند بسیاری از مشکلات را حل و فصل کنند.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دندان پزشک عمومی

آخرین مطالب پزشکی دندان پزشک عمومی

آخرین مقالات پزشکان دندان پزشک عمومی