پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

دو مورد از مشکلات کلیه آقایان

تاریخ : 1397/01/21 دو مورد از مشکلات کلیه آقایان

سرطان کلیه

با توجه به جامعه سرطان کشور ها احتمال دچار شدن به این بیماری در مرد ها بیش تر از زن ها است. با این وجود عامل های زیادی هستند که به وجود آورنده سرطان کلیه هستند ولی هنوز همه ی آن عامل ها آشکار نیست.

 

پیشگیری سرطان کلیه

برای پیشگیری کامل از این بیماری راهی وجود ندارد ولی راه هایی هستند که احتمال دچار شدن به آن را کم می کند.

1.ترک سیگار

2.کم نگه داشتن فشار خون

3.حفظ کردن وزن عادی و سالم

4.خوردن زیاد میوه ها و سبزیجات و استفاده کم تر چربی

همچنین برخی از دلایل پیدایش این بیماری عبارتند از: فشار خون بالا, استفاده از دارو های مسکن مثل اسپرین استامینیفون و ایباپروفن و کار کردن با باتری ها رنگ و جوشکاری.

سرطان کلیه

درمان سرطان کلیه

درمان های در حال حاضر عبارتند از:

1. جراحی: توجه کنید که چه نوع جراحی قرار است انجام دهید و کدام بیمارستان را در نظر دارید.

2. جراحی برای کوچک کردن تومر

3. شیمی درمانی: شیمی درمانی در کل برای بیشتر سرطان های کلیوی استفاده نمیشود به جز زمانی که سلول های سرطانی کلیه قابلیت انتقال داشته باشند.

4. درمان به صورت بیولوژیک

5. سرما درمانی: سرما درمانی با منجمد کردن، سلول های سرطانی را از بین میبرد. این روش سرطان کلیوی خفیف و مراحل اولیه (قبل از تشدید) را درمان میکند.

6. رادیو درمانی: رایو درمانی با استفاده از موج های مثل هم با انرژی بالا با کمک پرتو ایکس سلول های سرطانی را میکشد. از این روش زیاد برای درمان سرطان های کلیوی استفاده نمیشود.

 

سنگ کلیه

همه می توانند به این بیماری دچار شوند ولی افرادی با بیماری ها یا موقعیت های به خصوص یا کسانی که از دارو های به خوصی استفاده می کنند بیشتر در معرض خطر هستند. سنگ مجرای ادراری آقایان معمولا بیش تر از خانم ها است. بیش تر سنگ مجرای ادراری در مردم بین سن های 20 تا 49 است. کسانی که تمایل به ساخت سنگ کلیه متعدد دارند معمولا طی دهه دوم یا سوم زندگی خود به این بیماری دچار می شوند. کسانی که یکبار به این بیماری دچار شده اند کلیه آن ها تمایل به ساخت سنگ دوباره دارد.

سنگ کلیه

پیشگیری

1. نوشیدن آب : بهترین روش جلوگیری از سنگ کلیه نوشیدن آب است. اگر آب کافی ننوشید برون ده ادرار شما کم خواهد بود. برون ده کم ادرار به این معنیست که ادرار غلظت زیادی دارد و کمتر توانایی برطرف کردن نمک های ادراری را دارد که موجب سنگ میشود. آب لیمو و آب پرتقال نیز برای سنگ تاثیر زیادی دارد و از شکل گیری آن جلوگیری میکند. سعی کنید روزانه هشت لیوان آب بنوشید یا آب کافی برای خارج شدن دو لیتر ادرار باشد. اگر ورزش میکنید یا زیاد عرق میکنید یا تجربه سنگ سیسیتین (نوعی آمینو اسید) داشتید باید مایعات اضافی بنوشید. همچنین میتوانید مقدار نیاز آب برای نوشیدن را از ادرار خود بفهمید. ادرار باید کاملا شفاف یا زرد کم رنگ باشد اگر تیره تر بود باید آب بیشتری بنوشید.

2. خوردن زیاد غذاهای دارای کلسیم: نوع معمول بیشتر سنگ کلیه, سنگ اکسالیت (اسید اکسالیک) کلسیم است. بیش تر مردم بر این باورند که آنها باید از خوردن کلسیم جلوگیری کنند ولی برعکس آن درست است. غذاهای کم کلسیم شاید احتمال دچار شدن به سنگ کلیه را در شما زیاد کند و موجب پوکی استخوان شما شود. مکمل کلسیم شاید احتمال دچار شدن به سنگ کلیه را افزایش دهد ولی خوردن آن با غذا موجب کاهش آن احتمال میشود. شیر با چربی کم , پنیر با چربی کم، ماست با چربی کم.

3. مصرف کم سدیم: غذاها با نمک فراوان احتمال دچار به این بیماری را زیاد میکند. نمک فراوان از باز جذب شدن کلسیم از ادرار  به خون جلوگیری میکند در نتیجه کلسیم ادرار افزایش یافته و شاید منجر به سنگ کلیه شود. خوردن کم نمک باعث کم بودن کلسیم ادراری میشود که ریسک مبتلا شدن به این بیماری را کم میکند. 

4. خوردن کم غداهای اکسالیت (اسید اکسالیک): بیش تر سنگ کلیه از اسید اکسالیک ساخته میشوند. یک ترکیب طبیعی در غذا یافت میشود که به کلیسم ادراری چسبیده میشود تا سنگ کلیه را ایجاد کند. با محدود کردن غذاهای اکسالیت شاید از مبتلا شدن به این بیماری جلوگیری کند. محصولات با اکسالیت زیاد: اسفناج، شکلات، سیب زمینی های شیرین، کافه، چغندر، بادام زمینی و ریواس محصولاتی که از سویا درست شده اند و نان سبوس دار، اکسالیت و کلسیم در گستره گوارشی و قبل از رسیدن به کلیه به یکدیگر میچسبند. پس احتمال ایجاد شدن سنگ سخت است اگر غذاهایی با اکسالیت زیاد و کلسیم زیاد در یک زمان بخورید.

5. خوردن کم پروتئین حیوانی: غذا ها با پروتئین حیوانی زیاد اسیدی هستند و اوریک اسید را افزایش میدهند. ادرار با اسید زیاد موجب پیدایش اوریک اسید و اکسالیت کلسیم سنگ کلیه شود. شما باید سعی کنید تا این غدا هارا محدود یا از خوردنشان خودداری کنید: گوشت گاو گوشت مرغ و خروس ماهی گوشت خوک.

خودداری از مکمل های ویتامین سی:مکمل این ویتامین(اسید اسکوربیک) موجب ایجاد سنگ کلیه می شود (به ویژه مردان). با توجه به پژوهش سال 2013 مردانی که از مکمل های ویتامین سی استفاده کرده اند احتمال مبتلا شدنشان به این بیماری دو برابر شده. تحقیقات نشان میدهد که خوردن ویتامن از غذاها این احتمال را به وجود نمی آورد.

7. جستجوی دارو های گیاهی: چانکا پیدرا به عنوان سنگ شکن شناخته میشود یک گیاه دارویی محلی است که درمان سنگ کلیه است. از به وجود آمدن کلسیم اکسالیت جلوگیری میکند. باور دارند که اندازه ی سنگ موجود را کاهش میدهد. توجه: این دارو گیاهی را با احتیاط مصرف کنید چون هنوز هیچ تحقیقاتی درباره آن انجام نگرفته است.

8. مشورت با پزشک خود درباره دارو ها: درباره دارو هایی که قبلا تجویز شده است با دکتر خود مشورت کنید که دارو ها میتواند در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد.

 

درمان

آب: زمان رد کردن سنگ کلیه خوردن آب موجب تسریع آن میشود و 12 لیوان آب به جای 8 در صورت معمول میتواند به این فرایند کمک کند. بعد از رک کردن سنک کلیه هم به نوشیدن آب ادامه دهید چون بی آبی بدن موجب به وجود آمدن دوباره سنگ میشود. توجه داشته باشید که ادرار شما شفاف یا زرد کم رنگ باشد. تیره بودن نشانه بی آبی بدن شماست.

آب لیمو: شما میتوانید هر چقدر که می خواهید لیموی تازه را به آب خود فشار دهید. اسید سیتریک همچنین می تواند که تکه های کوچک سنگ را نابود کند و موجب آسان تر رد شدن آن ها شود.

عصاره شاهسپرام: این ماده شامل استیک اسید است که به شکستن سنگ های کلیه کمک می کند و همچنین برای کم کردن درد نیز موثر است. همچنین موجب کمتر شدن اوریم اسید نیز می شود که این هم احتمال به وجود آمدن سنگ را کم میکند. از برگ های تازه یا تر شاهسپرام چای درست کنید و روزانه چند فنجان از آن بنوشید. یا عصاره آن را گرفته و از آن استفاده کنید. شما نباید از شاهسپرام بیشتر از 6 هفته استفاده کنید چون باعث کم شدن شکر خون و کم شدن فشار خون و خونریزی شدید شود.

سرکه سیب: این ماده حاوی اسید سیتریک است. این اسید به حل کردن مشکل کلیه کمک می کند. سرکه سب به قلیایی شدن خون و ادرار کمک می کند و موجب افزایش اسید معده میشود که این موجب جلوگیری از تشکیل سنگ میشود. به علاوه موجب روان شدن به خارج کلیه میشود و باعث کم درد داشتن در نتیجه سنگ ها میشود. شما نباید بیش از 8 لیوان از این ماده بخورید چون موجب کاهش پتاسیم و پوکی استخوان میشود.

عصاره کرفس: عصاره کرفس موجب پاکسازی سموم و جلوگیری از تشکیل سنگ میشود و همچنین برای رد کردن سنگ کمک میکند. یک یا چند ساقه از کرفس را با آب آمیخته و در طول روز بنوشید. شما نباید در صورت داشتن بیماری خونریزی و فشار خون کم و یا برنامه ای برای جراحی دارید استفاده کنید و اگر از داروهایی که حساسیت نور خورشید را زیاد میکند استفاده نکنید. حتما برای استفاده از این روش با پزشک خود درباره داروها مشورت کنید.

عصاره انار: این ماده عملکرد کلیه را بالا میبرد و سموم و سنگ ها را از سیستم کلیوی شما خارج میکند. محدودیتی برای این ماده نیست و هر چقدر که میتوانید بنوشید. در صورت استفاده از دارو های کبد و داروهای فشار خون از این ماده استفاده نکنید.

سوپ لوبیا قرمز: لوبیا قرمز به بهبود مجرای ادرار و کلیه تاثیر دارد و موجب سلامتی آنان می شود. همچنین به رد شدن سنگ کمک میکند. مایع لوبیا قرمز را بعد از پخته شدن جدا کنید و در طول روز به مقدار کم بنوشید.

عصاره علف گندم : این ماده به خارج شدن سنگ کمک میکند و موجب تمیز کردن کلیه میشود. در روز 2 تا 8 لیوان میتوانید بنوشید. عوارض این ماده کم اشتهایی و یبوست است.

مشورت با پزشک: به پزشک کلیه خود در صورتی که در 6 هفته قادر به خارج آن نبودید مراجعه کنید.

 


لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

مقالات مرتبط

 

دیالیز کلیه چه موقع، در چند مدت و برای چه افرادی موردنیاز است؟

مشاهده مقاله
دیالیز کلیه چه موقع، در چند مدت و برای چه افرادی موردنیاز است؟

گوشت دشمن کلیه ها

مشاهده مقاله
گوشت دشمن کلیه ها

شایع ترین علل تخریب کلیه

مشاهده مقاله

شایع ترین علل تخریب کلیه

 

پزشکان مرتبط

 

دکتر سهراب نقی زاده

دکتر سهراب نقی زاده

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری(اورولوژی)

دکتر علیرضا سینا

دکتر علیرضا سینا

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری(اورولوژی)

دکتر سهیلا پیرو

دکتر سهیلا پیرو

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری(اورولوژی)

دکتر سید محمد موسوی

دکتر سید محمد موسوی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری(اورولوژی)

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص اورولوژی، جراحی کلیه و مجاری ادراری

رنگی شدن ادرار نشانه چیست؟

رنگی شدن ادرار نشانه چیست؟

دکتر نجفی افزود: مشاهده ادرار قرمز رنگ و یا زرد مایل به قرمز، ممکن است ناشی از وجود بسیاری از گلبول های قرمز در ادرار باشد که در صورت مواجه با چنین موردی فرد باید با انجام آزمایش ادرار به جزئیات پی ببرد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص اورولوژی، جراحی کلیه و مجاری ادراری