جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

دیستروفی قرنیه چیست؟ (توسط دکتر محسن رحمتی کامل - فوق تخصص پیوند قرنیه)

تاریخ : 1397/01/15 دیستروفی قرنیه چیست؟ (توسط دکتر محسن رحمتی کامل - فوق تخصص پیوند قرنیه)

دیستروفی های قرنیه گروهی از اختلالات ژنتیکی چشم هستند که در صورت پیشرفت ، آن مواد غیرطبیعی اغلب در لایه بیرونی چشم (قرنیه) تجمع می یابند . دیستروفی های قرنیه ممکن است در بعضی از افراد علایمی ( بدون علامت باشند ) ایجاد نکنند ؛ در سایر افراد  ممکن است باعث اختلال بینایی چشم شوند . سن شروع و علائم خاصی در بین انواع مختلف دیستروفی قرنیه وجود دارد . این اختلالات دارای ویژگی های مشابه هستند ؛ اکثر اشکال ديستروفی قرنيه ، هر دو چشم را تحت تأثير قرار ميدهند ، و به آرامی پيشرفت ميکنند ، بر ديگر مناطق بدن تأثير نميگذارند و حالت شیوع در بین اعضای خانواده را ندارد . اکثر انواع آن به عنوان ویژگی های غالب اتوزوم مغز ارث برده می شوند ؛ بعضی از آنها به عنوان ویژگی های اتوزوم مغلوب به ارث برده می شوند .

علائم دیستروفی قرنیه ناشی از انباشت مواد غیر طبیعی در داخل قرنیه ، لایه بیرونی چشم است . قرنیه دو عمل انجام می دهد . حفظ چشم از گرد و غبار ، میکروب ها و دیگر مواد مضر یا تحریک کننده های چشم و به عنوان لنز خارجی در چشم عمل می کند ، نور خورشید را بر روی لنز داخلی متمرکز می کند ، جایی که نور پس از آن به شبکیه هدایت می شود ( لایه نازک نور را به سلول های حساس در پشت چشم هدایت می کند ) . شبکیه نور را به تصاویر تبدیل می کند که سپس به مغز منتقل می شود . قرنیه باید روشن ( شفاف ) باشد تا بتواند نور ورودی را متمرکز کند .

دیستروفی های قرنیه با تجمع مواد خارجی در یک یا چند لایه قرنیه مشخص می شوند . تجمع چنین موادی ممکن است باعث شود تا قرنیه از دست داده شود که شفافیت آن را به طور بالقوه کاهش می دهد و باعث از بین رفتن بینایی یا تاری دید می شود .

علامت معمولی برای بسیاری از انواع دیستروفی قرنیه فرسایش قرنیه است که در آن لایه ی خارجی قرنیه ( اپیتلیوم ) به درستی به چشم نمی چسبد . فرسایش مجدد قرنیه می تواند ناراحتی یا درد شدید ، حساسیت غیر طبیعی به نور (فتوفوبیا) ، حس وجود جسم خارجی ( مانند خاک یا مژه)  در چشم و تاری دید را ایجاد کند .

 

علت دیستروفی های قرنیه

اغلب موارد دیستروفی قرنیه به عنوان ویژگی غالب اتوزوم مغزی با اشکال متغیر به ارث برده می شوند . بیماری های ژنتیکی با ترکیبی از ژن ها برای یک مشخصه خاص که بر روی کروموزوم های دریافت شده از پدر و مادر تعیین می شود ، عامل آن هستند .

------------------------------------------

دکتر محسن رحمتی کامل

* جراح و متخصص بیماری های چشم
* فوق تخصص پیوند قرنیه، فیکو و لیزر
* اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم با جراحی لازیک، لیزیک و فمتولیزیک
* جراحی کاتاراکت با روشهای جدید لیزری و بدون بخیه
* اصلاح آستیگماتیسم و پیر چشمی حین جراحی کاتاراکت با روشهای نوین
* اصلاح پیرچشمی با کارگذاری لنز داخل چشم
* جراحی گلوکوم (آب سیاه)
* جراحی های نوین پیوند قرنیه
 

نشانی: تهران همت شرق، صیاد شمال، میدان هروی، برج هروی، طبقه ۴، واحد ۴۰۱A

شماره تماس: ۲۲۹۶۹۳۴۱

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص چشم پزشک

آخرین مطالب پزشکی متخصص چشم پزشک