چهار شنبه ۱ آبان ۱۳۹۸

راه درمان اختلال عصبی

تاریخ : 1396/10/27 راه درمان اختلال عصبی

 برنامه درمانی برای اختلال‌های عصبی

اختلالات عصبی بدون تردید از ترسناک‌ترین بیماری‌هایی است که انسان‌ها با آن مواجه هستند.  دیگر بیماریها مانند سرطان یا  بیماری‌های ویروسی، حداقل به راحتی قابل درک هستند، حتی اگر به راحتی قابل درمان نباشند.

حتما بخوانید: پرخوری عصبی؛ علل، علایم نشانه های آن


درمان‌هایی برای بیماری های عصبی

درمانهای اختلالات عصبی ممکن است اغلب شامل  موارد زیر باشد:

     تغییر سبک زندگی برای جلوگیری یا به حداقل رساندن تاثیر این چنین شرایطی
     فیزیوتراپی برای مدیریت علائم و بازگرداندن برخی از عملکرد‌های ذهنی
     مدیریت درد، از آنجایی‌که  بسیاری از اختلالات می تواند با ناراحتی قابل توجهی همراه باشد
     دارو برای بازگرداندن عملکرد و جلوگیری از بدتر شدن وضعیت بیمار

     انجام آزمایش‌هایی برای شناخت علت بیماری و انتخاب راهکار مناسب

 

درمان‌هایی برای بیماری های عصبی

درمان شناختی

یکی از رویکردهای اصلی  برای درمان مشکلات عصبی رفتاری، درمان شناختی است، که قبلا با عنوان درمان از طریق گفتگو شناخته می‌شده است. این روش درمان،  بر روی تغییر جهت گیری افکار و رفتار بیمار تمرکز دارد. در حالی که آشکار است که این روش پاسخی مناسب برای بسیاری از اختلالات مغز و سیستم عصبی، مانند بیماری‌های پارکینسون و یا صرع نیست، این روش نتایج قابل قبولی را برای  درمان ADHD، اضطراب و سایر اختلالات خلقی،  وطیف وسیعی از اختلالات روان شناختی نشان داده است.  این روش درمان مزایای متعددی دارد، و یکی از آن‌ها این است که این روش درمان عوارض جانبی ناشی از مصرف دارو یا سایر مداخلات را به همراه ندارد. این روش درمان اغلب می تواند توسط شخص دیگری به غیر از یک دکتر نیز اجرا گردد، هرچند باید تحت نظر توسط پزشکان صورت بگیرد.

 

مراکز درمان اعصاب سرپایی

یکی از گزینه‌هایی که ممکن است در درمان اختلالات عصبی درگیر باشند، نهادهای درمان سرپایی است، که در آن‌ها رویکرد اصلی به سمت توانبخشی است. در این مراکز، معمولا توجه بر روی اختلالات قابل درمان است، که یکی از اصلی ترین مسائلی که می‌توان در این زمینه به آن اشاره کرد، مصرف الکل و سایر وابستگی‌های شیمیایی است.
علاوه بر این، در مراکز توانبخشی،  اغلب برای درمان کسانی که دچار اختلالات عصبی هستند، به آن‌ها کمک می‌شود تا مهارت‌هایی که برای زندگی سالم به آن نیاز دارند را بیاموزند.

مراکز درمان اعصاب سرپایی

درمان‌های گران قیمت برای بیماری‌های عصبی خاص

گاهی برای درمان بیماری‌های عصبی لازم است تا به مراکزی تخصصی برای درمان این بیماری‌ها مراجعه کرد.
در این روش برای درمان بهینه بیماران، در ابتدای بایستی ارزیابی و تشخیص جامعی شود، آزمایش‌های صورت گرفته برای تشخیص نوع اختلال به شرح زیر می‌باشد:

حتما بخوانید: ریشه های بی خوابی در ماده سفید مغز واقع شده است


    مطالعات تصویربرداری: در ابتدا انواع مختلفی از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و توموگرافی کامپیوتری (CT) هم برای مغز و و هم برای نخاع اجرا می‌شود. این آزمایش‌ها شامل آنژیوگرافی MRI و CT آنژیوگرافی است، که وضعیت رگ‌های خونی را بررسی می‌کند. این آزمایشات شامل سونوگرافی داپلر کاروتید (که میزان جریان خون از طریق رگ کاروتید به مغز را اندازه گیری می کند) و مطالعات تخصصی مانند اسکن پلاک برای بیماران مبتلا به آلزایمر الزامی است.


    
تست هیبرید PET / MRI:  تکنولوژی ترکیبی، اطلاعات مولکولی و ژنتیکی از فعالیت مغز را فراهم می‌کند، بنابراین امکان اسکن دقیق‌تر و تشخیص زودهنگام بیماری‌های عصبی فراهم می‌شود. این تکنولوژی جدید به متخصصان مغز و اعصاب کمک می‌کند تا بافت مغزی قابل جبران را شناسایی و به جلوگیری از کاهش بیشتر میزان شناخت و جلوگیری از توسعه‌ی بیشتر بیماری‌های عصبی اقدام کنند.


    
مطالعات فیزیولوژیکی: انواع مختلف الکتروانسفالوگرام‌ها (EEG)، از جمله نظارت الکترومغناطیسی سرپایی و طولانی مدت سرپایی (برای صرع توسط واحد نظارت بر صرع) صورت می‌گیرد. همچنین هدایت عصبی / الکترومیوگرام (EMG)، تجزیه حرکات چشم و الکتروآنوروگرام (ENG) نیز روشی برای ارزیابی فعالیت الکتریکی نورون‌ها در سیستم عصبی مرکزی و محیطی است.


    
تست عصب روانشناسی: تست عصب روانشناسی شامل قسمت‌هایی مانند مصاحبه با پزشک و آزمون‌های  با کاغذ و مداد برای ارزیابی بیمار در زمینه‌های مختلفی شامل میزان توجه، حافظه، زبان، استدلال و یادگیری او است.

    آنالیز مایع مغز و اعصاب: این آزمون با استفاده از یک سوزن برای برداشت یک نمونه کوچک از مایع از کانال نخاعی در کمر صورت می‌گیرد. نمونه‌ی بدست آمده  سپس به آزمایشگاه برای مطالعه ارسال می شود.

----------------------------------------

دکتر بهمن پرویزی عمران

دکتر بهمن پرویزی عمران

متخصص اعصاب و روان

درمان افسردگی، اضطراب، وسواس‌ و مشکلات رفتاری کودکان و سالمندان

نوار مغزی کمی (QEEG)، نوروفیدبک٬ rTMS(دستگاه‌ تحریک‌ مغناطیسی‌ مغز)

درمان انواع سردرد مزمن و میگرن

درمان اعتیاد به تریاک‌‌و‌ مواد روانگردان

تست‌های تشخیصی شخصیت،‌ تمرکز‌ و‌ هوش

مشاوره(خانواده،‌شناختی رفتاری، تحلیلی)

درمان بی خوابی، وسواس فکری، پانیک و اختلالات روان تنی و شبه جسمی

 

نشانی: میدان ونک- ضلع شمال شرقی - کوچه صانعی - پلاک 50 - طبقه اول - واحد ۲

شماره تماس: 88665517 - 88665518

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر روانپزشک

آخرین مطالب پزشکی دکتر روانپزشک