یکشنبه ۲۴ آذر۱۳۹۸

راه های برخورد با لجبازی کودک

تاریخ : 1397/05/13 راه های برخورد با لجبازی کودک

برخورد با کودکان لجباز برای والدین چالش است حتی برای اینکه آنها را به انجام کارهای اساسی مانند حمام رفتن، خوردن غذا یا رفتن به رختخواب وادار کنند. والدین در این مواقع در برابر رفتارهای کودک خود شروع به تشویق می کنند، حتی در برابر کج خلقی آن ها.

بهترین راه برای مقابله با یک کودک لجباز، این است که نشان دهیم رفتار او درست نیست و در برابر رفتار خوب به او توجه کنید. در این مقاله چند راهنمایی را ذکر کرده ایم که روانشناسان کودک و کارشناسان والدین برای رفتار با کودک لجباز توصیه می کنند.

 

ویژگی های یک کودک لجباز

هر كودكی كه به صورت خود مختار عمل می کند، لجباز است. مهم است که قبل از انجام هر گونه اقدامی جدی، اگر فرزند شما خشمگین یا مصمم باشد متوجه شوید.

راه های برخورد با لجبازی کودک

کودکان لجباز می توانند بسیار باهوش و خلاق باشند. آنها سوالهای زیادی را مطرح میکنند که ممکن است باعث عصبانی شدن شما شوند. آنها ایده هایی دارند و "عمل کننده" هستند.

چند خصیصه دیگر که ممکن است نشان دهد کودکان لجباز هستند عبارتند از:

آنها نیاز شدیدی به تصدیق شدن و شنیده شدن دارند. بنابراین ممکن است اغلب شما را مورد توجه قرار دهند.

آنها می توانند به شدت مستقل باشند.

آنها متعهد هستند و تمایل دارند آنچه را که دوست دارند انجام دهند.

همه بچه ها کج خلقی می کنند، اما این کودکان می توانند این کار را همیشه انجام دهند.

آنها دارای توانایی های رهبری قوی هستند - آنها می توانند بارها و بارها "رئیس" باشند.

مدیریت فرزند لجباز ممکن است دشوار باشد، اما آنقدر هم بد نیست. تحقیقات ثابت کرده است که کودکانی که قوانین را اغلب زیر پا می گذارند و هنجارها را کنار می گذارند، در زمینه تحصیل و زمینه کاری خود به آنچه که می خواهند ، دست می یابند. آنها کمتر به دنبال دوستانی هستند که آن ها را در مسیر اشتباه می برند. آنها دوست دارند کاری را با سرعت انجام دهند.

مقابله با پرخاشگری کودکان

روانشناسی کودک لجباز: درک خواسته زیاد

اگر اراده یکی از تمایلات قوی در وجود شما باشد، دوست دارید آن را در کودک خود ببینید. اما بخش زیرکانه این است که تفاوت بین عزم و استقامت را بدانیم.

 

روش هایی برای مقابله با کودکان لجباز

شما ممکن است یک کودک لجباز داشته باشید که در هر زمانی که سعی می کنید او را بخوابانید از ماندن در رختخواب اجتناب کند، یا هنگامی که سعی می کنید به او غذا دهید ، قاشق را پرت کند . در اینجا 10 راهنمایی وجود دارد که می توانید بر آنها تمرکز کنید.

 

1.گوش کنید، اظهار نظر نکنید

ارتباط، جاده دو طرفه است. اگر میخواهید فرزند لجبازتان به حرف شما گوش دهد، باید برای اولین بار به او گوش کنید. کودکان لجباز ممکن است نظرات قوی داشته باشند و تمایل به استدلال داشته باشند.

اگر احساس کنند که آنها شنیده نمی شوند، ممکن است بیشتر مبارزه کنند. اغلب موارد زمانی که فرزند شما اصرار دارد کاری را انجام دهد یا انجام ندهد، گوش دادن به آنها و گفتگو آزاد درباره آنچه که آنها را ناراحت می کند، می تواند کمک کننده باشد. پس چگونه به فرزند خردسال پنج ساله یاد دهیم که به ما گوش دهد؟ شما به سوی او نزدیک می شوید، به نحوی آرام و عملی و نه با سر و صدا.

 

2. با آنها ارتباط برقرار کنید، آنها را مجبور نکنید

وقتی بچه ها را به چیزی تحمیل می کنید، آنها تمایل به شورش و انجام هر کاری که نباید انجام دهند ، دارند. اصطلاحی که بهترین تعریف این رفتار را دارد، تقابل است، که یک ویژگی مشترک از کودکان لجباز است. تقابل غریزی است و تنها به کودکان محدود نمی شود. با فرزندان خود ارتباط برقرار کنید.

به عنوان مثال، مجبور کردن فرزند شش ساله شما که اصرار دارد به جای خواب تلویزیون تماشا کند، کمک نخواهد کرد. در عوض، با او همراه شوید و خود را علاقه مند به آنچه در حال تماشای آن هست، نشان دهید. وقتی توجه خود را نشان می دهید، احتمال دارد که پاسخ دهد. كودكانی كه با والدین یا مراقبان خود ارتباط برقرار می كنند، می خواهند همكاری كنند. سوزان استیفلمن در کتاب "مبارزه بدون قدرت" می گوید ایجاد یک ارتباط نامطلوب با بچه های لجباز می تواند مقابله با آن ها را آسان تر کند.

اولین گام ارتباط با فرزندتان را امروز انجام دهید – او را محکم در آغوش بگیرید!

کودک لجباز

3. گزینه هایی برای انتخاب به آن ها بدهید

بچه ها ذهن خود را دارند و همیشه دوست ندارند که به آن ها گفته شود چه کاری باید انجام دهند. مثلا اگر به فرزند خردسال چهار ساله خود بگویید که او باید تا ساعت 9 بعد از ظهر در رختخواب باشد، جوابی که از او دریافت خواهید کرد، صدای بلند "نه" است. برای پسر پنج ساله خود یک اسباب بازی می خرید که خودتان انتخاب کرده اید و او آن را نمی خواهد. به بچه های گزینه های انتخابی بدهید . به جای اینکه او را به رختخواب ببرید، از او بخواهید اگر میخواهد داستان A یا B را بخواند.

فرزند شما می تواند همچنان خشمگین باشد و بگوید: "من نمیخوابم!" هنگامی که این اتفاق می افتد، آرامش خود را حفظ کنید و به او بگویید، "خوب، این یکی از انتخاب ها نبود". شما می توانید همان کار را تا حدی که لازم دارید تکرار کنید و به همان اندازه آرام باشید. وقتی خود را شکست خورده نشان دهید، احتمال دارد فرزند شما به خواسته خود برسد.

اما توجه داشته باشید دادن گزینه های زیاد ایده خوبی نیست. به عنوان مثال، برای انتخاب یک لباس از کمد لباس او می تواند او را گیج کند. شما می توانید با کم کردن گزینه های دو یا سه لباس که توسط شما انتخاب شده است، از این مشکل اجتناب کنید، و از فرزند بخواهید که می تواند از آنها انتخاب کند.

 

در اینجا قسمت اول این مقاله به پایان رسید. با ما همراه باشید تا در ادامه قسمت دوم این مقاله را تقدیمتان کنیم.

منبع: momjunction.com


پزشکان مرتبط

 

دکتر علیرضا سینا

دکتر علیرضا سینا

فوق تخصص کلیه کودکان

دکتر حامد شفق

دکتر حامد شفق

فوق تخصص گوارش و کبد کودکان

دکتر پژمان شادپور

دکتر پژمان شادپور

فوق تخصص کلیه کودکان

مقالات مرتبط

 

بعضی از علل پرخاشگری در کودکان چیست؟

مشاهده مقاله
بعضی از علل پرخاشگری در کودکان چیست؟

بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان

مشاهده مقاله
بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان

8 راه ساده برای افزایش قد کودکان

مشاهده مقاله

8 راه ساده برای افزایش قد کودکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص روانپزشک کودکان

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص روانپزشک کودکان

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص روانپزشک کودکان