جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸

روابط بین فردی و مرز بندی ها

تاریخ : 1398/05/26 روابط بین فردی و مرز بندی ها

امروزه ارتباط در بیشتر موارد حرف اول را می زند و بدست آوردن مهارت در کیفیت زندگی افراد موثر می باشد. می توان گفت ارتباط فرآیندی است که توسط آن اطلاعات ، دانش و احساسات خود را در قالب پیام های کلامی و غیرکلامی با دیگران به اشتراک می گذارند.

در ارتباط بین فردی تنها ارتباط کلامی کافی نیست و چگونگی بیان کلمات و نوع رفتار در نشان دادن پیام های غیر کلامی مانند حالت چهره ، لحن صدا و زبان بدن نیز موثر می باشد.

ارتباط یک وسیله تعامل بین انسان ها محسوب می شود و برای افراد که توانایی ارتباط برقرار کردن را ندارند این مهارت به یک مشکل تبدیل شده است.

زمانی که دو یا چند نفر در یک مکان هستند چه به صورت نامحسوس و چه سهوا برقراری ارتباط در حال رخ دادن می باشد.

مهارت ارتباطی چیست ؟

توانایی برقراری ارتباط با دیگران در راستای برآورده شدن نیازها ، خواسته ها ، حق و حقوق به شکل کارآمد و موثر به صورتی که به نیازها ، خواسته ها و حق و حقوق دیگران صدمه ای وارد نکند و اگر رابطه ای برای شخص مفید است برای طرف مقابل نیز سودمند باشد.

اهمیت آی کیو و ای کیو در ارتباط چیست؟

دارا بودن آی کیو بالا لزوم بر موفقیت در ارتباط نیست و بیش از 80% موفقیت ها در افراد در برقراری ارتباط بی ای کیو و تنها 20% به آی کیو مربوط می باشد.

افرادی که از زندگی و روابطشان احساس رضایت دارند 4 تا 7 سال جوان تر از سایرین به نظر می رسند.


مقاله پیشنهادی :  تشخیص اختلالات شخصیتی

اجزای ارتباط بین فردی شامل موارد زیر می باشد :

ارتباط برقرار کننده ها :

برای هر ارتباطی که صورت میگیرد باید حداقل دو نفر حضور داشته باشند. این که به فرستادن یک پیام از یک فرستنده به یک گیرنده فکر کنیم راحت است اما مشکل این روش در دیدن رابطه به صورت یک فرآیند ارتباطی یک طرفه است که در ان یک فرد پیامی را می فرستد و دیگری باید آن را دریافت کند.

در اصل ارتباط همیشه دو طرفه است به صورتی که افراد همزمان پیام هایی را می فرستند و دریافت می کنند مانند افرادی که صحبت می کنند و گوش می دهند که این گوش دادن گاهی توام با لبخند ، تکان دادن سر و ... اتفاق می افتد.

پیام :

پیام هم به صورت کلامی اتفاق می افتد هم به صورت غیر کلامی مانند حالت چهره ، لحن صدا ، حرکات بدن و ... . پیام های کلامی می توانند نگرش های عاطفی را فاش کنند.

اختلال :

هر چیزی که پیام را تحریف کند در اصل در آن اختلال ایجاد کرده است و باعث می شود آن مطلبی که گوینده بیان کرده و مدنظرش بوده دور شود و متفاوت باشد. به عبارتی دیگر هر نوع تحریف یا تناقصی که در طی برقراری ارتباط اتفاق می افتد می تواند به عنوان اخلال در نظر گرفته شود.

بازخورد :

بازخورد پیام هایی است که گیرنده پیام آنها را بر میگرداند تا به فرستنده بفهماند که پیام هایش تا چه حد صحیح دریافت شده است و عکس العمل دریافت کننده چگونه می باشد.

انواع بازخورد می تواند در این حالت رخ دهد مانند من متوجه نشدم دوباره بگو تا حالت های چهره یا تغییر در وضعیت بدنی که به فرستنده نشان می دهد گیرنده از پیام احساس ناراحتی می کند.

کانال :

کانال به ابعاد فیزیکی یک ارتباط اشاره می کند که از طریق آن پیامی از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد که ممکن است در ارتباط تلفنی فقط گفتار باشد و در ارتباط رودر رویی گفتار و بینایی موثر می باشد.

عواملی که در روابط بین فردی موثر هستند :

دوست یابی :

داشتن یک دوست خوب در مقاطع سنی مختلف و همه مراحل زندگی امری ضروری است و یکسری مزیت های خوبی را به همراه دارد مانند افزایش اعتماد به نفس ، داشتن هدف و انگیزه برای زندگی ، رهایی از ناامیدی ، رهایی از احساس تنهایی ، جلوگیری از افسردگی و ...

روابط بین فردی

تمام کردن دوستی های ناسالم :

تمام کردن یک رابطه برای همه دردناک می باشد. اما وقتی در یک رابطه مورد سوء استفاده قرار میگیرید و یا حضور آن فرد در زندگیتان اثرات منفی دارد باید بتوانید به راحتی به آن پایان دهید .

بعد از پایان دادن به یک رابطه مدت زمانی طول می کشد تا شما به شرایط روحی مناسب برگردید . از ویژگی های یک دوستی ناسالم می توان به فاش کردن رازهای شخصی ، وابسته شدن ، ارائه همه اطلاعات ، نگرانی مداوم از بازخورد دیگران ، اجازه دخالت به دیگران در همه امور و .. اشاره کرد.

حضور در فعالیت های گروهی :

از ویژگی های کار گروهی تقویت همکاری ، هم فکری ، همدلی و هماهنگی بیشتر بین اعضای گروه است که باعث می شود اطلاعاتشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و اعتماد به نفسشان را بالا ببرند.

حل مشکلات گروهی :

همه افرادی که عضو یک گروه هستند باید برای حل مشکلات به وجود آمده در یک گروه با یکدیگر همکاری داشته باشند.
اهمیت دادن : باید به خواسته های طرف مقابل اهمیت دهید که این کار باعث استحکام روابط شما می شود.

حل تعارض :

این توانایی ها یک مهارت هستند که به ما کمک می کنند تا زمانی که در حوزه ای به اختلاف خوردیم با مدیریت مناسب به روابط دوستانه و صمیمی خود صدمه نزنید.
احترام گذاشتن : این مورد نیز باعث حفظ و استحکام روابط بین فردی می شود.

چگونگی مرزبندی در روابط :

مرزبندی به معنای مشخص کردن محدوده یا وسعت و حوزه هر چیزی است.در روابط بین فردی مرز بندی شامل حدودی است که افراد می توانند از یکدیگر درخواست و انتظاری داشته باشند یا مسئولیتی را در قبال یکدیگر برعهده بگیرند یا نگیرند. این مرزبندی می تواند سالم یا ناسالم و یا محکم یا ضعیف باشد.

به طور واضح می توان گفت مرزبندی های شخصی محکم ، هیجانات سالمی توسط افرادی که دارای هیجانات سالم هستند به وجود می اورد و تعیین کننده مرز ارتباطی می باشد که می توانید براساس آنها با افراد نزدیک زندگیتان ارتباط برقرار کنید و تفاوت در عزت نفس و ثبات هیجانیتان را ببنید.

آدمهایی که مرز بندی های ضعیفی دارند معمولا دو دسته هستند :

 1. دسته ای که بیش از حد در مورد رفتار و احساسات دیگران احساس مسئولیت می کنند.
 2. دسته ای که انتظار دارند دیگران بیش از حد نسبت به رفتار و احساسات ایشان احساس مسئولیت کنند و جوابگو باشند.
 3. این را نیز بدانید که این دو دسته در روابط با یکدیگر اغلب همدیگر را جذب می کنند.

چند نکته را بدانید :

 1. سعی کنید در ارتباط با دیگران شروع کننده خوبی باشید.
 2. هنگام صحبت کردن سخنان یکدیگر را قطع نکنید.
 3. برای تقویت ارتباط از پراکنده گویی پرهیز کنید.
 4. از تحقیر کردن و سرزنش دیگران دوری کنید.
 5. در هنگان صحبت کردن از قضاوت رفتار کوینده پرهیز کنید.
 6. در صورتی که امکان ارتباط حضوری را ندارید از ابزارهای دیگری مانند تلفن ، نامه نوشتن و ... برای برقراری ارتباط استفاده کنید.
 7. افرادی را که در برقراری ارتباط ضعیف هستند به کارهای گروهی راهنمایی کنیم و سعی کنیم این ارتباط ضعیف آنها را بهبود بخشیم.
 8. در جشن ها و مهمانی ها شرکت کنید و در تقویت ارتباط خود با دیگران تلاش کنید.
 9. در هنگام حضور در مکان های جدید به دنبال آشنایان باشیم سپس افرادی را جستجو کنیم که با آنها راحت تر می توان ارتباط برقرار کنید.

ارتباط کلامی

توصیه هایی برای کارآمد کردن ارتباط کلامی :

در هنگام صحبت کردن مطمئن شوید که شنونده فرصت سوال کردن یا اظهار نظر را دارد به شنونده نگاه کنید و تن صدای خود را تغییر دهید مبهم صحبت نکنید و با توضیح دادن زیاد جزئیات موضوع را پیچیده نکنید.

در زمان گوش دادن سوال بپرسید تا متوجه شوید موضوع چیست و موضوعات را آن طور که متوجه شوید خلاصه کنید همچنین خوب گوش کنید و از قضاوت درباره آنچه که گوینده می گوید پرهیز کنید.

در صورتی که در ارتباط برقرار کردن با اطرافیان دچار مشکل یا عدم اعتماد به نفس هستید میتوانید از یک روانشناس یا مشاور خانواده کمک بگیرید.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناسی بالینی

علایم اشکار افسردگی

علایم اشکار افسردگی

شاید احساس کرده باشید علاقه تان به خرید از کنترل خارج شده است. برخی افرادی که دچار افسردگی میشوند اجبار وسواسی برای خرید از مغازه یا اینترنت دارند. به نظر میرسد این کار استراتژی است که فرد برای تقویت عزت نفس یا پرت کردن حواس خود به کار میگیرد اما خرید درمانی (retail therapy) سر خوشی کوتاه مدت است چون افسردگی پشت این رفتار را برطرف نمیکند.

آخرین مطالب پزشکی روانشناسی بالینی

آخرین مقالات پزشکان روانشناسی بالینی