یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

روانشناسی بالینی

تاریخ : 1398/06/02 روانشناسی بالینی

امروزه روانشناسی و روانشناسی بالینی با همه ی جنبه های زندگی انسان در ارتباط می باشد و هر چقدر جامعه پیچیده تر شود روانشناسی نیز نقش مهم تری در حل مشکلات بر عهده دارد. درمان روانشناسی برای همه افراد است و در مواردی که خانواده و افراد دچار سردرگمی و نگرانی شود یا در روابط احساسی با چالش مواجه است به کمک افراد می اید.

از طرف دیگر مشکلات روانشناسی در جامعه مانند کوه یخ است که تنها نوک آن پیداست و مردم به دلیل خجالت کشیدن و ترس از خندیدن دیگران به روانشناس مراجعه نمی کنند و یا حتی به مشاور خانواده نیز مراجعه نمی کنند.

روانشناسی بالینی چیست؟

روانشناسی بالینی شاخه ای از علم روانشناسی است که به بحث در زمینه اختلالات روانی و تشخیص آنها و درمان می پردازد. رشد علم روانشناسی به شکل علمی و منظم فقط حدود یک قرن می گذرد ولی رشد آن در چند سال اخیر شگفت انگیز بوده است.

اما با این حال در 20 سال گذشته هیچ کدام از رشته های روانشناسی به اندازه روانشناسی بالینی پیشرفت نداشته و بیشتر افراد بر روی این رشته به تحقیق می پردازند.

روانشناسی بالینی به درک ، پیش بینی و درمان ناهنجاری ها ، ناتوانی و آشفتگی های شناختی ، هیجانی ، زیست شناختی ،روان شناختی ، رفتاری و اجتماعی کمک می کند.

این رشته از روان شناسی به درمان و جلوگیری از اختلالات ذهنی می پردازد. این روانشناسان پزشک نیستند و دارو تجویز نمی کنند.

این رشته همچنین دارای چند رشته تخصصی شامل سلامت روانی کودکان و بزرگسالان ، اختلالات هیجانی ، سوء مصرف دارو ، ناتوانی های یادگیری و روانشناسی می باشد.

روانشناسان بالینی تنها گروهی هستند که برای انجام تست های روانشناسی مربوط به هوش و استعداد ، ویژگی های شخصیتی ، اختلالات روانی و هیجانی آموزش تخصصی دیده اند.

روانشناسی بالینی

نقش های شش گانه روانشناسی بالینی :

 1. ارزیابی و تشخیص
 2.  مداخله و درمان
 3. مشاوره
 4. آموزش و نظارت بر کار روان درمانگرها
 5. پژوهش
 6. مدیریت

که البته بیشتر کارهای روانشناس بالینی بر درمان و تشخیص ، آموزش و پژوهش می باشد.

چهار نوع روانشناسی بالینی وجود دارد :

 1. دسته ای که برای درمان بیماری با روانپزشکان و روانکاوان اشتراک دارد و بیشتر به کشف ماهیت بیماری و ظرز معالجه یک فرد خاص توجه می کنند.
 2. روانشناسی که وقت خود را صرف اندازه گیری خصوصیات افراد به وسیله تست های روانشناسی می کنند.
 3. دسته سوم فعالیت دسته اول و دوم را به صورت مساوی انجام می دهد به عبارتی هم به تشخیص و هم به درمان می پردازد.
 4. دسته آخر روانشناسانی که به تحقیق و آزمایش خصوصیات بیماران روانی علاقه دارند و به صورت تحربی به کشف علل ، علائم و طرق درمان می کوشند.

روانشناس بالینی در حوزه آموزش چه می کند ؟

این روانشناسان معمولا در بیمارستان ها ، بخش های خصوصی و یا دانشگاه ها کار می کنند.

آنها روش های عملی و رویکردهای نظری متعددی را آموخته اند و بعضی از آنها در درمان اختلالات خاصی تخصص دارند. همچنین درمان مهم ترین اختلالات روانی مانند افسردگی و اسکیزوفرنی به عهده روانشناسان بالینی می باشد.
این نکته را نیز بدانید که روانشناسان بالینی باید سابقه و پرونده بیمار را نگهداری کند تا به پیگیری روند پیشرفت درمان او کمک شود.

نحوه کار روانشناس بالینی چگونه می باشد؟

روانشناسی بالینی و یا کلینیکی یکی از شاخه های کار در روانشناسی می باشد که منحصرا به شناخت و مداوای بیماری های روانی می پردازد.

اما این به معنای آن نیست که انسان در صورت بروز اختلالات روانی و برای درمان این اختلالات به روانشناس مراجعه کند.

به صورت کلی انسان ها دارای یک دنیای درون و یک دنیای بیرون هستند که برای برقراری تعادل بین آنها ممکن است کارشان سخت شود و توانشان را بگیرد و برای حل این کار به کمک یک دوست نیاز داشته باشند و یا این کمک را از طرف یک فرد متخصص بخواهند .

برگزاری جلسات مشاوره ای به سه شکل انجام می شود و بنا به مشکل مراجعه کننده ممکن است با یک یا هر سه شکل این روش ها سر و کار داشته باشند.

 روان درمانی فردی :

در این روش فرد با درمانگر خود در جلسات ملاقاتی که تنها هر دوی آنها هستند حضور پیدا می کند. در اینج باعث می شود فرد با احساسات و افکار خود آشنایی عمیق پیدا کند و روابط فردی خود با دیگران و با چیزهایی که زندگی جمعی آنها را می سازند آشکارتر درک کرده و بهتر بشناسد و شخصیت خود را بهتر درک کند.

شرکت و شکل رفع مشکلاتی که هر شخص برای کنار امدن با انها به روانشناس مراجعه می کند از فرد به فردی دیگر متفاوت می باشد.

روان درمانی گروهی :

این نوع از روان درمانی شکل پیشرفته تری نسبت به روان درمانی فردی دارد و اینکه آیا روانشناسی گروهی به درد فرد می خورد یا نه فرد روانشناسی فردی را پشت سر گذاشته است و حالا می تواند به جمع کسانی که همان مشکلات را دارند بپیوندد.

در این روش افراد تمام نقش ها و چیزهایی که می خواهند یاد بگیرند تا بتوانند با دنیای درون و بیرون خود رابطه بهتری داشته باشند را فرا میگیرند و آنها را در خود درونی می کنند.

خانواده درمانی :

در این روش تمام اعضای خانواده مانند یک سیستم هستند و در ابتدای روابط مشکلاتی حضور دارند که تاب و توان یکایک اعضا را سلب می کند. هر یک از اعضای خانواده علیرغم تلاشهای بسیارشان برای کنترل دامنه ی مشکلات به جایی رسیده اند که نمی توانند به حل مشکلات سیستم بپردازند.

در این شکل از روان درمانی راه ها و نظم های جدیدی را می آموزند تا روابط جدید جانشین روابط قبلی شوند. همچنین خانواده می آموزد تا به جای سرپوش گذاشتن بر مشکلات راه های جدیدی بیابد.

انواع روانشناسی

مزایا و معیب روانشناسی بالینی :

 • کمک به دیگران برای غلبه بر مشکلاتشان
 • وجود چالش ها و نیازهای متفاوت هر بیمار روانشناس را وادار می سازد تا در جستجوی راه حل های ابتکاری و خلاقانه برآیند.
 • احتمال فشار کاری زیاد وجود دارد.
 • صرف وقت زیاد برای هر بیمار
 • سر و کار داشتن با بیماران پر توقع ، اهل جر و بحث

روانشناس بالینی چه فرصت های شغلی دارد:

 1. می تواند پس از دریافت مجوز از سازمان نظام روانشناسی و احراز شرایط لازم اقدام به تاسیس کلینیک مشاوره بنماید.
 2. می تواند به عنوان کارشناس در رشته روانشناسی در مراکز دولتی مانند بهزیستی ، نیروی انتظامی ، سازمان زندان ها ، کانون اصلاح و تربیت و ... در قسمت مربوطه جذب به کار شود.
 3. در دانشگاه ها یا دوره های فراگیر به عنوان مدرس کار می کنند.
 4. در آموزش و پرورش به عنوان معلم یا دبیر دروس مربوطه کار می کنند.
 5. با اخذ مجوز از سازمان بهزیستی می توانند مهد کودک یا سرای سالمندان تاسیس کنند.
 6. در کلینیک های درمان اعتیاد به عنوان روانشناس کار می کنند.

روانشناسی بالینی چه مدرکی نیاز دارد ؟

در این رشته افراد با مدرک کارشناسی ارشد نیز کار می کنند اما اغلب فرصت های شغلی نیازمند مدرک دکتری در روانشناسی بالینی می باشند . در بعضی از دوره های تحصیلات تکمیلی روانشناسی بالینی فارغ التحصیلان رشته های دیگر نیز پذیرفته می شوند.

اما بیشتر افراد توصیه می کنند تا مدرک کارشناسی خود را در رشته روانشناسی بگیرند.

از آنجایی که روانشناسی گرایش های مختلفی دارد باید بدانیم که برای هر مشکل به کدام متخصص مراجعه کنیم :

 1. بالینی : برای مشکلات اضطراب ، افسردگی ، وسواس ، رفتارهای غیرعادی
 2. خانواده : در صورت نبودن مشکلات شخصیتی و روحی پیدا کردن روش هایی برای تعامل بیشتر بین زوجین بر عهده این متخصص ها می باشد.
 3. شخصیتی : با تفسیر و تشخیص رفتار شما و اطرافیانتان بهترین راهنمایی لازم جهت حل مشکل و بهبود رابطه و محیط را پیشنهاد می دهد.
 4. کودکان : تشخیص آنها برای اختلالات یادگیری ، پیش فعالی ، اوتیسم ، فرزند پروری ، عقب ماندگیها و نحوه ی کار درمانی با آنهاست که مرز نازکی بین روانشناسی کودک و بالینی است.
 5. عمومی : می تواند در قسمت های مختلف تشخیص ، راهنمایی و درمان سهیم باشند.

 

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناسی بالینی

علایم اشکار افسردگی

علایم اشکار افسردگی

شاید احساس کرده باشید علاقه تان به خرید از کنترل خارج شده است. برخی افرادی که دچار افسردگی میشوند اجبار وسواسی برای خرید از مغازه یا اینترنت دارند. به نظر میرسد این کار استراتژی است که فرد برای تقویت عزت نفس یا پرت کردن حواس خود به کار میگیرد اما خرید درمانی (retail therapy) سر خوشی کوتاه مدت است چون افسردگی پشت این رفتار را برطرف نمیکند.

آخرین مطالب پزشکی روانشناسی بالینی

آخرین مقالات پزشکان روانشناسی بالینی