پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

روانشناس تربیتی

تاریخ : 1398/06/04 روانشناس تربیتی

واژه روانشناسی مشتق شده از کلمه یونانی و به معنای علم روح یا علم نفس است . روانشناسی یکی از ارکان های مهم تعلیم و تربیت می باشد که به مطالعه علمی رفتار و فرآیندهای ذهنی می پردازد.

روانشناسی تربیتی چیست؟

روانشناسی تربیتی ، علمی است که به ماهیت و چگونگی یادگیری ، روش های آموزشی ، سنجش و ارزشیابی اموخته های یادگیرندگان می پردازد.

در اصل این علم با به کارگیری معلومات حاصل از موضوعات ، معلومات دیگری بدست می آورند که در زمینه آموزش و مسائل آموزشی مورد استفاده قرار میگیرد.

آغاز پیدایش روانشناسی تربیتی بین سال های 1880 و 1900 می باشد.

در اصل در این دو دهه تحقیقات تجربی در ارتباط با خصوصیات انسان و قدرت های ذهنی او انجام شده است. روانشناسی تربیتی و تربیت فرزند را چند نفر از پیشگامان این رشته در قرن بیشتم بنا کرده اند.

روانشناسی تربیتی کودک

اهداف روانشناسی تربیتی حاصل تربیت و روانشناسی می باشد و شامل موارد زیر است :

آماده سازی و یا بدست اوردن اطلاعات درباره شناخت علمی یا کاربردی :

اصول اصلی روانشناسی تربیتی درک و شناخت می باشد و برای آموزش تاثیرگذار مورد استفاده قرار میگیرد. در این مورد شناسایی و درک بهتر مسائل در شناخت های علمی و کاربردی کاربرد دارد.

مهارت :

پیدا کردن توانایی در انتخاب و درک مسائل در موارد درسی و تربیتی است که برای اصول رشد به کار می رود.

ایجاد گرایش ها ، درک و رغبت ها:

شناخت یک محصل در حال رشد و تکامل ، درک و شناخت ارزش ها و مقام او و اعتقاد به اینکه این محصل می تواند رشد و پیشرفت کند.

موضوعاتی که در حیطه کاری روانشناسی تربیتی جای میگریند به شرح زیر است :

در نظام آموزشی امروزه ، روانشناسان تربیتی با مربیان ، مدیران ، معلمان و دانش آموزان سر و کار دارند تا در مورد یادگیری و چگونگی کمک به دیگر افراد اصلاعات کسب کنند. این موضوع با شناخت دانش آموزانی که بیشتر مشکل دارند بهتر انجام می گیرد.


مقاله پیشنهادی :  روانشناس کودک

برخی از موضوعات مختلف در روان شناسی تربیتی :

 • فناوری آموزشی : بررسی فناوری ها برای انکه بفهمید چگونه به کمک یادگیری دانش آموزان می آیند.
 • طرح تعلیمی : طراحی کردن مطالب آموزشی برای یادگیری بیشتر
 • آموزش ویژه : کمک به دانش آموزانی که به روش خاص آموزش نیاز دارند.
 • برنامه ریزی درسی : ایجاد برنامه های درسی که به یادگیری بهبود می بخشد.
 • یادگیری سازمانی : بررسی نحوه یادگیری افراد در محیط های سازمانی
 • شاگردان تیز هوش : کمک به دانش اموزان تیزهوش برای پیشرفت و ارتقا بیشتر

کار مشاور روانشناس تربیتی چیست ؟

مشاور روانشناس تربیتی نقش اساسی و عمیقی در کسب شناخت از دانش آموزان و افرادی که دوره های تربیت معلم را سپری می کند دارد. این مشاوران با بهره گیری از یافته های علمی که در شرایط کنترل شده و آزمایشگاهی به دست می آید به بهتر شدن کیفیت کلی آموزش و بهبود عملکرد یادگیرندگان می انجامد.

بهره گیری از این آموخته ها سرعت بیشتری به رشد علمی و تکنولوژیک و همچنین اقتصادی در جامعه می هد. اما این اشتباه را نکنید که این رشته فقط به شناخت مطالعه رفتار انسانی می پردازد بلکه امر مهم این رشته ایجاد تغییرات در حوزه شناختی افراد است که یک هدف فرهنگی و ارزشی برای جامعه می باشد.

جنبه های اصلی روانشناسی تربیتی چیست ؟

مانند رشته های دیگر روانشناسی افرادی که در این زمینه کار می کنند دوست دارند تا زمانی که به یک مشکل خوردند جنبه های مختلف این شاخه را برای حل کردن آن ارائه دهند.

جنبه رفتاری یعنی همه افراد رفتارهایشان شرطی سازی شده است و روانشناسان مدافع این جنبه به توضیح در ارتباط به شرطی سازی رفتاری می پردازند.

روانشناسی تربیتی

بازار کار روانشناس تربیتی :

 1. رشته روانشناسی وابسته به دانش فلسفه و آزمایشگاه می باشد و هدف اصلی از آن یادگیری راه های تربیتی و روانی است که پیشرفت زیادی در این زمینه دارد. زمینه اصلی روانشناسی تربیتی شامل :
 2. بررسی روش های یادگیری
 3. پرورش امکانت روانی و تربیتی
 4. بررسی راه های آموزشی و ...

همچنین فارغ التحصیلان این رشته می توانند در بازار کار خود راه پیدا کنند برخی از بازار کار آن ها به صورت زیر است :

 • کار در آموزش و پرورش
 • کار در مهد کودک ها
 • کار در دفاتر مشاوره ای
 • فراهم سازی مراکز مشاوره

به صورت کلی کار روانشناسی تربیتی را می توان به سه زیرشاخه مشکلات ناشی از ساخت روانی فیزیکی رفتاری ، مباحث مربوط به یادگیری و تمایزات و تفاوت های فردی خلاصه کرد.

البته کار ویژه این شاخه از روانشناسی را نیز می توان به این صورت نیز مطرح کرد :

 1. کمک به ساختن نیروی انسانی ماهر در جامعه :  هر روزه نیاز به نیروی انسانی کارامد موجب می شود تا شکلی از نهادها یا شاخه های علمی وجود داشته باشد که به توان به این اصل دست یابند. بیشتر افراد بیکار در سطح جهان افرادی هستند که مهارت کافی ندارند و روانشناسی تربیتی نقش مهم و اساسی بر این موضوع دارد. که هم مهارت های لازم را به انها آموزش بدهد و هم به افرادی که توانایی و مهارت کافی ندارند کمک بکند.
 2. علم روانشناسی تربیتی در موضوع یادگیری و تعلیم : برای معلمن فهمیدن موضوعی که باعث افت تحصیلی دانش آموزش می شود مهم است و روانشناس تربیتی می تواند با به کارگیری روش های علمی می تواند این میزان افت را کاهش دهد و با بررسی علت های افت تحصیلی او راهکارهای لازم را برای برطرف کردن موانع و مشکلات ارائه دهد.
 3. کاربرد روانشناسی تربیتی در پرورش روحی و روانی : بعضی از کودکان هستند که نممودب نیستند و بی انضباط نیز هستند. بسیاری از معلمان چون توانایی و اموزش کافی در این زمینه را ندارند زود خسته می شوند و این کودکان را رها می کنند. روانشناس تربیتی در این مواقع ورود می کند و با روش هایی که بلد است و به کارگیری از روش های علمی به کودک برای داشتن تربیت بهتر کمک می کند و حتی می توان در این زمینه از مشاور نوجوان و جوان هم کمک گرفت .

 

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناسی تربیتی

آخرین مطالب پزشکی روانشناسی تربیتی

 • فرزند پروری | تربیت فرزند

  فرزند پروری | تربیت فرزند

  فرزند پروری مثبت | فرزند پروری مستبدانه | فرزندپروری سهل گیرانه | فرزند پروری مقتدرانه | انواع الگوهای فرزند پروری | آداب فرزند پروری | انواع سبک های فرزند پروری

آخرین مقالات پزشکان روانشناسی تربیتی