پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

روانشناس کودک

تاریخ : 1398/06/03 روانشناس کودک

شیوه های صحیح فرزند پروری ، نحوه تعامل و رابطه مناسب با فرزندان از مهم ترین موضوعات روانشناسی می باشد و فرزند پروری نیاز به آگاهی و آشنایی با نحوه عملکرد و اصول آن دارد زیرا کودکان نیز مانند بزرگسالان دچار اشفتگی های روانی و رفتاری می شوند.

در اصل یکی از مهم ترین و موثر ترین دوران های زندگی آدم ها دوران کودکی می باشد که در این دوران شخصیت فرد پایه ریزی می شود .

امروزه با تحقیقات انجام شده معلوم شده است که کودکان تنها به مراقبت های جسمانی نیاز ندارند و باید همه ابعاد وجودی آنها شامل رشد اجتماعی ، عاطفی ، شخصیتی و هوشی را دربر گیرد.

روانشناسی کودک زیر دسته روانشناسی رشد است که به بررسی دقیق کودک و نیازهای او می پردازد. به همین دلیل آگاهی والدین در مورد اصول روانشناسی کودک بسیار مهم و ضروری می باشد.

اهمیت روانشناسی کودک :

روانشناسی کودک اهمیت خود را از کودک میگیرد زیرا این دوران بسیار مهم می باشد. نوزاد انسان در مقابل سایر موجودات طولانی ترین زمان را احتیاج دارد تا استعدادها و توانایی های خود را آشکار سازد.

در اصل انسان حدود 18 سال اول زندگی خود را در حال رشد و نمو می باشد و این زمان طولانی اهمیت زیادی در زندگی هر فرد دارد.

فرزند انسان نسبت به سایر موجودات توانایی کمی دارد و پدر و مادر باید از آن در مرحله اول و در مرحله دوم جامعه باید از او مراقبت کند اما این ها بدون آگاهی ، دانش و آموزش های فرزند پروری درست انجام نمی شود و روانشناسی نیز در این موضوعات تمرکز دارد.

در اصل در طی کردن مسیر طولانی رشد کودک نقش والدین در شکل گیری توانایی های شناختی و جسمانی کودک بسیار پر رنگ می باشد. و والدین در اصل نقش سرنوشت سازی در اینده کودک خود دارند.

درک ملزومات روانشناسی کودک چگونه است؟

پدر و مادران معمولا می توانند توانایی و مهارت های فرزندشان را تفسیر کنند و اگر شما فرزند خود را درک نکنید ممکن است در درک توانایی یا عدم توانایی فرزندتان اشتباه کنید این اشتباهات گاهی بی ضرر هستند اما در بیشتر مواقع برای فرزندانتان عواقب دارند.

عدم آگاهی از رشد کودک می تواند باعث تشخیص توانایی های او و در نهایت تصمیم گیری اشتباه شود در نتیجه بسیار مهم است که پدران و مادران در مورد رشد و روانشناسی کودکان آموزش ببینند تا بتوانند آنها را بهتر درک کنند.

اهمیت روانشناسی کودک

ترس از رفتن پیش روانشناس کودک :

مادرها و پدرها بسیار می ترسند که دیگران بفهمند آنها کودکشان را پیش روانشناس کودک می برند دیگران فکر کنند که فرزند آنها دچار مشکل خیلی حادی است .

اما روانشناس از آنها میرسد اگر شما کودکی را از بهزیستی آورده بودید و دچار مشکلی می شود این نگرانی در شما به وجود نمی امد که شاید مشکلات فراوانی را برای شما و خانوادتان به وجود بیاورد ؟

شما از خود نمی پرسید که عقبه او چیست ؟

پدر و مادر او که بوده و چه ژنتیک و ذاتی دارد ؟

 اما در مورد فرزند شما نیز این صدق می کند و ژنتیک روی رفتارها و کارهای فرزندان تاثیری ندارد.

پس زمانی که ما بر روی کودکان خود تمرکزی نداریم باید تعصب را کنار بگذاریم و به مشاور کودک مراجعه کنیم.در بسیاری از موارد حل نکردن یک مشکل در کودک می تواند به انحرافات بسیار زیادی در میانسالی او منجر شود و حتی بروز یک اشتباه می تواند مسیر زندگی او را به طور کلی تغییر دهد مانند کودکانی که اختلال در گفتار و شنوایی آنها به پیش فعالی تعبیر شده و مسیر زندگی او با یک قرص تغییر می کند.

مثالهای زیادی از کودکان با استعداد وجود دارد که یک نکته ژنتیکی در آنها باعث بروز یک اختلال حسی شده و جلوی بروز استعدادشان را گرفته و با گذراندن چند جلسه پیش مشاور هم مشکل برطرف شده و هم کودک توانسته استعداد خود را دوباره بدست آورد و آن را پرورش دهد.

اهداف روانشناسی کودک چیست؟

روانشناسی کودک یکی از زیر مجموعه های روانشناسی رشد با هدف نگاه دقیق و علمی به کودک و نیازهای او می باشد و یافتن شیوه های صحیح پرورشی و آموزشی کودک از اولین سالهای تاسیس روانشناسی علمی مورد توجه بوده است. در طول این سالها روانشناسان زیادی به تحقیق در مورد جنبه های مختلف رشد کودک پرداخته اند.

از جمله موارد و فاکتورهایی که در روانشناسی کودک مهم و ضروری است شامل :

 1. ژنتیک
 2. تاثیرات محیطی
 3. رشد والدین
 4. زبان
 5. رشد اجتماعی ، شخصیت ، شناختی و جنسی
 6. نقش های جنسیتی

روانشناسی کودک ممکن است برای کمک به بچه ها در مشکلات مربوط به رشد در زمینه های مختلف و تخصصی باشد و فرد نیاز به روانشناس عمومی تری احتیاج دارد. و  مشاور خانواده و روانشناس متخصص می تواند با استفاده از شیوه های مختلف مانند صحبت کردن و یا تمرین به مراقبت از کودکان بپردازد.

برخی از مهم ترین اصول روانشناسی کودکان به شرح زیر می باشد :

 1. رعایت ثبات در رفتار کودک که موجب امنیت خاطر در کودکان می شود و والدین باید به اصول تربیتی خود پایبند باشند.
 2. والدین باید در تربیت کردن فرزندان با یکدیگر همسو باشند .
 3. کودکان از والدین خود تقلید می کنند به همین دلیل این موضوع اهمیت دارد و نباید نادیده گرفته شود.
 4. برای فرزندان خود الگوی مناسبی باشید و به آنچه عمل می کنید از کودک خود طلب کنید.
 5. اگر کودکتان دچار اشتباه و شکست شد او را سرزنش نکنید و شکست هایش را بزرگ نکنید.
 6. همه خواسته های کودک را برآورده نکنید زیرا تحمل اندکی ناکامی در تربیت فرزند موثر می باشد.

روانشناسی کودک جنبه های مختلفی دارد که به شرح آنها می پردازیم :

روانشناسی رشد :

متخصصان رشد معتقدند که علاوه بر عوامل زیستی ، عوامل محیطی نیز در تغییرات رشدی موثر می باشند. یادگیری یکی از مهم ترین عوامل محیطی است که بر روی تغییرات رشدی تاثیرات به سزایی دارد.

روانشناسی رشد در ابتدا بر روی کودکان و نیازهای پرورشی و نیز رفتارهای آنها متمرکز می شود و پس از گذر از مراحل جوانی و تحولات انسان های بالغ و تغییرات دوران کهنسالی هم مورد توجه قرار میگیرد.

رشد یک فرآیند چند بعدی است . این رشد شامل رشد جسمی ، رشد زبانی ، رشد عاطفی و ... است و مطالعه راجب تمام این جنبه ها از اهداف روانشناسی کودک می باشد. افرادی که کودکی سختی داشته اند معمولا نمی توانند بخش زیادی از کودکیشان را به خاطر بیاورند و بیشتر خاطراتشان خاطراتی است که هیچ پس زمینه ی مشخصی ندارد.

زمان مراجعه به روانشناس کودک

نیازهای کودک در سنین مختلف:

در هر مرحله از زندگی نیازهای مشخصی وجود دارد تا انسان ها احساس امنیت ، رضایت ، عشق و خشنودی کند. اما تا زمانی که نیازهای اولیه یعنی سلامت روحی و جسمی ارضا نگردد نمی توان به نیازهایی مانند استقلال ، مسئولیت یا خود شکوفایی پرداخت.

کودکان دارای نیاز های مختلفی هستند که برای آنکه فرزندانتان در محیط و درون خود احساس آرامش کنند باید نیازهایشان برآورده شود .

نیازهای جسمانی :

نیازهای اولیه و اساسی مانند غذا ، نوشیدنی ، خواب ، سرپناه و ... که تا برآورده نشوند باقی نیازها انجام نمی شود.

نیازهای امنیتی :

فرزند شما نیاز به امنیت در برابر طبیعت ، محیط ، با ثبات و احساس امنیت در برابر آسیب های جسمی و روحی دارد.

نیازهای ارزشی :

این نیاز برای تقویت عزت نفس ، باید فرزندتان در یک گروه به رسمیت شناخته شود و به گروهی تشکیل شده از بچه های دیگر ملحق شود و برای احساس رضایت و آسودگی باید احساس کند که واقعا پذیرفته و تایید شده است.

نیازهای شناختی :

فرزند شما احتیاج به کسب دانش ، یادگیری ، شناخت و درک خود از دیگران دارد با این کار توانایی ها و مهارت های ذهنی خود را تقویت می نماید.

خود شکوفایی :

از طریق شناخت خود و استعدادها و مهارت ها کسب می گردد و فرزند شما به خود شکوفایی یا شناخت واقعی خود احتیاج دارد.


مقاله پیشنهادی :  روانشناس تربیتی
اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناس کودک

آخرین مطالب پزشکی روانشناس کودک

آخرین مقالات پزشکان روانشناس کودک